Vukovi sa DUNAVA

RIBOLOV BELE RIBE => Dubinka & feeder => Temu započeo: pikeman poslato 20 Avgust 2009, 22:37:26

Naslov: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pikeman poslato 20 Avgust 2009, 22:37:26
Da li je neko pokušao da uzgaja gliste?
Šta je potrebno za izradu glistenjaka i ako može da se pojasni način uzgoja.

Može li još neka vrsta da se uzgaja sem crvene kalifornijske gliste? smiley157

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi28.tinypic.com%2F2dv2w08.jpg&hash=6dc44fb6b7d1eb5c20dc824251e39ee0689af233)
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zex poslato 21 Avgust 2009, 15:41:44
Ako misliš na lauferke za pecanje, da, mogu da se uzgajaju bez problema. Potrebno ti je staro korito, zemlja u njemu da bude uvek vlažna, povremeno baciš neki prezreo paradajz ili par listova kupusa. Ne previše da ti se to ne usmrdi. Kada vidiš da se to razgradjuje, dodaš još i to je sva mudrost.  :takoje: Naravno, u tu zemlju treba ubaciti šaku lauferki  :cheesy: i za kratko vreme će ih biti mnogo više :thumbup:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: jugov poslato 21 Avgust 2009, 17:31:15
zex ti rece skoro sve, uglavnom ih držim u plastičnoj kanti koja je sklonjena ispod terase u ladovinu, svako dan malo ali baš malo vode da održi vlažnost zemlje, uz prihranu kako je već rečeno i za pecanje uvek sveže i dobre gliste.  :bye:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 21 Avgust 2009, 18:27:03
evo sto sam se ja raspitivao za isto to sto i ti sad a tu na ovom forumu mi je pomogao drug gliston :)

pogledaj ovaj link :

http://yu-hung.com/distribution/viewtopic.php?f=44&t=1439&hilit=gliste (http://yu-hung.com/distribution/viewtopic.php?f=44&t=1439&hilit=gliste)

a postoji i ova vrsta gliste koja je jednostavnija od kalifornijske za uzgoj:

Dendrobena Veneta vrsta gliste

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bistrobih.ba%2Fnews%2Fimages%2FGlista_423654.jpg&hash=47829f4dd025cc7ae6a5509910cc423296f0106f)

evo pogledaj i ovaj link :

http://www.bistrobih.ba/?action=fullnews&showcomments=1&id=1512 (http://www.bistrobih.ba/?action=fullnews&showcomments=1&id=1512)
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Panonski Mornar poslato 23 Avgust 2009, 17:53:01
Kalifornijske gliste
Kalifornijska crvena glista je vrsta gliste duljine 5 do 8 cm. Crvene je boje. Kalifornijska glisa je dobivena umjetnom selekcijom iz velike vrste crvenih glista Lumbricus rubellus iz razreda maločekinjaša (Oligochaeta).
U prirodi srodnike kalifornijske gliste nalazimo u stajskom gnoju i gomilama raznog otpada.






Najlakše ju je uzgijiti u odrađenom prostoru cca jedan puta jedan metar koji predhodno zaštitimo od stranih nametnika kao što su štakori miševi i slično . U taj recimo sanduk stavimao jednu šaku glista koje nadalje hranimo sa otpadnom travom liščem i svakojakim biljnim porijeklim koje odbacujemo, stim da moramo zaljevati svakodnevno  :takoje: za neko vrijeme dobivamo gliste za pecanje koje nemoramo jurit na sve strane a i vrhunski humus jedinstvenu zemlju za povrće cvijeće itd koje nijednim umjetnim putem niko nemože proizvesti
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 11 Septembar 2009, 09:54:50
Upravo sam završio moj prvi glistarnik. U garaži, koja je ukopana ispod kuće, sam postavio odsečeno plastično bure. Kontam, ako je pliće, lakše ću ih vaditi. Na  dno bureta sam stavio kravlju balegu i zalio je. Onda red kartona i navlažio ga onda šaku glista, koje su mi ostale od jučerašnjeg pecanja. Preko njih kantu zemlje, crnice. Zemlju blago navlažio, pa preko stavio karton, navlažio ga, pa opet kravlje balege pa vlage. Preko svega sam stavio metalni poklopac, ali ostavio mesta za vazduh.  :ok:
Valjda nisam nigde pogrešio, a vi ako imate kakav savet, slobodno recite.
Posle svakog pecanja mi ostaju gliste i planiram da višak dodajem u bure još neko vreme (možda još ove sezone) pa da za sledeću sezonu imam vlastiti proizvod za  smiley001. Nadam se da nisam smiley154 i da će se neveliki trud isplatiti.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 13:05:14
uradio si i vise nego sto treba,kolega.ja sam ranije dok nije bilo prodavnice mamaca kod mene u mestu takodje gajio gliste i sam "pravio" crve (crvljale se koske na krovu  :rlol:).ovaj deo sa kartonom ti i nije potreban al nece da skodi.ono sto je OBAVEZNO to je da ti "glistarnik" uvek bude na hladnom i tamnom mestu,ali to vec sigurno znas.i nista vise.eventualno se malo raspitaj da li postoje neke nepredvidjene stvari koje "umeju da se dese",kao npr. meni kada sam u kacu od 1000 litara ubacio 300 babuskica i 100 cikova a ujutru sve babuskice zive a cikovi se poizvrtali.pitam jednog matorog alasa sta je,on kaze da se sa babuskom nista ne ubacuje u istu posudu jer ona ima neku sluz koja pogusi ostalu ribu pa cak i cikova koji zivi u blatu!?inace,tada sam spremao mamce za zimu i babuska je kostala 3 dinara a cikov 12 pa ti vidi... :eek: :eek: :eek:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 15 Septembar 2009, 13:16:24
i ja sam pravio glistenjak od nekog zamrzivaca  :cheesy: sve sam pripremio samo jos da kupim negde kalifornijske gliste i one mogu da pocnu da se razmnozavaju

ovo sto je stukolovac pricao za babuske i cikove tj za tu sluz babuske to mi cudno  , razlog jel ja drzim babuske u buretu od 350 l sa crvemperkama i suncanicama i nijedna nije do sada crkla od njih  a tu su vise od 3-4 meseca zajedno  :lol:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 13:47:38
eto vidis...stvarno nemam pojma sta je,ali sam probao jos jednom sa manjom kolicinom ribe i desilo se isto,pocrkali mi cikovi i stampajzeri.crvenperke i bodorke mi i izdrze neko vreme ali i one na kraju pocrkaju.ma ne bi ja ni drzao babuske da nisu otporne na pritisak,temperaturu vode,zive na udici po ceo dan.ko da bi se maltretirao sa tim korovom da ne trebam...evo sada ih drzim u odvojenim kacama i sve zive,sve je u redu!bice samo frke kad babo zatrazi kace za sljivu,blizi se pecenje :rlol: :rlol: :rlol: smilex022 smiley080
nego da ne skrecemo sa teme,neka kolege pomazu u vezi glistarnika... :bye: :bye: :bye:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 15 Septembar 2009, 14:26:49
Mislim da su čikovi sada u zaštiti i da se ne smeju koristiti kao kederi.  :tongue:
Što se tiče glistarnika, očekujem da bude sve u redu. Primetio sam da iz njega izlaze crvići, muve su u balegi odradile svoj deo posla. Nego sam primetio i po nekog mrava, a to mi se ne sviđa. Nadam se da će izaći iz bureta.  :bye:
Interesantna mi je priča za crviće. I ja sam ih nekad uzgajao. U šerpu sam stavljao komad otpadnog mesa pomešanog sa mlevenim kukuruzom (mi kažemo prekrupa) i umotanog u novine. Prethodno ostavim otvoreno da bi mogla muva da upljuje, a onda zamotam u novinu da odstoji par dana. Pojave se crvići ali nisu tako krupni kao kupovni. Negde sam pročitao da se to zove PINKI. U razgovoru sa prodavcem gde kupujem crviće sam čuo da isti dolaze iz Mađarsku, Italije ili neke slične tako nam daleke i egzotične zemlje. Dobijaju se od muve koja je nastala genetskim inžinjeringom i koja ne može da živi u prirodnim uslovima. Ni dobijeni crvići po pretvaranju u muvu ne požive da bi mogli da proizvedu novu generaciju. Uzgoj dotične muve je kod nas zabranjen pa su zato crvići kod nas mnogo skupi. Otrujem se kad na filmovima o ribolovu vidim strendžere kako obilato sipaju crviće, pa i var de vajze u primamu. Ovi drugi su tek otrov skupi. smiley133
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zex poslato 15 Septembar 2009, 15:39:21
Treba paziti da u glistarnik ne udje pacov ili misevi.  :takoje: Inace karton je dobar, glistama je potrebna celuloza, zasto? e.... j.bi ga.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 15 Septembar 2009, 16:18:08
Ubacim i po koji truli paradajz,dok ga ima, trebalo bi i to da im prija. Kako ću ih samo vaditi iz bureta. Ašovom neće moći. Mošda da maznem neku lopaticu od sina?  :wink:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 15 Septembar 2009, 16:21:26
mozes sa lopaticom od sina a bilo bi bolje ako sin ima neki plasticni bager lakse ces kopati gliste  :lol:

najtezi deo je vadjenje glista a da se ne poubijaju male gliste koje su se tek izlegle  :smiley:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 15 Septembar 2009, 16:24:53
Kad ih držim u kantici koju nosim na vodu, sve se koncentrišu na dnu dante. Mislim da će i ovde biti isto a do dna treba doći... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 17:06:42
jesu cikovi u zastiti smiley033 ovo je prica iz 2006 kad se meni desilo.sad zamrzavam obicne kedere za muvanje a cuvam babuske,bodorke i jos poneku belu ribu koja se provuce uz njih.sad i da hoces da nadjes nema cikova da kupis a pecao ih (iliti lovio,kako god...) nikad nisam ni imao gde.
ovo za karton nisam imao pojma,eto covek svasta nauci!
sto se crva tice stvar je prosta,za prave krupne crve uzmi (kupi) u mesari kosku veliku od bilo kojeg goveda i stavi u oveci levak koji zabodes u teglu od tursije u koju si prethodno stavio prekrupe ili sl.to je sve!namoj da se cudis sto takmicari i profesionalci prihranjuju crvima i tako bacaju velike kolicine jer ih oni sigurno ne placaju 30 dinara/kasika :lol: :lol: :lol:.pricao sam sa covekom koji nabavlja crve iz madjarske da se kupuju "na litar" (!?) i da je cena smesna tako da na njima zaradjuje vise od deset puta.pinkiji su koliko znam neka vrsta crvenih crvica a fuj je valjda larva.slazem se da treba probati sa svim ovim mamcima ali je djubretarka glista kod nas neprevazudjena za belu ribu,tako da si ti na pravom putu,bar je to moje misljenje. :thumbup: :thumbup: :thumbup:   
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 15 Septembar 2009, 19:23:46
Razumeo sa ja da je priča za čikove od ranije, samo podsećam one koji ne znaju. :thumbup:
Super ti je fora sa levkom i teglom. Držiš li to na suncu ili u 'ladu? Nisu pinkiji crveni. To crveno je larva var de vajz (možda ne pišem tačno) stavlja se na udicu, a fuj je larva za primamu. Pinkiji su sitniji od kupovnih crvića, ali živahniji. Mislim da o tome sigurno više zna Dijego ili Radža.
Uvoznim crvićima je problem transport, verovatno to diže toliko cenu. Poenta je da njima ta muva ne smeta, a kod nas bi napravile ekološku katastrofu. :veryangry: :veryangry: :veryangry:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 20:21:27
jbg,ne znam ovo za larvu i fuj,pecam grabljivice a htedoh da pomognem :wink:
ovo sa levkom i teglom na sunce zareno ali sto dalje od kuce kad se usmrdi  smiley135 najbolje na krov neke supe gde macke ne mogu da dohvate!videces koliki crvi bas oni mesnati ja jedva stavim tri na udicu gamakatsu 2210G velicine 8 (udica za kukuruz) :ok:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 15 Septembar 2009, 21:52:28
Hvala  smiley001 pomogao si mi za crviće. To ću sigurno probati, samo teško da ću naći krov na koji mačke ne mogu da dođu. Možda prekriti nekim kavezom ili okačiti da visi...pa ondak mačkama  smiley068.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 22:08:34
najbolje okaci da visi ili ako postavljas na neku prostu (na stubovima) supu,zakucaj na svaki stub oko 10cm siroku plocu aluminijuma!na to onda nista ne moze da se uzvere,odma' skliza i macka i pacov itd.stara fora alasa koji cuvaju ribu u sojenicama :thumbup: :wink:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 05 Oktobar 2009, 21:48:31
Glistice sam danas proveravao. Sve su  :ok:. Ima ih po celom buretu. Fajtam kišnicom svaki drugi dan, a za klopu dobijaju otpadke jako retko. Nije neka nauka  :bye:.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: zoki80 poslato 26 Oktobar 2009, 05:19:29
Proizvodnja pocela!  :cheesy:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Olovo poslato 26 Oktobar 2009, 10:11:20
juce sam menjao saksiju posudu za hibiskus i nadjem u zemlji gliste puna kesa..secam se da sam desetak komada bezveze bacio u saksiju pre ..pa ima godinu dana ako ne i vishe.. :eek:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 26 Oktobar 2009, 10:55:26
Ja kuci imam glista da mogu ceo grad da snabdevam. Redovno im stavljam iscepkanog papirica i ostatak od povrca i zalijem povremeno da odrzim zemlju vlaznom. Kasnije tu zemlju koju prerade majka koristi za cvece u basti. A gliste se kote ko blentave.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 26 Oktobar 2009, 12:00:24
Citat: OLOVO poslato 26 Oktobar 2009, 10:11:20
juce sam menjao saksiju posudu za hibiskus i nadjem u zemlji gliste puna kesa..secam se da sam desetak komada bezveze bacio u saksiju pre ..pa ima godinu dana ako ne i vishe.. :eek:

Mislim da se hibiskus baš nije radovao dok je saksiju delio sa glistama.
Moje gliste sam upravo nahranio trulom jabukom i napojio kišnicom  :ok:.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Olovo poslato 26 Oktobar 2009, 12:41:17
nije mi cvetao uopshte a ove sam stavio bez veze i nakotile se ...to sam urado bezveze neznam ni zashto sam ih istovario ..pecao sam pesha pa mi ostalo u kutiji i obicno ih bacim golubovima..
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 26 Oktobar 2009, 12:53:52
Bilo ti žao da ih baciš u vetar  :lol:. Tako je i moj glistenjak nastao (samo nemam hibiskus).
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Imre poslato 13 April 2010, 12:46:41
 Ja sam juče napravio glistenjak.E sad mi recite koliko vremena treba da prođe da se oni dovoljno razmnože da mogu i da vadim gliste iz njega ? {ubacio sam dobre dve šake krupnih glisi} :question:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 13 April 2010, 13:36:14
imao sam ja dva velika lonca sa glistama i gledao sam jednom bilo u njemu punooooooooo mladih novih glistica i sad nakon 6 meseci pogledam ja o5 i vidim da nema vise nijedne gliste ni male ni velike sve mi zbrisale iz lonca moracu sledeci put da ih vezem na lanac  :lol: :lol:


ma gliste se brzo razmnoze , za 6 meseci mislim da imas vec za pecanje gliste  :cheesy:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Imre poslato 13 April 2010, 14:18:55
ok hvala ,da znam da ih ne uznemiravam dok oni rade "one stvari",pa da ostanem bez glisti. :cheesy: smiley033
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ija poslato 13 April 2010, 18:49:26
Moje se lepo namnožile od septembra. One velike "kobre" sam povadio u drugu posudu. Male su ostale u buretu od 50l u kome je recimo 15 - 20 lit zemlje. Bitno je, koliko sam ja ukapirao, da ti zemlja ne postane kisela i da ih ne podaviš.
Uzimao sam zemlju za cveće pa mi je veliki problem bio da odvojim malene gliste. Zemlja je  :ok: a glistice sitne  :eek:. One najmanje su bele boje. Sigurno postoji neka fora kako bi se skupile sve na gomilu, ali tu foru još nisam naučio  :rolleyes:.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 02 Oktobar 2011, 16:44:27
Ovo me je baš zainteresiralo da probam. Uzeo sam posudu za cviječe onu duguljastu što visi na ogradi od balkona. Stavio zemlju za cviječe i ubacio 30 kupovnih glista. Držim je u šupi u podrumu i svaki dan kvasim i stavio sam nekih ostataka voča. Nisam baš zadovoljan s tom posudom, ali ako me to krene smislit ću nešto pametnije. Valjda do prolječa bude nešto.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pikeman poslato 02 Oktobar 2011, 21:51:00
Uzmi odmah veću posudu. :ok:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 02 Oktobar 2011, 22:10:34
Već sutra ću smisliti neku bolju (veću) posudu! Bilo bi lijepo loviti sa glistama iz vlastitog uzgoja.  :takoje:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: laki22 poslato 02 Oktobar 2011, 22:15:15
obavezno veca, malo ljuski krompira, stare kese (to obozavaju), kupusa i ljuske od jaja i ne mozes pogresiti
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Imre poslato 02 Oktobar 2011, 22:16:31
stara kada za kupanje  je :ok: za to ..
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: vvuukk poslato 02 Oktobar 2011, 23:02:03
Jedna od stvari,koja se preporucuje...toz od kafe...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Perisha09 poslato 02 Oktobar 2011, 23:25:12
Ranije dok sam imao svoj glistenjak, ubacivao sam usitnjenu kartonsku kutiju, to im je bila omiljena hrana......... smiley033
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: heavy11 poslato 03 Oktobar 2011, 12:32:53
A kad oces da skupljas samo stavi lisce na vrh dva dana pre i videces kako ce ispod njega da se nakupe.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 03 Oktobar 2011, 15:49:53
Citat: Imre poslato 02 Oktobar 2011, 22:16:31
stara kada za kupanje  je :ok: za to ..
Ima kod kineza neke providne kade..posude za nesto ;-)...... recimo metar puta sedamdeset oko 200 din.... to bi bilo idealno, ja sam proletos od stare kade decije napravio glistarnik , sloj trave sloj zemlje i tako... i sav otpad od voca i povrca bacam unutra i da piljevinu od drveta da drzi vlagu...netrebaju kese.... i sad imam na svaku saku zemlje po pedesetak odraslih kalifornijki i na stotine beba od 1 cm... a gliste su kupljene u radnji ...investicija od mozda 1000 din sve zajedno !
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: vvuukk poslato 03 Oktobar 2011, 16:53:16
oprezno sa piljevinom...ne pretjeruj...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 03 Oktobar 2011, 21:56:31
Ma, ta ideja mi je tako dobra. Nisu gliste skupe, al 100 puta mi se dogodilo da mi nedeljom padne na pamet da idem pecat, a nemam gdje gliste kupiti. A iskreno, hodat s lopatmo po parku mi se neda. :) Znaći, ako sam sad napravio glistenjak, da bi ih do prolječa trebalo biti. A još nešto, nema mi goreg nego kad kupim kutijicu glista i dodjem pecati a u kutijici brat bratu jedno 7 glisti, a ostale pocrkane, jer su ih u prodavnici držali pored prozora na +35C.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 04 Oktobar 2011, 12:51:47
......ili su dugacke po dva cm i tanke kao sibica pa ne mogu ni na zicanu ovnerku.....e to je da po***dis !!! To me je i inspirisalo da napravima glistenjak
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Olovo poslato 04 Oktobar 2011, 17:56:57
o kojim glistama-vrstama ovde pišemo?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 04 Oktobar 2011, 18:04:20
Kaliforniske  smiley033
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Brka-NS poslato 25 Novembar 2011, 12:19:56
Ja sam se malo kasno setio sto se tice tog uzgoja glista...
Uglavnom ja bih to sad napravio . Nasao sam staro korito, spremio zemlju ( mozda malo tvrdju nego sto bi trebalo ) sa iscepkanim novinama, i sad mi jos samo fale gliste.
Da li zna neko gde sada mogu da nadjem lauferke u NS-u , ili da li bi neko mogao da mi da jednu saku istih... ?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Fugu poslato 25 Novembar 2011, 13:28:21
Imaš u Formax-u nalazi se na Bulevaru Cara Dušana i na keju. Imaš u skoro svim ribolovačkim radnjama.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Sax poslato 25 Novembar 2011, 13:34:17
Nemoj ih samo u zemlju staviti jer ce ti otici provereno...
Stavi djubrivo stajsko i zemlju pa na sve to jos novine,travu itd.Ja sam pravio ove godine glistenjak i uspeo mi je,,gliste su se momacki razmnozile.Kad ih ima dosta,cesce treba proveravati jer mnogo brze preradjuju djubrivo jer ih naravno ima vise....
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: spiner jura poslato 25 Novembar 2011, 15:56:19
Ja imam na dva mjesta kompost. Jedan zrije ,a iz drugog vadim gliste. svaki je veličine 1 x 1 metar.
:cheesy:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 25 Novembar 2011, 19:21:29
Ja ih imam gomilu u basti. Tamo bacam na jednu hrpu sav organski otpad u poslednje 2 godine i vec ih ima bar za 15 legla. Ne odlaze odatle posto nemaju gde da odu. Zemlja okolo im ne odgovara.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Brka-NS poslato 25 Novembar 2011, 19:27:34
U Formaxu imaju samo "djubretarke" , kao i u svim ostalim ribolovackim radnjama.
Kazu sad lauferki nema nigde.
A koliko sam skontao to su dve razlicite vrste . Djubretarke zive u stajskom djubrivu , a lauferke u zemlji i deblje su od ovih.
Zar ne ?



Moram opet da pitam , posto nisam dobio odgovor...
"Dali sada mogu da se nadju negde debele lauferke?
Ako ne u prodavnicama , onda gde u prirodi traziti, ili neko iz NS-a i okoline da mi da saku-dve , da zapatim svoj Glistenjak ? "
Hvala

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: spiner jura poslato 28 Novembar 2011, 12:03:21
Koliko ja znam, lauferke ne budu ni u kompostu, ni u đubretu. Ja ih vadim na otvorenom, na travnjacima. Budu večinom u tvrdoj zemlji. Čak nisam siguran dal se mogu uzgajati???
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Raskoljnikov Jr. poslato 28 Novembar 2011, 14:53:00
@Brka-NS:
Bilo je lauferki u Udici na Telepu. Zadnji put sam video pre 2-3 nedelje. Od tad nisam prolazio tamo.

Inače, nisam baš siguran da se lauferke mogu lako održati duže vreme. ja bar nikad nisam uspeo.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Srki996 poslato 28 Novembar 2011, 15:40:44
Ja sam imao bazen za gliste bilo glista na izvoz  :smiley: al deda uradio svoje hahah  :cheesy: al imam ih u basti i ispred kuce imam kad god zatreba ja zalijem pa kupim  :wink:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Brka-NS poslato 28 Novembar 2011, 21:18:15
Hvala vam svima.  :tongue:
Gledao sam u Udici, ali to je izgleda bila zadnja tura , pre 2-3 nedelje.
Probacu sa djubretrkama (ako ne uspem da nadjem 'debele' ) , pa se nadam da ce ispasti ok za prolece.
Bistro !
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Vladimir poslato 29 Novembar 2011, 11:51:01
Djubretarke ćeš gajiti bez problema. Sećam se da su baba i deda imali u dvorištu jedan deo ograđen ciglom, 1,5 x 1 metar, možda i manji, gde su bacali sav organski otpad, glista bilo kolko hoćeš.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 13 Decembar 2011, 20:23:44
Šta li se događa u mom glistenjaku? Uglavnom kad ga pogledam, 1 ili 2 gliste vire iz zemlje i brzo pobjegnu. Kako ću znati množe li se? Ne želim baš kopati sad po zemlji. Hm!  :huh:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 13 Decembar 2011, 20:46:22
Mozda si ih zalivao suvise pa je zemlja blato i nema vazduha ispod...zima je , treba smanjiti vodu...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 13 Decembar 2011, 20:50:57
Nije blato. Mislim da je sve OK sa zemljom, nego kako da znam da su se izmnožile. Kako one izgledaju kad su male? Jel preporučljivo kopati po zemlji?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 13 Decembar 2011, 21:02:14
kopaj slobodno ali nezno rukom ne alatom ta ih ne iseces.... kada su male izgledaju kao beli koncici duzine 6-7 mm
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 13 Decembar 2011, 21:05:41
Sad je prošlo već 3 mjeseca od kad sam ga napravio, valjda bi dosad trebali nekakvi "končići" da se pojave. Sutra ću malo rukama kopati.  :takoje:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 13 Decembar 2011, 21:24:19
One se ne zadrzavaju u zemlji vec najvise u tom organskom delu koji preradjuju. Ali imaj na umu da na ovoj temperaturi ne preradjuju organsku materiju jer je suvise hladno za njih. Najbolje da ih zastitis od kise i snega tako sto ces ih prekriti nekim najlonom ako su napolju i staviti seno na gomilu gde su da bi lakse prezivele hladne dane. Najoptimalnije one preradjuju na oko 20 stepeni. Ja iskreno razmisljam da ih sledece godine prodajem koliko ih imam. Jesu tanke, ali bas takve dosta njih trazi za belu ribu. Sa cenom do npr.30 din po kutijici sam van konkurencije u gradu. Jedino ih treba skupiti...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 13 Decembar 2011, 21:30:58
Ma ja ih imam u šupi u jenoj velikoj posudi. Tako da im nije hladno. Eh, sad ...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: SladjanNis poslato 14 Decembar 2011, 01:19:40
Ja sam pocetkom septembra bacio dobre 2 sake glista u jednom starom koritu. Nabacao sam izmet od mog psa(skupljao sve po dvoristu gde se olaksao :cheesy: ) jednu malo povecu kartonsku kutiju iseckanu na komade, suvo lisce i ostatak obicna zemlja iz dvorista. Pre koji dan sam proverio korito i mogu reci da ih ima ihahaaaaaaaa dosta. Sto onih malo debljih i tanjih. Ove novorodjene nisam ni primetio. Do proleca ce ih biti na tone predpostavljam s obzirom da se ovoliko brzo razmnozavaju.  :thumbup:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: laki22 poslato 14 Decembar 2011, 02:30:57
pazi samo sa psecim izmetom, jako je jak... zato i trava zuti od njega... probaj nesto drugo naci
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 14 Decembar 2011, 15:26:29
Ako si ubacio dovoljnu koncentraciju odraslih glista moras imati mladih za 3 meseca...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: spooky poslato 14 Decembar 2011, 16:21:25
Pozdrav svim vukovima i kolegama  :smiley:  Nov sam na forumu ali imama iskustva uzgajanja glisti sto se tice,uzgajao sam ih u letnjem periodu,i mogu reci da je dobra investicija  :ok: :ok:  Uvek imas mamac,cak i kad ih prodavac nema  :veryangry: :veryangry:  mada poveden mojim iskustvom,moram reci da pazite ako ih nekom dajete,da ne ostanete kasnije bez istih,sto se meni desilo,posto sam drugu dao par puta glise,on je posle sam dolazio i uzimao ih bez pitanja,naravno meni to ne smeta,nego sam poludeo sto on nije imao meru,i za oko mesec dana sam ostao bez glisti i to bas u najpotrebnijem delu godine........... Bistro
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: SladjanNis poslato 14 Decembar 2011, 19:18:43
Ma govna ko govna... Sve je to jedno te isto govno.  :rolleyes: Ja li cu sada da im ugadjam.. Neka ih i ovako, nista im ne fali a ima ih u izobilju za ovo kratko vreme, mogu vam reci.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: poljo poslato 15 Decembar 2011, 01:56:54
U privrednom uzgoju kalifornijske gliste i proizvodnji humusa za cvjecarstvo se to radi ovako :
Glistenjak se oformi od rabic pletiva(sitna metalna mreza) zatim sloj najlona . Od gore se stavlja prezrelo stajsko djubrivo u sloju od desetak santimetara . Ubace se gliste , navlazi i stavi saka krede . Kreda sluzi da smanji kiselost djubriva . Svakih 15 dana se dodaje po jedan sloj djubriva i krede . Vlaznost drzati konstantnom . Prekriti najlonom ali sa rupicama zbog protoka zraka . Kad imate potrebu za glistama samo se stavi lopata djubriva na vrh i do jutra velika kolicina najvecih glista su upravo u toj gomili. Da bi se leglo razvijalo pravilno svakih 6 mjeseci se premjesta u novo staniste a ostatak koji ostane u proslom je visoko vrijedni humus upotrebljiv u bastama ili cvijetnjacima. Prema izucavanjima povrce dospjeva i do 15 dana ranije ako se tretira humusom u odnosu na vjestacko djubrivo . Valjda pomogne nekome . Ako ima pitanja ...tu sam povremeno . Znanje stekao od pokojnog oca koji je imao "farmu" glista cc 300 legala 2x1 m .
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 17 Decembar 2011, 15:38:40
Kao i mnoge druge stvari što sam probao sam raditi, ni glistenjak nije uspio  :lol: :rolleyes: :lol: :rolleyes: :lol: :rolleyes: :lol: . Nema malih glistica, nema čak ni onih ubačenih. Pretpostavljam da ga nisam dovoljno kvasio, a ja se bojao da ne bude previše vode, Svega par onih koje sam i ubacio. Malo sam ga zapustio u zadnje vrijeme.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: SladjanNis poslato 22 Februar 2012, 14:06:57
I? Jel uspelo bar nekom glistenjak posle ove duge zime?
Ja juce pogledao moje korito, zemlja je sva zaledila. Cisto sumnjam da ima nekog zivota u mom koritu.  :cheesy:
Inace prosle godine, septembra meseca sam ubacio dobre 2 sake djubretarki. Videcu sada preko vikenda kada su temperature +10 da dolijem korito bajatom vodom, pa da procackam i vidim ima li prezivelih.
Preko korita sam stavio najlonski prekrivac i preko toga ogromnu drvenu tablu. Mada mi nista od toga ne uliva poverenje da su prezivele.  smiley247
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 22 Februar 2012, 14:11:06
Ja imam na otvorenom ogromnu kolicinu glista i glistenjak je pod slojem organske materije(otpaci voca, povrca i slicno) debljine 20-30 cm. Mislim da nije doslo do pomora jer je iznad bio debeli sloj snega i da na -20 gliste nisu pretrpele neku vecu stetu. Videcu na prolece kad ih odgrnem...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: smokezr poslato 22 Februar 2012, 14:27:41
@SladjanNis
Ja sam uspeo da unistim savrseno dobar glistenjak prepun glista, ali nije propao od hladnoce nego je vetar naneo sneg i kisi u gliste su se bukvalno podavile , tuga bozija...... POp***zdeo sam
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: laki22 poslato 22 Februar 2012, 14:32:04
pazite dobro da sve otvore zatvorite kako treba, provuku se svugde i pobegnu...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Mangup poslato 24 Februar 2012, 00:14:32
Pozdrav....zivim u beograd u centru...u dvorisnoj kuci...imamo jednu bastu sa cvecem....ne znam tacno dimenzije...deda je u pocetku donosio gliste a sada ih imam koliko hocu i to bas debele...sve zavisi da li ih hranim ili nema ima jedan deo baste u kome se konstantno nalaze sitne i tanke i jedan gde su debele ne znam iz kojih razloga ali dobro je dok ih ima cim se prolepsa vreme slikacu vam....obicno u bastu bacamo ostatke od cicenja kropmira....ulje sto ostane i tako nesto ....kore od jabuka...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: cpirider poslato 21 Mart 2012, 14:55:09
Ja sam kao klinac imao glistarnik,posto mi je iza kuce bila livada,na kraju dvorista u jednom cosku sam preasovio otprilike 1x1m, dubine 30ak cm,dodao jos zemlje i zemlje za cvece tako da bude kao neki brezuljak. Najbitnije je da bude veci deo dana u hladovini. To sam redovno zalivao (kad vidim da se zemlja susi),tu smo bacali travu posle kosenja,lisce (sve to lepo drzi vlagu i hladovinu,ponekad sam samo podigao lisce i travu i gliste su bile na povrsini  :takoje: ),zatim talog od kafe,masnocu posle pecenja mesa,ostatke voca,povrca,pokvareno mleko i u sustini sve organsko sto vam ne treba  :wink: Dobro je u zemlju ubacivati i karton,pre svega karton od jaja  :thumbup:  Tu sam ubacio par kutija glista,mada i one su same dolazile,kad se svugde sasusi zemlja a u mom glistarniku lepo vlazno normalno da ce biti tu  :cheesy: Preko zime ih nije bilo,verovatno se povuku dublje u zemlju,al pojave se s proleca.
I jos jedan savet, kad ih vadite za pecanje bolje je koristiti vile nego asov,manje cete glista iseckati  :cheesy:
smiley033   :bye:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: SladjanNis poslato 21 Mart 2012, 15:24:07
Od mog glistenjaka nema nista. U ranu jesen sam probao al nista od toga nije ostalo. Ostra zima od -20 stepeni ih je dokrajcila.
Pre neki dan sam otkrio korito, pocacao okolo i duplje ali mrk.
Mozda cu pokusati ponovo nekada sa gajenjem, izgubio sam totalno volju kada mi nije uspelo.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 21 Mart 2012, 15:43:49
Moje su bile ispod debelog sloja snega i ima ih vise nego ikada. Kad sam pre neki dan pogledao ne mogu da pronadjem nijednu bez prstena. Znaci bice gomila novih
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Sax poslato 21 Mart 2012, 15:46:20
Zmaju super!Od mojih verovatno nije nista ostalo jer to sam radio na vikendici ali cu ih ponovo sigurno oformiti.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 21 Mart 2012, 15:51:07
Racocarao sam se pre neki dan kad sam video da su gliste u prodavnicama pribora poskupele na nekih 60-65 dinara naspram proslogodisnjih 40-50. To je stvarno previse. A crvi 50. Sto je mnogo-mnogo je :no:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Sax poslato 21 Mart 2012, 16:18:56
I u formaxu su gliste na 50 otisle a crvi su 25.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: bladerizer poslato 21 Mart 2012, 16:26:42
ne uzgajam gliste jer imam 10 vagona stanjaka svake godine :lol: samo sto ih nema dok malo ne otopli,ali vec sad na plus 15 vri u djubru imam ih na izvoz!
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Raskoljnikov Jr. poslato 23 Mart 2012, 23:56:02
Pre neki dan sam se prijatno iznenadio kad sam video da je jako mnogo glista preživelo zimu u kanti od Jupola, zaboravljenoj u poluotvorenoj biciklani u prizemlju zgrade. Nisam ih preko zime ni gledao, mislio sam da su pocrkale na decembarskom kampovanju na minus 2-3.

Naravno, u kanti je stalno bilo nekog otpada od voća. Kod mene su se najbolje pokazale polupokvarene breskve. Interesantno je da se većina glisti sakrije ispod polovine breskve, valjda im prija vlažnost i hranljivost voća. Ne moraju se uopšte kopati po otpadu, samo pomerim polutku i pokupim najkrupnije. Za sat-dva su se opet poređale ispod polutke. Najvažnije je da im se ne ubacuju kore od citrusa (limun, narandža...) i lišće od oraha, skoro sve ostalo će svariti.

Usput, trenutno je(do 01.04.) u marketima "Uradi sam" na akciji Stajsko đubrivo u kesama od 10 litara za samo 99 dinara ( 0,9 €). Prodaje se na delu gde je cveće i vrtlarski pribor.
Pre dva dana sam im dodao pola kese stajnjaka i već vidim da ima stotine, možda i hiljade sitnih, belih glistica.
Deluje mi da je taj stajnjak u kesama dobro "zgoreo", ne smrdi za sad uopšte. Mislim da će se moći držati u zatvorenoj kanti(naravno, sa nekoliko izbušenih rupa na poklopcu zbog vazduha) pa negde na terasi ili podrumu.
Ako se ne budem javljao ovih dana, znači da ipak smrdi i da su me ukućani "utepali".  :rolleyes:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 28 Oktobar 2012, 14:17:42
Prošle godine nije uspjelo, sad sam ga opet napravio, ali moram malo bolje paziti na vlažnost zemlje.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 28 Oktobar 2012, 15:09:36
Samo bacati sto vise organiskih otpadaka. Najbolje od voca i povrca. Po mogucnosti i karton, koji nije ispisan raznim bojama. To kad se nakvasi i kad je napolju temperatura od 19-25 stepeni onda se razmnozavaju i preradjuju hranu kao blesave. Mada, vise me sad zanima uzgoj holandskih glista posto su malo krupnije. Nisam jos ovde procitao nesto o tome. Zna li ko?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 16 Februar 2013, 13:05:37
Kako natjerati gliste da se sexaju, sunce li im frigidno ???  :lol:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: dcarp poslato 16 Februar 2013, 13:28:26
Citat: Raskoljnikov Jr. poslato 23 Mart 2012, 23:56:02


Usput, trenutno je(do 01.04.) u marketima "Uradi sam" na akciji Stajsko đubrivo u kesama od 10 litara za samo 99 dinara ( 0,9 €). Prodaje se na delu gde je cveće i vrtlarski pribor.
Pre dva dana sam im dodao pola kese stajnjaka i već vidim da ima stotine, možda i hiljade sitnih, belih glistica.
Deluje mi da je taj stajnjak u kesama dobro "zgoreo", ne smrdi za sad uopšte. Mislim da će se moći držati u zatvorenoj kanti(naravno, sa nekoliko izbušenih rupa na poklopcu zbog vazduha) pa negde na terasi ili podrumu.
Ako se ne budem javljao ovih dana, znači da ipak smrdi i da su me ukućani "utepali".  :rolleyes:

nije to druže stajnjak već humus.to je u suštini finalni proizvod vrenja đubreta i prerade glista tj u njemu nema više ništa hranljivo za gliste i nećeš dobiti ništa dodavanjem humusa  .
kada gliste završe svoj posao ostavljaju humus iznad a one se povlače dublje i nastavljaju dalje da se hrane  .
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: novii poslato 16 Februar 2013, 13:33:36
Citat: tomislav34 poslato 16 Februar 2013, 13:05:37
Kako natjerati gliste da se sexaju, sunce li im frigidno ???  :lol:

Samo im treba obezbediti dobre uslove. Koji su tačno uslovi neznam, pošto ja kod kuće imam jedan deo u bašti gde smo bacali stajnjak i tu uvek ima glista. Međutim primeti se u toku godine u zavisnosti od vremenskih uslova da one migriraju sa jedne strane gomile na drugu i nazad.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: koleq3 poslato 16 Februar 2013, 14:27:51
mi smo imali glistenjak,al je bio smesten pored svinjskih kocina,gde je najvise diminirala slama,e sad znam da je deda doneo gliste od nekud,a secam se bile te neke jako crvene kad upekne sunce leti zalivali smo,kao i bastu,a zimi prekrivali najlonom. Imali smo glista za izvoz i rovaca boze sacuvaj
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 16 Februar 2013, 15:31:54
Osnovni uslovi za uzgoj crvene kalifornijske gliste su:

- temperatura (optimalna temperatura legla za uzgoj gliste je 19-20stepeni po Celziju. Na ovoj temperaturi gliste se intezivno hrane, kreću i razmnožavaju)

- vlažnost (vlažnost legla omogućava aktivnost glista u pogledu uzimanja hrane, kretanja i razmnožavanja).

- pH vrijednost (optimalna pH vrijednost stajnjaka za gliste je od 6,8-7,2. Navedena vrijednost odgovara neutralnoj reakciji)

- stajnjak (uloga stajnjaka u uzgoju glista je dvojna - gliste stajnjak koriste kao životnu sredinu i kao hranu).

Neko mi rece da im se moze dodati rastopljen kilogram secera u vodi i da to pospesuje razmnozavanje, ali ne znam da li je tacno.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Raskoljnikov Jr. poslato 16 Februar 2013, 20:22:16
Citat: dcarp poslato 16 Februar 2013, 13:28:26
nije to druže stajnjak već humus.to je u suštini finalni proizvod vrenja đubreta i prerade glista tj u njemu nema više ništa hranljivo za gliste i nećeš dobiti ništa dodavanjem humusa  .
kada gliste završe svoj posao ostavljaju humus iznad a one se povlače dublje i nastavljaju dalje da se hrane  .


Kolega, ipak sam ja u pravu, a ne Vi.
Dakle, to što sam kupio u "Uradi sam" marketu je baš neprerađeno stajsko đubrivo. Tako i piše na kesi. Znači, zgorela goveđa balega pomešana sa slamom. Važno je da je dobro zgorela (odstojala, osušila se) da bi uopšte mogla da se koristi dalje. Svejedno da li kao đubrivo za cveće ili kao hrana za gliste. Kada bi se NEzgoreo stajnjak stavio u saksiju sa cvećem cveće bi se osušilo, a kada bi se stavilo u glistenjak gliste bi pocrkale. Sem za goveđi stajnjak ovo važi i za svinjski, a u manjoj meri za ovčiji i koziji, a još manje za konjski. Jedino se stajnjak od zečeva (kunića) može odmah koristiti u glistenjaku kao hrana.
Nedovoljno odstajao stajnjak ima neprijatan miris dok je odstojao praktično bez ikakvog mirisa. Sa ovakvim kakvim sam ga kupio može slobodno da se radi na terasi oko cveća ili jupolke sa glistama. Da nije zgoreo cela zgrada bi smrdela na štalu.

Razumem razliku između humusa i stajnjaka. Humus je viši stepen đubriva; 10 puta manje zapremine od stajnjaka, a 5 puta više hranjivih sastojaka mnogo lakše prijemčivih biljkama od stajnjaka.


Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: b.jovica poslato 17 Februar 2013, 19:37:06
Nejasan mi je izraz 'zgoreo'.. Jel to ima veze sa plamenom i pepelom ili sa isusivanjem? Inace kod mene u selu postoji izraz "zrenje" stajnjaka (sazrevanje) ali o suvoci nema ni govora, taj zreo stajnjak nema nista suvo, vlazan je i kompaktan, skoro da se i ne vide slamke od slame, sve se sjedinilo, gotovo da nema vazduha u njemu.. A o "mirisu" da i ne govorim :D Smrdi brate samo tako! :D
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Raskoljnikov Jr. poslato 18 Februar 2013, 21:26:17
Nema veze sa plamenom. Koristio sam lokalizam iz Južne Bačke. Naravno da se misli na sazreo, odstojao stajnjak.
Pretpostavljam da su ovaj stajnjak koji zapakovan prodaju nekako veštački sušili; zapravo potpuno je sasušena površina kugli veličine pesnice (ipak je prvenstvena namena prihrana cveća). Apsolutno nema nikakav miris.
Nisam ih ja nešto posebno rasparčavao, samo sam ih istresao u kantu za glistenjak, dodao otpatke od povrća i voća i usitnjeni karton od neke ambalaže i sve dobro nakvasio.
Ovih dana bih mogao pogledati kako su gliste prezimile. Bile su dobro zaštićene od hladnoće, a svakako ova zima i nije bila nešto posebno hladna.

Inače, bio sam danas u "Uradi sam" u NS i trenutno nemaju ni stajnjak ni humus. Samo neki treset u jako velikim pakovanjima. Verovatno tek kad stigne pravo proleće će imati veći izbor.
Javljam kad stigne.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: DakiNS poslato 18 Februar 2013, 21:36:30
Kolege umesto humusa ili stajnjaka ako ne možete nabaviti dobar je i kompost .
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Raskoljnikov Jr. poslato 20 Februar 2013, 21:38:23
Juče sam prvi put ovog proleća otvorio kantu sa priručnim glistenjakom i više sam nego zadovoljan rezultatom:

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.usnimi.me%2Fslike%2Fslika0bsb.jpg&hash=903e4a3da288c6b0862a139848bca4fdde4d9629)

Jesenas sam natrpao  u Jupol kantu dosta otpadaka od voća i povrća, nekog lišća, raskvašen karton od neke ambalaže i tu sam ubacivao sitne gliste koje ostanu posle povratka sa pecanja. Od gore sam stavio nekoliko parčadi suvog kartona više kao neko termo zaštitu. Ali pošto je zima bila slaba nije ni trebalo. Kanta je stajala na otvorenoj terasi, osim kad je bilo snega i niskih temperatura; tada smo je ubacivali u zatvorenu ostavu na terasi.
Na slici se vide 2 lepa primerka koja sam uspeo da nahvatam. Još mnogo drugih su tu negde. Cigareta je stavljena kao orijentir koliko su velike.
Vidi se da otpaci od voća i povrća nisu skroz istrulili. Taman će do početka sezone biti puna kanta humusa za cveće, a gliste će ići u novo kompostište.
Ne bih se na sve ovo ni odlučio da prošle sezone u NS nisi mogao kupiti gliste za pecanje normalne veličine.


Usput, vratio bih se još jednom na priču o dozrelom i nedozrelom stajnjaku.
Ja nisam poljoprivrednik i nisam želeo da govorim o nečemu a da nisam potpuno siguran u to što govorim.
Ali pošto me je tema zainteresovala potražio sam malo po netu šta stručniji ljudi kažu o tome.
Dakle, potpuno zreo (ili zgoreo) stajnjak NE SME da ima nikakav miris. Ukoliko je neko zainteresovan za diskusiju mogu postaviti linkove.
Pozdrav
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 20 Februar 2013, 21:46:06
Ja sam poceo kao i ti pre jedno 4 godine. Ne bi verovao koliko sam imam glista. Svake godine bude po par stotina kilograma najkvalitetnijeg humusa. Imam dosta organskih otpadaka pa gliste prosto bujaju. Samo jedu i seksaju se. Jedinu gresku sam napravio sto sam bacao jednu kolicinu organskih otpadaka pod tresnju prosle godine. Rodila je 2 nedelje ranije nego inace kao nikad do sada, ali se posle toga osusila . To djubrivo i humus koji su gliste proizvele bili su suvise jaki za tresnju.

Jedan tekst sa interneta prepun korisnih informacija za pocetnike:

Kalifornijska glista
se najčešće uzgaja za proizvodnju humusa-glistenjaka , dužine je oko 10cm,
težine jedan gram i u stanju je da prevari onoliko koliko je teška za dan.
Gliste poseduju zadivljujuću moć reprodukcije, već nakon 90 dana dostižu polnu zrelost
te započinje vreme parenja. One se slubljuju jedna uz drugu i luče sluz u kojoj su jajašca i spermatozoidi,
gliste se razdvajaju i počinje proces stvaranja kokuna koji traje 21 dan.
Svaka glista stvori oko 6 kokuna iz kojih se u proseku izleže 21 mlada glista.
Gliste postižu seksualnu zrelost kada im se na telu pojavi clitellum. To je ono malo zadebljanje na kraju
prve trećine tela gliste. Glista postiže svoju punu produktivnu zrelost sa 12 meseci starosti.
Sa druge strane one male gliste koje su jednake od kraja do početka, nemaju clitellum,
još nisu postigle svoju polnu zrelost, te samim time nisu sposobne za reprodukciju.
Kada clitellum nabrekne i postigne narandžastu ili svetlo roze boju glista je spremna na oplodnju i
proizvodnju kokona. U clitellumu se stvaraju jajašca. Kada se dve gliste spoje (zapravo omotaju jedna oko druge) spermatozoidi se sparuju sa jajašcima i počinje razvoj kokona. U toku sljedećih 4 do 6 nedelja
budući kokon putuje prema "glavi" gliste i kad postigne svoju zrelost glista ga izbaci van u život.
Nakon što glista izbaci kokun u leglo, potrebno je da prođe od 20 do 30 dana do izlegnuća mladih glista.
Odrasla glista koja je postigla svoju punu produktivnu zrelost može proizvesti 4-5 kokuna na mesec,
a svaki kokun sadrži u proseku po 6 malih glista.

Optimalni uslovi za uzgajanje kalifornijske gliste su:
Vlaga 80-90% (min 60 max 90%)
Temperatura od 15-20 C (min. 4C max 30C)
pH vrednosti 5-9

Vlaga

Gliste dišu kroz svoju kožu, te je zato vrlo važno da su uslovi vlage u leglu uvek optimalni za njihov život.
Ni premalo ni previše, jer se inače stvaraju razni gasovi koji nepovoljno utiču na okolinu u leglu i
gliste imaju tendenciju bega iz legla zbog nepovoljnih uslova za život, a u najgorem slučaju i do uginuća.
Kako je koža gliste veoma osetljiv organ, vrlo je važno sprečiti dodir sa soli, uljem a pogotovo amonijakom,
kojeg najviše ima u stajnjacima poreklom iz domaćih životinja. Iz tog razloga stajnjak domaćih životinja
potrebno je dovesti u stanje sazrevanja.
Najbolji rezultati merenja vlage u leglu se postižu uređajima za merenje vlage, a postoji i drugi način
da se u ruku uzme podloga iz legla i stisne u šaci. Ako iz podloge curi tečnost onda je podloga prevlažna,
međutim ako samo kaplje onda je podloga optimalna za uzgoj. Idealna vlaga u leglu trebala bi se kretati
između 80 - 90%.

Temperatura

Najidealnija temperatura legla je oko 20C. Dok gliste i dalje aktivno rade na temperaturama od 15 - 20 C,
više ili manje od tih vrednosti negativno utiču na reprodukciju i prehranu glista.
Kalifornijske gliste imaju veliki prag tolerancije u razlikama u temperaturi, te mogu preživeti i veoma
niske 0C do veoma visokih 35C. Međutim, odmah u početku treba naglasiti da je zadatak uzgajivača da
temperaturu u leglu održava oko preporučenih 20 C, jer samo tako može omogućiti najbolje uslove za život glista.

Rast, prehrana i reprodukcija glista jako se smanjuju kada temperature padnu ispod 15C. Tu počinje smanjenje reproduktivnih sposobnosti kod glista, a niže temperature od tačke smrzavanje dovode do uginuća. Zato su tu kokuni (jajašca), koji su u stanju izdržati veoma niskih -25C.
U uslovima kada temperature narastu iznad 30C, gliste se približavaju površini i svežem vazduhu, što dovodi do neprobavljivanja podloge u nižim slojevima. Iz tog razloga je potrebno leglo ohladiti na način rasprskivanja vode o obliku sumaglice iznad legla. Na taj način moguće je sniziti temperaturu u leglu i do desetak stepeni C.

Vazduh

Vazduh je potreban glistama za disanje, a u slučaju nedostatka vazduha razvijaju se anaerobni mikroorganizmi
(oni kojma nije potreban vazduh za rast) te oni preuzimaju glavnu funkciju u leglu. To bi moglo dovesti
do porasta neželjenih mikroorganizama koji bi negativno mogli uticati na razvoj glista, a na kraju i do neželjenog
rasta korova koji bi se hranili na kompostu proizvedenom od glista.
Da bi to izbegli potrebno je vazduh dovesti u leglo. A to se radi na način da se gornji sloj do 10 cm
povremeno promeša kako bi se odstranio gas, usitnili ostaci hrane i provetrili gornji sloj legla.
Same gliste svojim radom u leglu buše tunele te samim time pospešuju dovod vazduha u leglo.
Najboli način da saznate da li je vazduh u vašem leglu u dobroj kondiciji je sam miris u leglu.
Ako osetite neugodan miris, sasvim je sigurno da je negde započeo proces truljenja,
te je potrebno odmah provetriti leglo, kako bi se taj miris odstranio.
Kako je odnos vlage i vazduha obrnuto propocionalan, povećanje vlage u leglu dovodi do
smanjenja vazduha i obratno.

pH vrednosti podloge u leglu

Kada je pH vrednost tla oko 7 onda se kaže da je tlo neutralno. U tim uslovima biljke najbolje iskorištavaju
sve sastojke u tlu za razvoj korena i nadzemnog dela. Bazna su ona tla kod kojih za bolje
razumevanje pH vrednosti, dovoljno je reći da je pH 6 deset puta kiselija vrednost od pH 7,
dok je pH 8 deset puta baznija, a kisela su ona tla kojima je pH vrednost manja od 6.
Kako bi se gliste mogle neometano razvijati potrebno je pH vrednosti legla održavati u opsegu između 5 i 7.
Taj raspon omogućava normalan rast i reprodukciju glista u leglu. Kalifornijske gliste (Eisenia foetida)
podnose raspon pH vrednosti između 5 i 9, ali svaki uzgajivač bi trebao održavati pH vrednosti legla u normali.
Niže pH vrednosti pogoduju gljivicama koje su kvalitetnija ishrana za gliste, dok normalne ili malo povišene vrednosti pogoduju rastu bakterija. Održavanje normalnih pH vrednosti legla pomaže konzervaciji azota u podlozi i
smanjuje opasnosti po gliste uzrokovane isparavanjem amonijaka.
Utvrđivanje pH vrednosti obavlja se lakmus papirima ili u novije vreme lako dostupnim uređajima kojima se mere
pH vrednosti tla

Priprema za uzgajanje kalifornijskih glista

Četiri najosnovnija uslova za uzgajanje glista su:

1. Mesto za uzgajanje

Potpuno je nevažno da li je leglo na ravnom ili na kosom terenu, najvažnije je da teren ima mogućnost
odvođenja padavina, da je zaštićeno od vetra, nije blizu saobraćajnica i da je što dalje od šume četinara,
hrasta i oraha, jer ta vrste sadrže materije koje nepovoljno utiču na rast i razvoj glista.
Zatim je izrazito važno da leglo nije na direktnom suncu, jer dolazi do bržeg isušivanja hrane za uzgoj
te je samim tim gliste nisu u stanju "obraditi "
Voda je važan faktor prilikom uzgoja glista jer gliste zahtevaju relativnu vlažnost između 80 i 90 %,
te je vrlo važno imati vodu nadohvat ruke kako bi po potrebi tu vlažnost mogli i održavati.

2. Leglo i materijal za gradnju legla

U Evropi standardno leglo dimenzija je 100x200x25 cm, koje podrazumeva cca 100,000 jedinica glista koje
se sastoje od zrelih glista, podmlatka i jaja (kokuna). Takvo leglo trebalo bi imati cca 25,000 polno zrelih glista,
a ostalo su mlade gliste i jajašca (kokuni).
Materijal za gradnju legla zavisi od uzgajivača, zavisno koliko želi da legla dugo traju. Mogu biti od drva, betona,
starih cigli, plastike i slično sve dok je zadovoljena nekakva forma, koje se netreba slepo pridržavati.
Najvažnije je pravilno zaštititi dno legla od mogućih predatora, jer moramo znati da se krtice hrane glistama.
Najčešće se upotrebljava "rabic" mreža veličine okna do 8-10, Po potrebi poželjno je staviti geotekstil,
( to je onaj materijal koji se stavlja ispod temelja prilikom gradnje kuća i sl.), a koji sam po sebi ima veliku
propusnu moć za odvodnju suvišnih voda, te služi i kao zaštita od hladnoće u zimskim uslovima.
U slučaju poseta ptica vašem leglu potrebno je napraviti gornju zaštitu legla od mreža ili prostirka od trske,
kako bi gliste neometano obavljale svoj posao.

3. Oprema i alati

Pod opremom smatramo najosnovnija sredstva, a to su lopata, grabulje, građevinska kolica i kanta za zalivanje.
U novije vreme vrlo se povoljno mogu nabaviti tzv. 3 u 1 aparati za merenje vlage, temperature i pH vrednosti,
koje bi svaki uzgajivač trebao imati, jer bez informacija o stanju u leglu nije moguće dostići maksimum
proizvodnje legla, Lakmus papiri služe za merenje pH vrednosti podloge za ishranu glista.

4.Priprema podloge

Priprema podloge najvažnija je stvar prilikom formiranje novog legla.
Jako je važno znati da gliste nemaju zube, pa tako i ne mogu gristi hranu, koju one onda usisavaju.
Iz tog razloga hranu je potrebno usitniti kako bi je gliste mogle usisati i preraditi bez poteškoća.
Hrana se priprema na način da se svakih mesec dana "okrene" na mestu pripreme, kako bi vazduh podstakao
razgradnju hrane tj. raspadanje. Zato svi poljoprivrednici čekaju da stajnjak malo odleži, kako bi se njegova vrednost poboljšala jer se stajanjem razgrađuje. Tako nije potrebno raditi sa svim vrstama stajnjaka, jer neke vrste kao
konjski i zečiji mogu odmah ići u upotrebu jer imaju manje amonijaka i soli.

Priprema hrane za prehranu glista

Kako bi gliste mogle svariti hranu potrebno je hranu dobro usitniti. Naime gliste nemaju zube,
već samo otvor na prednjem dijelu kroz kojeg usisavaju hranu. Iz tog razloga dobra priprema hrane (usitnjavanje)
daće puno bolje rezultate od neusitnjene.
Svaka hrana koja se dodaje glistama treba proći proces prirodnog raspadanja pomoću mikroorganizama
koji su važni za ishranu glista. Mikroorganizmi zahtevaju obilje hrane za rast. Najvažnija dva elementa za
formiranje modula za izgradnju biološki važnih spojeva (šećeri, aminokiseline i dr. ) su ugljenik i azot.
Zapravo, mikroorganizmi imaju veću potrebu za ugljenikom nego za azotom prilikom raspadanja otpada u
hranu za gliste. Odnos ugljenika i azota igra vrlo važnu ulogu u kompostiranju na način da određuje
brzinu raspadanja materijala. Kada je odnos ugljenika i azota premalen dolazi do viška azota koji onda
prelazi u amonijak, dok kod manjeg omera dolazi do smanjenja broja mikroba zaduženih za razgradnju,
a samim time do sporijeg procesa razgradnje hrane.
Pri odnosu ugljenika i azota od 25 : 1 mikrobi najbolje obavljaju proces raspadanja otpadaka, ali kako je taj odnos
teško održavati, procesi raspadanja odvijaju se uz odnose između 20 : 1 i 40 : 1.
Ako hrana koju pripremamo za uzgoj glista nije prošla određeni proces raspadanja pomoću mikroorganizama,
neraspadnuti delovi hrane proći će kroz organizam gliste, ali će gliste ostati gladne hranjivih materija,
te će doći do smetnji u njihovom razvoju.

Ostali materijali za prehranu glista

Osim stajnjaka o kojem će posebno biti reči, postoje i materijali koji imaju važnu ulogu u prihrani glista zbog omera ugljenika i azota.

Materijali bogati ugljenikom su:

Karton - vrlo lako ga je nabaviti, gliste ga vole, treba biti usitnjen, vrlo visok odnos ugljenika i azota,
redovno upotrebljavati u prehrani

Papir - kako je vrlo tanak gliste ga brzo probave, kada se namoči postane težak i previše vlažan
pa postoji mogućnost nedovođenja vazduha u leglo, najbolje ga je pomešati sa ostalim organskim materijalom,
papirna industrija je odavno trebala preći na soja baziranu tintu za štampanje, olovna baza već dugo nije u upotrebi, izbegavati kolor promo materijal jer sadrži nešto drugačiju boju za štampu, koja može ugroziti gliste u leglu.

Treset - izbegavati treset od četinara, jako dobro zadržava vlagu u kombinaciji sa stajnjakom

Otpalo lišće - ne zadržava vlagu najbolje, dugo mu treba da sazri, u prevelikim količinama prilikom sazrevanja proizvodi visoku temperaturu, pogodan materijal za prezimljavanje zbog izolacijskih sposobnosti. Ne koristiti lišće oraha
(sadrži prirodni herbicid) i hrasta (sadrži tanin)

Slama - izvrstan materijal za prezimljavanje, kada dolaze niže temperature, poželjno je obložiti leglo sa slamom,
u toplijim vremenima kada se navlaži, gliste se odmah nastanjuju u njemu

Seno - sadrži više azota nego slama, samo po sebi sadrži raznoliku mikobiološku populaciju koja je preduslov
razgradnji hrane za gliste

Piljevina, kora, drvna strugotina - vrlo visoki sadržaj ugljenika, upotrebljavaju se pomešani sa organskim otpadom, nedostatak je što je potrebno jako dugo vremena da se dovede u stanje raspadanja, zbog same strukture drveta
i sastojka lignina. Najbolje je oformiti posebno mesto za razgradnju koju je potrebno stalno ovlažavati i
mešati da se dovede vazduh

Materijali bogati azotom su:

Pokošena trava/zeleni otpad iz vrta - izvrstan materijal za prehranu glista, ali treba biti oprezan iz razloga povišene temperature prilikom same razgradnje zbog viška azota koji se u stanju raspadanja razgrađuje u ljepljivu,
smrdljivu masu sa vrlo visokom temperaturom, čak do 70C. Najbolji rezultati se pojavljuju ako se trava pusti da
odstoji neko vrijeme pomešana sa kartonom i lišćem, dok ne provri i ohladi se

Kuhinjski otpadci voća i povrća - standardan i najdostupniji sastojak u prehrani glista, naročito kuhinjski otpadci
koji imaju visoki postotak vlažnosti. Najveći neprijatelj ovakve vrste hrane su razne bakterije, muve i ostali insekti,
te ih je potrebno prvobitno razgraditi mešajući sa materijalima sa višim odnosom ugljenika. Limun, pomorandža,
mandarina su na listi zabranjene hrane za gliste

Mulj otpadnih voda - vrlo visokih prehrambenih vrednosti, ali postoje mogućnosti da sadrži veliku količinu patogenih mikroorganizama koji mogu biti potencijalno opasni za gliste, kao i preveliku količinu teških metala,
što glistenjak dobijen na taj način eliminise iz korišćenja u proizvodnji hrane.
Već se može koristiti za poboljšavanje kvaliteta pošumljenih zemljišta.

Nusproizvodi industrije za proizvodnju piva - ova vrsta materijala ne treba neku posebnu pripremu,
iako zbog vrlo visoke vlažnosti ima potrebu za mešanje sa drugim materijalima, kada se postižu vrlo dobri rezultati razgradnje.
Svi ovi materijali prije stavljanja u leglo moraju biti usitnjeni i razgrađeni prirodnim putem,
kako bi ih gliste mogle neometano provariti.

Stajnjak kao hrana:

Prehrambena vrednost stajnjaka najviše zavisi o tome od koje životinje dolazi, o načinu hranjenja životinja
i vremenu koliko je stajnjak odležao. Ustaljeno je mišljenje da stajnjak treba odležati što duže,
jer je tada kvalitetniji za prehranu glista što i zapravo nije slučaj jer se gliste ne hrane izravno stajnjakom već mikroorganizmima koji taj stajnjak rastvaraju.
Najviše pažnje prilikom upotrebe stajnjaka u prehrani glista treba obratiti na soli, amonijak i skoro najvažnija stvar,
hemijske preparati nematocide, koji se daju stoci u svrhu zaštite od glista.

Soli - velika koncentracija soli u stajnjaku nepovoljno utiče na razvoj glista, jer se so veže za vodu, a voda je glistama potrebna za disanje, te se najbolji rezultati uklanjanja soli postižu ispiranjem vodom.

Amonijak - izlučuje se putem urina i veoma je toksičan u većim količinama, rastvorljiv je u vodi i
veoma važan izvor azota za sve žive organizme. Ukoliko se primeti veća količina amonijaka u stajnjaku
najbolje ga je isprati sa običnom vodom

Preparati protiv glista - u slučaju pojave parazita kod stoke daju im se razni preparati, a koji mogu biti pogibeljni
za gliste ako se hrane stajnjakom tih životinja. Karenca je obično između 30 i 60 dana, pa je potrebno znati
da li je stoka tretirana tim preparatima, kako bi stajnjak ostavili da sazri dok ne prođe karenca.

Kravlji stajnjak - po dostupnosti najlakše nabavljiv stajnjak za prehranu glista, nije preporučljivo odmah ga davati
glistama za prehranu, pošto sadrži veliku količinu amonijaka, te ga je potrebno pripremiti sazrevanjem
koje može trajati od jednog do 2 meseca zavisno o načinu pripreme. Gliste uzgajane na kravljem stajnjaku
razmnožavaju se i rastu brže zbog nutritivnih sastojaka ovog stajnjaka.
Konjski stajnjak - zbog svojeg hemijskog sastava ova vrsta stajnjaka spremna je za prehranu glista
odmah po dostavi na farmu. Sporo sazrevanje i nizak postotak kiselina, čine ga dobrim grejačem
u vremenima niskih temperatura. Konjski stajnjak ima sposobnost dugog zadržavanja vlage, ali bi ga
zbog niskog sadržaja proteina i minerala bilo poželjno mešati sa drugim sastojcima, kako bi se povećala
prehrambena svojstva stajnjaka.

Svinjski stajnjak - Ova vrst stajnjaka se na farmama odvaja od tečnih sastojaka, kao i kravlji stajnjak.
Smatra se vrlo hranjivim podlogama za prehranu glista, ali je zasigurno potrebno duže vreme za sazrevanje
zbog povećeg sastava azota. Preporučuje se mešanje sa podlogom koja je bogata ugljenikom,
da bi dobili vrlo kvalitetnu hranu u uzgoju glista. Stajnjak se mora odvojiti od tekućeg dela izmeta,
zatim pomešati sa nekim bolje upijajućim materijalom, naprimjer slamom u posebnim bazenima.
Tim procesom povećava se gustoća materijala te se dobiva vrlo kvalitetna hrana za gliste.
Naučnici sa Ohio State University otkrili su da glistenjak proizveden od svinjskog stajnjaka daje
bolje rezultate uspoređujući humuse proizvedene od ostalih materijala.

Živinski stajnjak - Vrlo visok postotak proteina opasan je prilikom uzgoja glista, te se unos bez prethodnog sazrevanja
ne preporučuje u direktnoj prehrani. Potreban je vrlo dug period sazrevanja i mešanje sa ostalim materijalima.
Najbolji rezultati postižu se mešanjem 10 % ovakvog stajnjaka i 90 % udela ostalih vrsta materijala.
Rezultat je visoka prehrambena vrednost hrane koja se koristi u prehrani glista.

Zečiji stajnjak - moguće je direktno postaviti leglo glista ispod kaveza sa zečevima tako da nema potrebe
za nikakvim fizičkim radnjama prilikom prehrane glista. Jedina stvar na koju trebamo obratiti pažnju je
kiselost tj. PH vrijednost podloge. Zečiji izmet bi trebalo isprati sa vodom prije dodavanja u prehranu glista,
da se neutralizira alkalnost urina, dok se kao i kod ostalih vrsta izmeta kvaliteta gnoja poboljšava razgradnjom.
Zečiji gnoj ima vrlo visoku prehrambenu vrednost u prehrani glista.

Tri najčešće greške prilikom uzgoja glista:

1. "Mešanje" ili dodavanje kiseonika u leglo

Najčešća greška u uzgoju glista je zatrpavanje legla sa hranom i vodom, ne uzimajući u obzir da gliste ipak
moraju disati. Gliste dišu celim svojim telom i za to im je potreban vazduh. Do tog vazduha dolaze tako što
laički rečeno buše leglo, gde pronalaze nove količine hrane i kiseonika, tako potrebnog za njihov život.
Ako im onemogućimo pristup vazduhu dodavanjem novih količina hrane, a koja nije usitnjena,
onda dolazi do anaerobizacije - nedostatka kisika, te gliste uginu - ili im je njihov razvoj onemogućen.
Zato je potrebno svakodnevno proveravati stanje u leglu, kako bi na vreme mogli reagovati u slučaju nastanka
anaerobnih uveta u leglu. To se radi na način da se prestane sa hranjenjem legla na neko vreme, 5-7 dana,
te se u međuvremenu svaki drugi dan gornji sloj legla, cca. površinskih 10 - 15 cm preokrene (izmeša)
sa vilama kako bi preko potreban vazduh omogućio razvoj potrebnih mikroorganizama u prehrambenom lancu glista.

2. Prevelika vlažnost legla

Da ne bi pogrešili mnogi uzgajivači preterano vlaže legla sa vodom kako bi gliste imale "uslove" za rast.
Posledica prevelike pažnje je "slaganje" hrane jedne na drugu, te dolazi do uslova u kojima glista jednostavno
ne može proći dalje, zbog zgusnutosti hrane, te opet dolazi do anaerobizacije kojoj je uzrok nedostatak vazduha.
Leglo treba pustiti da se iscedi, te ga promešati kako bi višak vode ispario.

3. Priprema hrane za gliste
Najlakše je samo uzeti vile ili lopatu i nabacati hranu u leglo. Međutim rezultati uzgoja neće biti optimalni.
Hranu treba pripremiti, usitniti, jer se na taj način povećava površina koju mikroorganizmi obrađuju,
a to znači i više hrane za gliste. Što je hrana više usitnjena gliste će je lakše probaviti,
te se neće stvarati blokovi neprerađene hrane.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: tomislav34 poslato 11 Decembar 2013, 20:33:59
Zašto ja uvijek u glistenjaku imam gliste homosexualce?  :lol:  Da mi gliste ne trebaju množile bi se ko Kinezi.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: laki22 poslato 12 Decembar 2013, 16:51:38
ja stavio 2 kutije... sad ih ima ko pleve
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pikeman poslato 20 Januar 2014, 22:54:56
Tekst P. Purića, Riborevija broj 12, septembar 1992.

(https://i.postimg.cc/gG1MCKzj/riborevija-12-uzgoj-glista-1.jpg)(https://i.postimg.cc/fzN8LT0h/riborevija-12-uzgoj-glista-2.jpg)
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: brica poslato 20 Januar 2014, 23:22:22
Dobro si me podsetio sa ovim tekstom da prihranim ove moje na terasi. Izneo sam ih da se malo provetre po ovim toplim danima.
Ovo oko kafe je malo diskutabilno mnogim lumbrikulturašima. Moje su se navukle na nju, a i na neke druge stvari koje se u literaturi smatraju pogubnim.
Recimo, kada sam, devedesetih, imao poveći zapat kalifornijki, hranio sam ih svežim svinjskim đubretom, pomešanim sa dosta slame, sena, lišća. Stojički su to podnosile i bile i dovoljno velike i plodne.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: mokijam poslato 12 Februar 2014, 16:14:37
Interesuje me kolege kako bi bilo da glistenjak napravim u starom zamrzivaču
(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi60.tinypic.com%2F2daxbao.jpg%255B%2FIMG%2520%255BIMG%255Dhttp%3A%2F%2Fi57.tinypic.com%2F1zvvepd.jpg&hash=3817c9081433e3f11783be8fb6a57261e95df7d6)


Imam ovaj stari zamrzivač pa sam mislio da ga iskoristim za glistenjak koji već duže vreme želim da napravim....e sad ovaj zamrzivač sam mislio da stavim u između dve velike šljive gde je uvek hladovina....dimenzije su mu 120x100x60 dno zamrzivača bih izbušio sitnom burgijom da ima gde da otiče voda a zamrzivač bih negde malo više od pola napunio podlogom za gliste... poklopac sam po sebi nedihtuje i nezatvara se ali bih u svakom slučaju stavio sitnu žicu preko da neuđe neki miš....
E sad zanima me koliko bi trebao da ubacim glisti koje bih naravno kupio u ribolovackoj radnji ali bi se i potrudio da nađem koju kod komšije od koga ću da uzmem stajsko đubrivo.....

Šta mislite o ovoj ideji koju ću za vikend da sprovedem u delo...tako da je svaki savet i sugestija do tada dobrodošla
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 12 Februar 2014, 16:21:37
Zamrzivac je predubok. Nema potrebe da ima vise od 30-ak cm dubine "posuda" u kojoj ces ih drzati jer su one uvek pri vrhu na 10-15 cm. Kod plitkih posuda je lakse i mesanje materijala i "provetravanje". Napravi ti pusnicu od tog zamrzivaca. Ima slika u jednoj temi
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: mokijam poslato 12 Februar 2014, 16:39:27
Pa razmišljao sam i u tom pravcu da uzmem da zamrzivač presečem na pola i tako dobijem 2 posude za gliste  :lol: samo da nebude onda plitko....
a pušnicu sam srušio pre neku godinu a u planu mi je da napravim ozidanu pušnicu koja će da bude i mangal za prasiće i jagnjiće itd :thumbup:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: laki22 poslato 12 Februar 2014, 17:08:13
ne bi ja busio rupe, inace mozes da kazes glistama pa pa  :bye: vlage trebaju da imaju, ti sam doziraj da se ne podave bas nego da bude vlazno . sad, dimenzije su takve kakve su, jeste preveliko ali ve posluziti
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: alokiN_17 poslato 08 Maj 2014, 13:55:08
trenutno nemam vremena da citam celu temu pa bih molio ako moze neki tip kako da odrzim KISNE GLISTE u zivotu tri dana nakon sto ih sakupim
prosli put mi je 50% pockalo nakon 24h,il sam kurate srece ili teba da im stavim u posudu malo zemlje,kartona,cega vec  :help:
kazu da ce kisa danas il sutra pa zato pitam......................
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: srdjo_ poslato 08 Maj 2014, 14:02:38
U vecu kantu stavis busenje trave koje je vlazno i unutra gliste i nema zime. Naravno to sve da bude na hladnom i tamnom mestu.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: feedermaster poslato 08 Maj 2014, 14:48:15
Ja sam ih prošli put zaboravio pored automobila u kantici od majoneza od 1kg. čiji je poklopac izbušen sa šilom. Unutra je bilo zemlje, do pola. U toku noći je bila kiša i kad sam otvorio sve su bile žive i čak vesele. Vode je unutra ušlo baš dosta pa mislim da su zato preživele, ali se nije baš cela kantica napunila.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 15 Novembar 2014, 15:52:22
Zna li neko da napise osnovne postupke uzgoja holandskih glista?

Spojene poruke: 25 Februar 2015, 17:31:05

Nabavio svoje prvo leglo holandskih glista jesenas. Odrasle gliste i kokone. Drzim ih u buretu od 50l u podrumu. Izlegla se gomila mladih. Sve su prezivele zimu. Uskoro ih selim napolje u vece leglo cim bude konstatno 10-ak stepeni spoljna temperatura. Bolje se hrane od mene  :cheesy:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: batapele poslato 03 Mart 2015, 13:31:55
Dobar dan. Mozda je neko vec pisao a i da jeste nek napise opet da se potsetimo ili me uputi na temu - mesto gde o tome pise. Citam trenutno o glistenjacima i odradio bi jedan za sebe i te potrebe da nemoram uvek!!!! da predriblam 2 tone zemlje i trazim komsiju od kog  da uzmem gliste vec da ga sagradim od dasaka i ne prevelik i ne previse za pocetak moje potrebe bukvalno pecanje ! A zena kad dobije tu odlicnu zemlju za cvece moze biti samo plus. naime,sta sam hteo pitati. Citam...I negde pise da bi trebalo da se ozida od cigala manje vise to sa strane vec dno zbog krtica i ostalih ... Dok na mnostvo slika koje sam nasao glistenjaci ili nemaju to tesko probijajuce(da ga tako nazovem) dno ili nepricaju o tome. Vidim najlone skoro na svakom a opet o tome nisam nasao da pisu ljudi da je obavezno ili pozeljno. I na kraju da li je dobro mesati vrstu glista ili recimo imam glistenjak,odrzavam ga duze vremena i recimo u njemu ubacim uvek kada nadjem bilo kakvu glistu ili sakupim 1020..50 kisnih pa i njih izrucim tu ili ne!! Ako moze pojasnite mi i ako moze pomozite mi savetima za tu jamicu sto bi iskopao iz izskustva sta je najbolje! ?? hvala unapred pozdrav veliki !

Spojene poruke: 03 Mart 2015, 13:57:15

A imas li neke odredjene precistace vazduha i kako to sve vetris i odrzavas u zivotu 3 meseca ? ili si ih samo stavio i to je to ? Pozdrav od batapeleta

Spojene poruke: 03 Mart 2015, 13:59:31

Citat: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 13:47:38
eto vidis...stvarno nemam pojma sta je,ali sam probao jos jednom sa manjom kolicinom ribe i desilo se isto,pocrkali mi cikovi i stampajzeri.crvenperke i bodorke mi i izdrze neko vreme ali i one na kraju pocrkaju.ma ne bi ja ni drzao babuske da nisu otporne na pritisak,temperaturu vode,zive na udici po ceo dan.ko da bi se maltretirao sa tim korovom da ne trebam...evo sada ih drzim u odvojenim kacama i sve zive,sve je u redu!bice samo frke kad babo zatrazi kace za sljivu,blizi se pecenje :rlol: :rlol: :rlol: smilex022 smiley080
nego da ne skrecemo sa teme,neka kolege pomazu u vezi glistarnika... :bye: :bye: :bye:
zeza me ovo neznam kome saljem pitanje ?? hteo sam da pitam da li te ribe koje stavljate u tu kacu od 200,300...2000 litara ostaju tako same sebi na istinu  i daljie kako im bude ili im dodajete neke zezalice da im ubacuju vazduh preciscava vodu i sl. ja sam probao i nemoze riba da bude ziva vise od ..pa sad nebitno koliko da neluam ali nemoz 3 mseca !??

Spojene poruke: 03 Mart 2015, 14:10:38

Citat: Olovo poslato 26 Oktobar 2009, 12:41:17
nije mi cvetao uopshte a ove sam stavio bez veze i nakotile se ...to sam urado bezveze neznam ni zashto sam ih istovario ..pecao sam pesha pa mi ostalo u kutiji i obicno ih bacim golubovima..
Citat: ija poslato 13 April 2010, 18:49:26
Moje se lepo namnožile od septembra. One velike "kobre" sam povadio u drugu posudu. Male su ostale u buretu od 50l u kome je recimo 15 - 20 lit zemlje. Bitno je, koliko sam ja ukapirao, da ti zemlja ne postane kisela i da ih ne podaviš.
Uzimao sam zemlju za cveće pa mi je veliki problem bio da odvojim malene gliste. Zemlja je  :ok: a glistice sitne  :eek:. One najmanje su bele boje. Sigurno postoji neka fora kako bi se skupile sve na gomilu, ali tu foru još nisam naučio  :rolleyes:.

Cek da ti kazem jednu foru kako ja skupljam muljare nekazem da je to to !! Ali kazem da treba da se proba sto da ne pa ako uspes...Obavest !! Bilo gde,mozda eto nije lose u jednom kraju,cosku glistarnika(koj sada vec mora biti malo veci nemoze to bas u kofi da se raid) zabodes asov. Ili nesto tako slicno.pleh neki nesto duguljasto,tj dugacko a i da ima odredjenu sirinu(recimo kao asov,moze i sire) i uzmes lepo i vrtis jedno 3,5,7,23,30..minuta koliko god oces  kolio te nemrzi. neznam da li hoce kaliforniska ali znam da hoce muljara i to u 5 i vise kvadrata oko mesta trenja da izlazi ko luda ! znaci bukvalno ti treba jos jedan da ih skuplja dok ti vrtis tj pomeras levo-desno asov.
Tako se skupljaju ili u gomilu ili izlaze na povrsinu a ti posle uzmes sito,krupnije-sitnije,prosejes,uzmes zemlju vratis drugu ako se to tako rai i eto...A meni ti osdgovori zasto pominjete kisnicu ? Zar se nezaliva glistenjak obisnom vodom ili je bolje kisnica ? ili ja nesto nisam razumeo ?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 03 Mart 2015, 14:13:04
Ne znam ima li smisla da pravis glistenjak za kisne gliste. One se sporo razmnozavaju i sporo preradjuju organski otpad u odnosu na kalifornijske, a mozes ih nahvatati na bilo kojoj livadi. Ako hoces da gajis holanske ili kalifornijske onda nema potrebe da kopas. Napravi sanduk 2m x 1 m visine 60 cm na cijem dnu ces postaviti lim sa rupicama. Ta limena ploca ce spreciti rovce, krtice i druge neprijatelje glista da dodju do njih, a istovremeno ce oticati visak vode, a ti lako prazniti lopatom isti kad budes izbacivao humus. U sanduk stavljas kompost, prezreli stajnjak i drugi organski otpad koji ce gliste preraditi. Prezreli govedji stajnjak je osnova. On je najbolji, ali stavlja i karton(iscepkan i ostavljen da prenoci u posudi sa vodom), otpatke hrane(bez mesnih preradjevina, luka i kora citrusa), talog od kafe lisce, osusenu travu(nikako svezu) i bez lisca oraha, cetinara i drugih biljaka koje u sebi imaju aromaticna ulja. Redovno zalivaj tako da bude 82% vlage. Potrebna je i odredjena PH vrednost (optimalna pH vrijednost stajnjaka za gliste je od 6,8-7,2) pa mozes dodavati i kameno brasno zbog regulisanja ph vrednosti. Sad se za male pare mogu nabaviti ph metri i meraci vlaznosti tako da se isplati i njih kupiti da ne bi mnogo gresio i gliste kojim slucajem pocrkale. Unutrasnje bocne strane sanduka oblozis stiroporom debljine recimo 2cm koji ce sluziti kao toplotni izolator. Treba ti i poklopac za njega jer gliste bas nisu ljubitelji svetlosti, a svakih 15 dana trebalo bi da vilama ili necim slicnim premetnes sadrzaj sanduka da bi gliste dobile vazduha jer ako konstantno vlazis sve ce se posle nekog vremena toliko staloziti da gliste nece moci da se krecu i hrane. One se inace pomeraju prema gore i svake 2 nedelje mozes dodavati sloj od 5 cm nove hrane koju ce one preraditi. Procitaj i ovo:
http://www.agroplod.rs/zemljoradnja/ratarstvo/kalifornijske-gliste-humusa-vredne/ (http://www.agroplod.rs/zemljoradnja/ratarstvo/kalifornijske-gliste-humusa-vredne/)

E sad, kako da izvadis gliste nakon sto prerade organsku materiju i ostane humus? Svakako ce se zadrzati u gornjem sloju, ali ne sve. Tu onda uzmes i iscepkas karton, potopis ga u vodu preko noci, pritisnes necim teskim da ne ispliva i sutradan ravnomerno rasporedis na povrsini sanduka. Gliste privucene vlagom izadju skoro sve na povrsinu, pa taj vrsni sloj skines i prebacis u neku drugu posudu, a zemlju mozes da prosejavas i izvadis ostatak glista. Kalifornijske gliste se najbrze razmnozavaju i najbrze preradjuju, ali su npr. holandske takodje zahvalne za uzgoj jer su mnogo vec od kalifornijskih. Po mom misljenju, za neki uzgoj glista za svoje potrebe sanduk je idealna stvar jer ne prlja, lako ga je odrzavati, gliste ne mogu pobeci, a kad ga poklopis sprecavas puzeve golace i ostale neprijatelje glista da dodju u kontakt s njima. Preko zime im je toplo, na prolece se pocnu kotiti brze. Jedino gledaj da vodu kojom ih zalivas ostavis da odstoji 24h, a mozes i 2 dana da hlor izlapi. A bilo bi dobro da ne koristis hladnu vodu kad su velike vrucine jer to kod glista izazove temperaturni šok. Ima tu cela nauka ali recimo 2 sanduka gde ces u jednom držati kalifornijske, a u drugom holandske gliste su prava mera za pojendinca. Prerade dosta zemlje, a uvek imas sveze mamce. Kisne lako nakupis bilo gde i njih jedino možeš držati u nekoj posudi ako ti zatrebaju van sezone.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: batapele poslato 03 Mart 2015, 15:11:49
Zmaju bracala veliko hvala. podosta od ove tvoje besede se moze iskoristiti i da je covek vec vican sa ovim a kamoli neko ko nezna i pita.. Sto se kisnih tice jesam pomenuo mada sam vise ono kao pitao nadjem je pa dal da je ubacim ili jok?? Ali sam u principu saznao skoro sve sto me interesuje. Osim da li je sve ovo ok raditi ako imas djubretare ili moraju biti ili kaliforniske (gde to kupiti i kako da znam da me taj i taj nezezne?) ili holandske pa opet isto pitanje ? Veliko sam ti zahvalan na ovom pa mozda i najkompletnijem odgovoru od kako tema postoji !
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 03 Mart 2015, 15:58:48
Kalifornijske mozes uzeti preko oglasa. Salju kurirskom sluzbom. Leglo je od 50-100e. Ima dosta uzgajivaca pa je i cena pala. Holandske malo teze se nabavljaju. Zahtevaju vise brige nego kalifornijske, ali mogu u domacoj radinosti da uspeju. Jedno leglo kalifornijskih se duplira za oko 3 meseca
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: batapele poslato 03 Mart 2015, 16:33:23
Eto kako covek treba da bude potkovan znanjem da bi gaio gliste ! Fala bracala Zmaju !
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 03 Mart 2015, 16:36:50
Ma ja sam tu teski pocetnik.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: DakiNS poslato 03 Mart 2015, 17:03:45
Pošto imam ogromno dvorište i baštu , oko 3800 kvadrata, sav zeleniš stavljam na gomilu , da se kompostira , tu se s vremenom pojaviše i gliste. Komposta ima barem 10 kubnih metara a glista nebrojeno. Meni je problem kako gliste izbaciti iz komposta da ga mogu prebaciti u plastenik. Zato kome u narednih mesec dana treba barem desetak  kila glista neka slobodno dođe. Njemu gliste na poklon , meni čist kompost ostaje. smiley033
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 03 Mart 2015, 17:23:57
Vlazan karton i na vrh. Videces kako se penju. Za 12h skoro sve su ispod kartona.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: mihabg poslato 03 Mart 2015, 17:29:46
DakiNS: Evo ti rad ;) Pribaj pa nam reci...
http://youtu.be/2CzvIdaOgK8
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: batapele poslato 03 Mart 2015, 18:35:31
Odmah da dam svoje misljenje oko ovog klipa sa solju. Gledao sam lika i iskreno nisam dosada,prvi put videh! Svaka cast za trenutno pecanje,za treba ti SAD idem na pecanje i MILION da ih nahvatas pa ajd idi i pecaj. ALI !!! Ja nebi to radio da sam na tvom mestu sa tim glistenjakom ili sta vec imas. Evo ja zadnjih dan dva se mlatim sa ovim i slobodno neka me neko demantuje odmah cu priznati da nisam u pravu ! Ali mislim da nije pametno polivati slanom jos gore presoljenom vodom sve to i ocekivati da imas i dalje i da sve bude ok! E sada ako tebi to vise netreba sve pa to je bar lako ! Ili ko sto rec prethodin karton pa sto izadje skolni ili pokloni a ostatak uzmi sito i presej zemlju pa kolica po kolica ili tako slicno vec nesto smisli ! Mada ja da imam to sve i u tim kolicinama ja se iskreno nebi zezao i unistio sve zasto ?? Trebace ti i one i one i one tamo godine humusa ! Pa da ga poklanjas komsijama pa opet vajda ...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: ellesar poslato 03 Mart 2015, 20:07:07
Manite se soli, spržićete zemlju, neće više nikad ništa tu rasti!
Vile u šake, zabodete u zemlju, prodrmate malo i sve što je u zemlji izađe samo.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: DakiNS poslato 03 Mart 2015, 20:15:04
Kada bih nosio gliste u pušnicu , verovatno bih solio, ali slanu zemlju u plastenik , bolje da je onda ni ne unosim manja je šteta a i ne moram se mučiti. Velika je količina desetak kubika komposta da bih se zamajavao klasičnim sistemima za vađenje glista jer mi nisu primarene. Pošto u plasteniku gajim organsko povrće za ličnu upotrebu hemija ne dolazi u obzir , nego ću na žičanu mrežu 2x1 m nabacati komposta i ostaviti da preko noći gliste same izađu , nekako mi to najlakše , samo sam se nadao praktičnijem i lakšem načinu. smiley033
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 03 Mart 2015, 20:26:20
Posipati slanu vodu znaci i muciti gliste. Nisam bas za to. Lako je uhvatiti gliste posle polivanja vodom uvece ili ih nakopati. Sto se tice holandskih, jedan ih prodaje za 15e/kg. To nije lose za pocetno leglo za svoje potrebe. S obzirom da sam ja dobio malu kolicinu krajem novembra, drzim ih od tada u podrumu u buretu jer bi napolju verovatno pocrkale zbog onih niskih temperatura. Konstantno je temperatura bila iznad 9 stepeni pa sad ima gomila malih. Na metar se cuje kako suskaju. Onaj ko ima uslove da ih drzi preko cele godine na 15+ taj moze mnogo cesce duplirati legla posto ne prestaju da razgradjuju organsku materiju i da se razmnozavaju.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Dva vuka poslato 03 Mart 2015, 22:21:41
Samo da dodam jednu ispravku i par praktičnih fora. Najidealniji za podlogu je u stvari konjski izmet(balega) i po strukturi i po ph vrednosti.Oni koji se profesionalno bave proizvodnjom,koriste isključivo njega,bez  ikakvih aditiva. Tijeg govana ima raznih, pa treba povesti računa o ph vrednosti na koju su gliste osetljive. Đubre od živine i kunića je izuzetno jako i mora se mešati sa nekim drugim.Đubre od krmadi treba da odstoji najmanje godinu dana ,da sazri , zbog velike količine  organske belančevine u sebi.Crevni trakt svinje i čoveka se prazni za isto vreme(12sati),pa ostaje velika količina nesvarene hrane ,što se loše odražava na kiselost u glistenjaku.Toliko o govnima  :cheesy: Oni koji glistenjak prave napolju,treba da vode računa, da ako nisu poklopljene,samo jedna noć sa grmljavinom i veliki višak vode i one će uhvatiti tutanj iz legla.  :takoje: Napolju se može ozidati prostor i ciglom metar sa dva,visina 35-45cm .Dno se može napraviti od fasadne cigle koja ima rupice u telu.Poređa se tako da cigla bude jedna uz drugu,a u rupe se sipa pesak.On dobro odvodi višak vode,a niti rovci odozdo idu kroz pesak,niti gliste odozgo imaju želju da idu dole.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 04 Mart 2015, 09:25:37
Onda je bolje posuti slojem peska od 10-ak cm pa na njega staviti fasadnu ciglu sa rupama da se jos bolje osiguras. Tako se jos bolje osiguras. Mada, meni deluje interesantniji komad tankog lima koji cu nekim silom izbusiti ko sito. Rupe su male da bilo sta prodje, a ima ih dovoljno da otice visak vode. Sto se tice viska vode-ne mora da znaci. Imam glistenjak pod otvorenim nebom. Liju kise, padaju snegovi, siba sunce i one su jos uvek tu u ogromnim kolicinama. Visak vode jednostavno prodje kroz sloj organske materije koju preradjuju i upije ga zemlja, a gliste ostanu u povrsinskom sloju.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Dva vuka poslato 04 Mart 2015, 11:43:26
Da ,ali ti je sloj humusa i đubreta verovatno puno veći od 30cm. :wink: Ja ovo govorim za one koji nemaju puno organskog otpada i sloj im je negde u nivou 20-30cm.Ako imaš tonu organskog đubreta na jednom mestu,slobodno ubaci pola legla glista i ne moraš više ništa da radiš.  :cheesy: Imaćeš i rovaca i glista da ne možeš da potrošiš,sve da pecaš 24h na dan . :thumbup: Još nešto .Stalno se u literaturi spominje, da izmet od kunića može da se koristi direktno za hranu.To je ok , ako je u pitanju samo zečiji brabonjak.Ali ako je on pomešan sa mokraćom(a obično jeste) onda je to katastrofa.Mokraća od kunića je tako kisela , da shebe posinkovani lim u roku od godinu dana.To najbolje  znaju odgajivači kunića.Veruj mi ,ja ti se prilično razumem u ta govna  :smiley:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: micko.tegi poslato 04 Mart 2015, 12:16:45
Citat: STUKOLOVAC poslato 15 Septembar 2009, 17:06:42
jesu cikovi u zastiti smiley033 ovo je prica iz 2006 kad se meni desilo.sad zamrzavam obicne kedere za muvanje a cuvam babuske,bodorke i jos poneku belu ribu koja se provuce uz njih.sad i da hoces da nadjes nema cikova da kupis a pecao ih (iliti lovio,kako god...) nikad nisam ni imao gde.
ovo za karton nisam imao pojma,eto covek svasta nauci!
sto se crva tice stvar je prosta,za prave krupne crve uzmi (kupi) u mesari kosku veliku od bilo kojeg goveda i stavi u oveci levak koji zabodes u teglu od tursije u koju si prethodno stavio prekrupe ili sl.to je sve!namoj da se cudis sto takmicari i profesionalci prihranjuju crvima i tako bacaju velike kolicine jer ih oni sigurno ne placaju 30 dinara/kasika :lol: :lol: :lol:.pricao sam sa covekom koji nabavlja crve iz madjarske da se kupuju "na litar" (!?) i da je cena smesna tako da na njima zaradjuje vise od deset puta.pinkiji su koliko znam neka vrsta crvenih crvica a fuj je valjda larva.slazem se da treba probati sa svim ovim mamcima ali je djubretarka glista kod nas neprevazudjena za belu ribu,tako da si ti na pravom putu,bar je to moje misljenje. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Interesantno koliko daleko pecarosi znaju da odu. Npr, jedan moj poznanik, takmicar, isao je u kafileriju, da bi uzimao vecu kolicinu crvica :eek: Sto je jos gore, isao je autobusom, pa je bilo slucajeva da ga izbace iz autobusa zbog nesnosnog smrada. Sto se glistenjaka tice, gledao sam kod mog"distributera glistama" kako radi. Doduse, to su veci glistenjaci, na otvorenom, pokriva ih itisonom i povremeno ubaci starog hleba. Naravno, redovno ih vlazi, jer ako nema dovoljno vlage, gliste odlaze iz glistenjaka. Veliki problem znaju biti rovci i krtice.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 04 Mart 2015, 14:42:50
Citat: Dva vuka poslato 04 Mart 2015, 11:43:26
Da ,ali ti je sloj humusa i đubreta verovatno puno veći od 30cm. :wink: Ja ovo govorim za one koji nemaju puno organskog otpada i sloj im je negde u nivou 20-30cm.Ako imaš tonu organskog đubreta na jednom mestu,slobodno ubaci pola legla glista i ne moraš više ništa da radiš.  :cheesy: Imaćeš i rovaca i glista da ne možeš da potrošiš,sve da pecaš 24h na dan

Ne bi verovao koliko prosečno domaćinstvo sa 3 člana(na žalost prosek više nije 4 kao nekad) proizvede organskog otpada svaki dan (pravljenje hrane, konzumacija voća, bacanje starih novina i sl.). Kažu da je najbolje da nivo sanduka za gliste bude oko 60 cm. Naravno, nema smisla ni da dodaješ više hrane nego što gliste mogu preraditi. To se već dozira u hodu. Svako će skontati kojom brzinom gliste prerađuju otpad posle nekog vremena. Što se tiče rovaca, nije ih pametno držati sa glistama iz prostog razloga-jede ih i vrlo brzo će desetkovati leglo.

Ja sam npr. malo eksperimentisao sa malim leglom holandskih glista u buretu preko zime i preterao sam sa dodavanje vode pa mi se na dnu bureta stvorio sloj mulja od 7-8 cm(da nazovem tako). Gliste su pobegle u gornji sloj pa cu morati da prevrnem celo bure i izmešam sav otpad da se ta vlaga rasporedi ravnomernije uz dodavanje suvog kartona da upije višak. Ima mnogo mladih glista i dosta brzo se razmnožavaju. S obzirom da kalifornijske napreduju 3 puta brže, napraviću 2 sanduka za par nedelja kad otopli pa ću ih sve kontrolisati napolju u širem prostoru pošto ih većinu držim u buradima, a to nije baš preporučljivo jer je mali prostor.

Evo jednog amaterskog glistenjaka koji daje preko 1000 kg najkvalitetnijeg humusa godisnje:


(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fftlr3se6h%2FIMG_2707.jpg&hash=f626e68b19b0cb7dca8c4b2deaf0cae88a9ffc8d) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fa70niroor%2FIMG_2708.jpg&hash=285929163fe51cdae9b641c2c59c32a87aac60ef) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fr0u9qpcvp%2FIMG_2709.jpg&hash=863887e22bf8d202ca845b72b223acb598cf7be0) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2F87ifjse0l%2FIMG_2710.jpg&hash=cd6f7bbd0f785b3a21ef2990af345d157a6675e0) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fa38wbyylr%2FIMG_2711.jpg&hash=6ee8085aa5bcda602c3746f0668e52a386bc6930) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2F4se44jhzf%2FIMG_2712.jpg&hash=dfcc3a81d087916174dea12d348e9dda080f4626) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2F9fsxvuiz1%2FIMG_2713.jpg&hash=4aed46cb1cb66783d8d7c73da8606b23ebe5bbe6) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2F84jjgz47n%2FIMG_2714.jpg&hash=a302319272bba6d6401873dd8f1afd4b303c01ef) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2F4xs5onjcr%2FIMG_2715.jpg&hash=b2b46d110a9b7c71bacc959b5fe9ca19713cd9a1) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fi3z4u84br%2FIMG_2716.jpg&hash=f8c12741327defe7c2ec0c4e613489161bc26631) (http://postimage.org/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fzcq0rya9h%2FIMG_2717.jpg&hash=bbc331355b6d337501fe057b6478eeaa29fd08aa) (http://postimage.org/)

Glista na prvoj slici je holandska. Njih od ove godine pokusavam da razmnozim u jednom delu sanduka dok su u drugom kalifornijske. U buradima mi je prakticno da ih drzim iako je bolje na zemlji u prostoru 1 x 2 metra. Hranim ih mesavinom sena, lisca, kartona, suve trave i organskog otpada(ostaci hrane). Imam ga toliko da gliste ne mogu da ga prerade tom brzinom pa razmisljam da napravim jos nekoliko legla. Za pecanje nemam brige sto se tice glista, ali prvenstvena namena je humus za voce i povrce, a planiram i travnjak da poboljsam kad budem imao malo vise za "bacanje".

Ovo je znaci krajni produkt glista-najbolji humus koji se moze koristiti za razne namene.

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2Fewbabiof1%2FIMG_2718.jpg&hash=824b96485ac64003c0bd954343d43607e40e816d) (http://postimg.cc/image/ewbabiof1/)

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F5f9w7o4ir%2FIMG_2719.jpg&hash=4faaa0d7c217f9ef16fdc1ac2b2605b2a85ff9f2) (http://postimg.cc/image/5f9w7o4ir/)

Kako se gliste hrane-takav humus se i dobije. Zaboravih reci da prezrelo govedje djubre obozavaju tako da i njega ubacim dosta u ishranu. Karton im je poslastica.

Evo jedan fantastican snimak kako gliste preradjuju kompost u periodu od 20 dana. Slikano svakih 10 minuta u velikom akvarijumu.

https://youtu.be/n9Mnf9ysNSs
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: vlajko975 poslato 11 Mart 2016, 19:12:19
Moj stari, je napokon posle 20 godina konacno uspeo da upropasti glistenjak. Zadnjih par godina je ubacivao trinu od secenja drva za ogrev, ali u manjim kolicinama i gliste su uspevale nekako da se izbore, a ove jeseni je sasuo celu kolicinu odjednom. Malopre sam probao da iskopam malo glista za sutrasnji ribolov i jedino sto sam nasao su oni debeli crvi u ogromnom broju. Sada sam trazio po netu koja bi larva to mogla da bude i uz moje iskustvo i konsultaciju neta skoro sam 100% siguran da je glavni krivac Zlatna mara ili Zlatica kako je ko zove:
(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fbdnhvwjgd%2F720px_Cetonia_aurata.jpg&hash=8668210f3d445a89dc05d97fb95e69b6e902667a) (http://postimage.org/)
a evo i larve tj. crva:

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2Fmw9qlr1d9%2F5osewo.jpg&hash=b1a53646fb3cc1b2aea255f98a69d32369b431a0) (http://postimage.org/)
Zadnjih par godina sam nalazio i bube u glistenjaku, a u doba kada cveta jorgovan(a imam par komada u dvoristu) ima ih na stotine. Ako neko moze da mi odgovori: Da li je imao ovakvih problema, i kako ih resiti? Da pomenem da nisam nasao niti jednu glistu. Verovatno je trina promenila i Ph vrednost a i hemijski sastav komposta. Da li postoji neki lek, ili moram sve da izvadim pa Jovo nanovo?
P.S. Nikad ne stavljajte trinu u glistenjak  :no:  :veryangry:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 07 Novembar 2016, 10:01:45
Ako dodajes piljevinu smanjices ph vrednost jer zakiseljava kompost. Gliste nisu uspele da je razgrade jer nisi dodao kalcijum karbonat, tj. stocnu kredu kojom se neutralise kiselost. Piljevina se moze davati, ali se mora mesati sa drugim sastojcima.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Ad fines poslato 07 Novembar 2016, 21:01:25
ja sam iskopao rupu, tu ubacio trave i malo djubra i zemlje, i ubacivao sam gliste razne kako sam ih gde nalazio, kalifornijske, djubretarke, kisne...  i tako ja zaboravio na to (jer retko pecam na gliste), a posto je na kraju dvorista u cosku nisam ga se ni setio dok skoro nisam nesto tu radio. Podignem drvenu plocu kojom sam sve to pokrio, kad ono glisti koliko hoces.  :smiley:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Sax poslato 08 Novembar 2016, 00:34:46
Ad fines,uvek sve najbolje uspe kad nista ne paziš!! Sa glistama isti slučaj kao ja da sam pisao tvoj post....ekopol,trava,slama i zemlja i zaboravio...i,eto glista...
Dodao bih ovo,ko god ima iskopanu rupu za džibru od rakije,kad se ispeče rakija pa ta "komina",u njoj ima glista kad nigde drugde nema... 
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 08 Novembar 2016, 10:35:35
Ako ti dodju krtica ili rovci napravice dzumbus, ali opet nece pojesti sve gliste. Cinjenica je da za kalifornijske gliste nema previše mudrosti za relativno uspešan uzgoj. Ali proizvesti veću količinu kvalitetnog humusa-te je već druga priča. Gliste inače obožavaju slatko. Sve što je slatko i što fermentira pospešuje njihov rast i razmnožavanje-trulo voće, komina, pa čak i šećerna vodica utiču na bržu reprodukciju. Jedino im citrusi ne odgovaraju. Kiselo ne vole. Gliste su inace najkrupnije negde pocetkom maja. Spoljna temperatura je ujednačena i hrane se i razmožavaju intezivno. Tada budu kao pola holandske ako se pravilno hrane.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 08 Novembar 2016, 11:41:15
Ja sam ove godine po prvi put uzeo jednu kantu od farbe i unutra stavio sena, lisca i kartona i to je sve vlazno i gliste sto su mi ostale od pecanja sam ubacio unutra i drzim kantu kod mene u sobi, normalno na poklopcu sam napravio malu rupicu za vazduh i napravio da gliste ne mogu da beze kroz tu rupu sa gustom mrezicom..
Zanima me jel zna neko sto bi mogao biti razlog zasto gliste izlaze iz toga svega i penju se na gornje ivice kante?.
Svetla nemaju mada i u proslim kuticama od pavlake onim 700 g nisu imale svetla pa su bile u zemlji i nisu se penjale po ivicama kutice.

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2F115.imagebam.com%2Fdownload%2F0fdP2XhHcLdA_NjExWtFIA%2F51387%2F513864650%2Fgliste1.jpg&hash=e254c8a1843e68d5ade3c88978a4407a995e86d8)
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: vradojicic poslato 08 Novembar 2016, 12:16:25
U realnosti obicno izlaze na povrsinu kad im je mnogo vlazno, ne znam za kofu...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 08 Novembar 2016, 16:27:22
Kad pada kisa pocnu da izlaze masovno. Ne odgovara im to dobovanje kisnih kapi. Resenje ti je da stavis iznad kante led sijalicu i da je drzis 24h dnevno. To je mali potrosac. Gliste ne vole svetlost i nece vise izlaziti. Ne moras je cak ni poklopiti. Ko vampiri su po tom pitanju :cheesy:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 08 Novembar 2016, 17:02:25
Kad bih im stavio sijalicu onda bi bilo ko da uzgajam pilice a ne gliste, same ce one sici nazad u seno kada malo ogladne a gore se penju izgleda da se osuncaju malo  :lol: .
Stavicu im jedan deblji sloj zemlje preko povrsine onda ce valjda sici pod zemlju, sada trenutno ima jako malo zemlje u kanti.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 08 Novembar 2016, 20:12:26
Jel mi pricamo o istim glistama? Kakve gliste drzis u kanti? Kisne?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 08 Novembar 2016, 20:47:44
Nemam pojma kakve su, skupljao sam ih kod druga u stajskom djubrivu, najobicnije gliste koje kod nas ima u zemlji svugde.
Ne raspoznajem ih ja bas koje su koje al znam da tu niko nije kupovao niti ubacivao neke gliste tako da su valjda te kisne.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 08 Novembar 2016, 21:18:33
U zemlji moze da zivi kisna glista na nasem podneblju uz jos nekoliko vrsta(ritska, durbok...) Imaju i one bele, tanke koje nalazimo ispod nekih predmeta na zemlji. Kalifornijska i djurbretara zive u djubretu i organskom otpadu koji se razgradjuje. Ne mogu ziveti u cistoj zemlji.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 09 Novembar 2016, 11:56:15
Ovako izgledaju te gliste kod mene  u kanti, normalno da se hrane organskim otpadom nego sam mislio ako stavim preko toga svega sloj zemlje da ce se mozda osecati bolje  :wink:.

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2F115.imagebam.com%2Fdownload%2FG-MFIBJpqupIxnLj8LYykA%2F51405%2F514042090%2F1glistoni.jpg&hash=5fd3712639b74843e0599f019bd96a67e5669c9a)
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 09 Novembar 2016, 13:03:39
To su djubretarske koliko mogu videti sa slike. Ne stavljaj zemlju preko toga. Stavi pregorelog stajnjaka da imaju hrane i slame preko toga da im bude toplo. Ako držiš napolju, prekrij najlonom da ne kisne. Nista vise. Razlika između njih i kalifornijskih je što su veće, razmnožavaju se 3 puta sporije i mnogo manje jedu. Nisu pogodne za proizvodnju humusa. Za pecanje su dobre. Ne mogu se ukrštati sa kalifornijskim, ali se mogu držati zajedno bez problema.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 09 Novembar 2016, 14:34:20
Hvala na odgovoru, primetio sam da malo jedu, ja sam ih hranio sa kruskama kad je bilo voca.
Stavim jedan plod kruske i miran sam mesecima.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 09 Novembar 2016, 17:53:57
Mozes im naseci jabuka da se raspadaju. To one vole

Spojene poruke: 12 Novembar 2016, 16:14:18

Konacno sam napravio separator za humus. Vreme je da se proizvodnja digne na visi nivo:

(https://s22.postimg.cc/ienzithht/15064209_10211092641010132_1659587030_o.jpg) (https://postimg.cc/image/j46rv6i19/)

Samo da postavim zicu i spreman je za rad.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: bugi bugisa poslato 15 Septembar 2017, 13:15:34
Da li valja ubacivati lisce od grozdja (vinova loza lisce) neprskano u glistenjak
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 15 Septembar 2017, 17:57:45
Moze. Kompostirace ga gliste. Bilo bi dobro ga možeš usitniti
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: OtacMakarije poslato 15 Septembar 2017, 22:00:42
Да ли могу да се узгајају ритске глисте (црне, дебеле)?
Идеја ми је да их сада навадим и оставим у одговарајућем суду у шахту, који сигурно не мрзне.
Како се оне хране и одржавају, обзиром да сам их налазио у муљу?
Надам се да би могле да преживе до прољећа, а онда да раде на наталитету...
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 20 Septembar 2017, 08:05:30
Napravio jedan mali glistenjak ove godine za probu i sve fukncionise super a pre par dana sam napravio jedan veci glistenjak sad samo da skupim materijala i na prolece ga popunim i ubacim gliste u njega  :cheesy: .

Evo jedan od mene video na ovu temu kako napraviti glistenjak.

https://www.youtube.com/watch?v=uoqLuXRPEI8
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 20 Septembar 2017, 23:33:50
Tepih ce gliste preraditi. Nece ostati nista od njega. Nema svrhu sem ako nije od nekog materijala koji je bionerazgradiv. Vec su mi jedan pojele pa znam. Sitna zicana mreza je bolje resenje da spreci krticu i rovce da prolaze. Cigle nisu najbolje resenje jer je sama konstrukcija nestabilna ali mogu da posluze. Daske na koje je ukucan najlon sa unutrasnje strane su bolje resenje. Inace, sam pojam "glistenjak" se odnosi na kompost  koji gliste proizvedu (superkomost tacnije) a ovo na snimku je leglo. Materijala da ga napunis imas koliko hoces-karton ,papir, trava, ostaci voca i povrca. Ne trebas cekati stajsko djubrivo. Sve ce to gliste poceti da preradjuju. Nego, ne vidim gde ide visak vode?
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Dva vuka poslato 20 Septembar 2017, 23:40:23
Ja , tepih definitivno nije dobro rešenje za dno  :no: To , kad krtica ili krtac (valjda se tako kaže za mužjaka od krtice  :cheesy:) nanjuše , ima do proleća da orgijaju  :takoje:
Zmaju, napravi li ti onaj separator ? Baci neku fotku  smiley033
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: misoo83 poslato 21 Septembar 2017, 07:09:33
Napravio sam kosinu na dnu i voda se sleva takoreceno niz brdo (leva strana dvorista je niza i na tu stranu otice voda).Sto se tice materijala, suve trave imam dosta jer pored mi je kompostna gomila i sa nje mogu da pozajmim materijala, kartona isto imam ali sam mislio da prvo nabavim nekoliko dzakova stajskog djubriva koje je odstojalo malo da je pocelo da se raspada da nije sveze (jedino koje mogu nabaviti je svinjsko) i onda da zapocnem ubacivanje materijala.Sto se tice cigala dosta je stabilno, mogu ja sa 60 kila da setam po zidovima i da se ne mrdaju nimalo, tako da nece ga ni gliste srusiti :).
Koja zicana mreza bi bila dobra, pretpostavljam da je neka nerdjajuca i da je jako gusta potrebna da ne bi gliste napustile leglo i rovci ulazili unutra?, da li bi valjalo postaviti agrotekstil na dno?.

Imam pored jedan mali "glistenjak" koji sam napravio ove godine kao test  i tu sam ubacio gliste koje sam u prolece skupljao po basti i od materijala sam ubacio samo sitno seckanu suvu travu, karton, ostatke iz kuhinje od voca i povrca, gledao sam juce i vide se gliste kad se malo razgrne povrsina.Preko leta nisam puno puta ga zalevao (iako se nalazi na direktnom suncu) nego sam ubacivao vlazan karton u sredinu materijala i postavljao nekoliko slojeva vlaznog kartona i preko zatrpao sa suvom travom i to je bilo sasvim dovoljno da odrzi vlaznost materijala.

Hvala na savetima.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 21 Septembar 2017, 09:14:49
Sto se tice mreze, ima da se uzme u prodavnicama srafova na metar ona sa okcima od 5 mm. Dovoljna je. Gliste beze iz legla kad su ovako kisne noci jer ih vibracije uznemiravaju. Mogu da beze i ako nemaju dovoljno hrane ili ako ima previse vode u leglu ili ako ima previse glista u leglu. Inace ne beze sve dok imaju dovoljno hrane.  Po meni je jedino pravo resenje staviti nocu kad pada kisa led lampe iznad legla i spreciti ih da ga napuste do jutra jer su fotosenzibilne. Svinjsko djubrivo nikako ne davaj. Ima mnogo proteina i otrovaces gliste. Ono moze da se mesa sa drugim pregorelim u razmeri 10:1 jer je bas jako.

Spojene poruke: 03 Februar 2018, 10:11:40

Neki od mojih proslogodišnjih radova na unapredjenju uzgoja glista:

Komposter za pripremu razlicitog materijala koji ce biti mešan sa pregorelim stajnjakom kad sezona počne.
(https://s13.postimg.cc/btoe7n4xz/26993511_892145747627196_1544864064796205605_n.jpg) (https://postimg.cc/image/nvjs1se6b/)
(https://s13.postimg.cc/uyrnhfeh3/26904221_892145844293853_7622267015383843277_n.jpg) (https://postimg.cc/image/7xb2boetf/)
(https://s13.postimg.cc/btoe7of8n/26903705_892145817627189_2602182281107603499_n.jpg) (https://postimg.cc/image/mt9lja5nn/)


Sanduk sa poklopcem za jedno leglo
(https://s13.postimg.cc/k0gdyvfhj/17554563_736714373170335_7508201184632539929_n.jpg) (https://postimg.cc/image/y6w4u3qcj/)

Sito za ručno prosejavanje (da ne bole leđa)
(https://s13.postimg.cc/z96bcobqv/17952006_746783175496788_4787129244318958165_n.jpg) (https://postimg.cc/image/wruk5erub/)
(https://s13.postimg.cc/pomoptozr/17880184_746151228893316_2748644024346076894_o.jpg) (https://postimg.cc/image/4ez2ez8oz/)


Glavna alatka za prosejavanje veće količine glistenjaka-separator. U dogledno vreme će biti stavljen i elektromotor i kaiševi kad ga još malo unapredim.
(https://s13.postimg.cc/v01lal0sn/17545593_736715266503579_5026926205414463483_o.jpg) (https://postimg.cc/image/pomopvepv/)

Priprema kartonske kaše za dodavanje glistama za vreme letnjih vrućina
(https://s13.postimg.cc/eca386t7b/18076529_752075814967524_4652048490846401619_o.jpg) (https://postimg.cc/image/4rqglb3v7/)
(https://s13.postimg.cc/i8nf46tmf/18076882_752075848300854_7883514215983557961_o.jpg) (https://postimg.cc/image/9dmkto4tv/)


Ovo planiram napraviti na proleće - par ovako čvrstih kompostera i par mobilnih okvira za legla. Nije teško. Zahteva 50-ak eura ulaganja.
(https://s13.postimg.cc/jnozsys5j/21230937_820453404796431_3684371662518255397_n.jpg) (https://postimages.org/)
(https://s13.postimg.cc/4rqglejbr/26805146_892145780960526_874005332525190305_n.jpg) (https://postimages.org/)

A ovo je krajnji produkt zbog kog se sve radi-čist glistenjak! Najkvalitetnije organsko đubrivo. Nije prosejan jer sam đubrio voće i povrće s njim. Za rasad i prodaju ide prosejan.
(https://s13.postimg.cc/4g908dndj/20934015_816178621890576_436387256222373243_o.jpg) (https://postimg.cc/image/kr944ozv7/)
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: js.bobrock poslato 24 Maj 2022, 18:54:44
Pet godina nista u ovoj temi...  Sve sam iscitao i napravio glistarnik..
U cosku dvorista sam sastavio neka stara vrata  i prozore , oblozio debljim najlonom i eto ga, bacio na dno konjsko djubre, kalifornijske gliste sa njihovom originalnom zemljom i hranom iz kumovog glistenjaka, zatrpao sa zelenisem i to je to.. To mi je "recimo" jasno kako cu..

Ali, kopkaju me sad te holandske gliste,  vece, bolje, sto "same fataju ribu"
I neverovatno da nigde ne mogu da nadjem neke informacije kako se drze.
Ima tih nekih farmi koje ih drze, i prodaju za oko 3000 po kg ali kako ih sacuvati ili razmnozavati, koji uslovi trebaju, nigde ne mogu nesto pouzdano procitati..
Zna li neko od nasih o njima?

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pkv-pecaroš poslato 24 Maj 2022, 19:38:19
Pošalji upit na te farme kako ih oni uzgajaju. To mi je najlogičnije,osim ako ne žele podjeliti informacije.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: js.bobrock poslato 24 Maj 2022, 20:05:02
E pa ne zele.. Pitao sam, kaze zena jedna sto ih prodaje, to vam niko u Srbiji nece reci, "proizvodni proces" se ne otkriva, drzite ih u toj zemlji sa kojom dolaze i tu mogu nekoliko meseci da prezive..
Pa bre ko da je cia..

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pkv-pecaroš poslato 24 Maj 2022, 21:33:07
A ko da je recept za coca colu a ne par kila glista,svašta. A uzmi neku manju količinu pa probaj uzgajati kao i sve druge. Možda nećeš imati količine poput tih uzgajivača ali ćeš vremenom već napipati šta daje najbolje rezultate. Nema ti druge kad ovi taje recept kako uzgajati gliste,pa da nije žalosno bilo bi smješno.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: js.bobrock poslato 24 Maj 2022, 23:52:10
Ma da, smesno malo.. Ima tu nesto oko temperatura, valjda su osetljive na kolebanja, i treba im treset izgleda sta li, neki sam video nasao pominju "peat" na engleskom, al koliko sta, aj znaj.
Najcudnije je sto ni na guglu nema bas nesto.

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 25 Maj 2022, 00:05:29
https://www.google.com/search?q=dendrobaena+worms&client=firefox-b-d&channel=crow5&sxsrf=ALiCzsa29emiURR7AGmKhgMr-J6E7kMnAA:1653429904578&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwjWh_6wkvn3AhUCkMMKHf9pDfwQ_AUoAnoECAIQBA&biw=1703&bih=908&dpr=1
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: js.bobrock poslato 25 Maj 2022, 13:57:40
Nekako sam znao da ce se Zmaj javiti i spasiti stvar , zahvaljujem se! Nekako sam to preskocio, taj post, prostudiracu natenane..

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 25 Maj 2022, 14:52:34
Holandske gliste se uzgajaju u zatvorenom prostoru gde postoji konstantna temperatura oko 20 stepeni, stalno svetlo i drže se u kasetama. Sam proces uzgoja je dosta komplikovan jer se moraju odvajati matice kad izbace dosta jajašaca. Hrane se hranom koja sadrži dosta visok procenat proteina jer su tolerantnije na njih od kalifornijskih. Bukvalno žive u tresetu od kuhinjskog otpada, ostataka voća i povrća, prekrupe, brašna. Ja imam neku malu količinu u jednom leglu u plasteniku pomešane sa kalifornijskim koje sam ostavio da se razmnože koliko mogu da imam za pecanje.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: js.bobrock poslato 25 Maj 2022, 16:51:15
Vec zvuci dosta komplikovano za amatera kao sto sam ja, sad se postavlja pitanje da li one prave toliku razliku na vodi da bi opravdale toliko angazovanje..
Ima li neko kakva iskustva sa pecanja?

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Sax poslato 26 Maj 2022, 01:17:47
Aj sto zvuci komplikovano,nego i sve da uradis,odes na vodu i peš ti je dira ili ne radi nista,vodostaj ovakav onakav,mozda nije dobra hrana,predvez...i sta onda... :cheesy:  :cheesy:  :cheesy:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pkv-pecaroš poslato 26 Maj 2022, 03:28:48
Možda se baviti time kao dodatnim izvorom prihoda,ovako kao neku uštedu pri ribolovu ne vjerujem da je isplativo. Kutijica glista je nekoliko puta jeftinija nego kilogram hrane pa kad već bacim tu hranu u vrijednosti par eura u vodu mogu i taj jedan euro u vidu glista
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 26 Maj 2022, 07:57:42
Tako izgleda, ali tako nije. Zasto bi kupovao gotovu primamu kad mozes bar duplo jeftinije da pravis svoju? Zito, prezla, prekrupa, zemlja-sve to mozes sam umiksati i napraviti primamu koja je isto tako efikasna kao i kupovna. Ustedi na njoj i glistama 2 eura po pecanju i to je za 50 izlazaka godisnje jedan lep komplet stapa i masinice.

Sto se tice holandskih glista, bolje sam prolazio uvek na kalifornijske. Pecam na fider pa ne mogu ni da ih nabodem na najvecu udicu na koju pecam. Jedino da ih koristim za soma, ali njega retko pecam. Njih vecinom kod mene
uzimaju penzioneri koji pecaju na krupnije udice jer ne mogu sitne da vezu.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: js.bobrock poslato 26 Maj 2022, 08:26:29
Mislim da ce kalifornijske biti sasvim dovoljne .. Njih sam naselio, holandjani nek se zezaju sa ovih njihovima...

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока

Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: pkv-pecaroš poslato 26 Maj 2022, 10:26:10
Hranu kupujem jer pecam na fider dva puta mjesečno pa mi nije skup sport. Ne pada mi na pamet zbog dvije kile mjesečno jurcati po selima,kupovati kukuruz na vreće koje nemam gdje skladištiti. Samo mi još miševi i pacovi fale. Da ne pričam o obilaženju trgovina u potrazi za kojekakvim keksima,aromama,bojama i dodacima. To je isplativo nekom tko na fiderisanju troši kile i kile mjesečno a što se glista tiče ima i crva,ako neće neka gladuje. Još ću valjda i ribama jajca titrat. Nije me pamet ostavila. I tako sve što upecam vratim a nisam na takmičenju da mi je bitno koliko riba imam u čuvarici na kraju ribolova. Kila jeftinjare i kutija crva-tri eura i imam za jedno pecanje. Za taj iznos se ne isplati gnjaviti sa hranom iz kućne radinosti.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 27 Maj 2022, 12:28:53
Ja pisem za one koji idu godisnje po 40-50 puta i kojima se isplati
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Sax poslato 27 Maj 2022, 15:39:56
Obojica ste u pravu.I ja sam nekad sam pravio hranu pa bih dodao da je i za to potrebno iskustvo i vreme da se dobije zeljeni proizvod pa sam odustao i presao na kupovnu od 1.5 do 3 evra a broj izlazaka na vodu mi je veoma mali tako da se iz  tih razloga drzim kupovne.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 27 Decembar 2023, 07:32:33

(https://i.ibb.co/ZLjvbh9/legla.jpg) (https://ibb.co/2n9RpjJ)

Malo sam evoluirao po pitanju uzgoja kalifornijskih glista. Imam oko 100m2. Prodajem legla, gliste za ribolov i glistenjak. Od naredne godine ubacujem i holandske u ponudu ribolovcima. Stalno eksperimentišem s njima tako da kalifornijske mogu za 4 dana da ugojim na konzumnu veličinu za pecanje. Sad su tretnuno uzimljene, ali s obzirom na toplo vreme aktivne su ispod pokrivke.
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: laki22 poslato 27 Decembar 2023, 21:37:44
cekam sledecu sezonu da iz Futoga probam na tisi podmladak od tvoje starter ture  :takoje: svaka cast na zelji da se pomogne drugima, nesebicnom deljenju informacija itd  :clap2:
Naslov: Odg: Uzgoj glista - glistenjak
Poruka od: Zmaj Strasni poslato 12 Januar 2024, 13:06:45
Hvala