Link ledgering (najfinije dubinsko pecanje)

Započeo jamal, 31 Decembar 2016, 18:52:17

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jamal

Link ledgering
Jedna od tehnika koju retko koriste nasi ribolovci a koja je izuzetno lovna po malom vodostaju i bistrim vodama ,kada su nase mrene ,skobalji i klenovi na prelivima I u brzacima , gde su dubine nekad manje i od tridesetak centimetara ,gde plovak,tesko olovo i hranilice nemaju sta da traze jer bi jednostavno poplasile ribu ,tehnika koja ce vas ocarati svojom efikasnoscu I jednostavnoscu i loviti vam ribu kada niko drugi ne lovi!
Ovde ce Mrenarosi biti reci o link ledgeringu !
Cela tehnika odnosno sistem je nastao gde drugde nego na ostrvu.Englezi su osmislili ovu tehniku kako bi se dovili prepredenim ribama na malim I bistrim vodama .
Jednostavno na takvim terenima nije bilo moguce koristiti ista drugo sem par sacmica ili malog olova I udice.
Ovakav pristup ili kako oni vole da kazu Stealth(nevidljivo) pristup je najosetljivije fider pecanje koje postoji ,a sam sistem je izuzetno prost I lak za montiranje.
Da pocnemo prvo od pribora kakav vam je potreban za ovakvo pecanje.
Za ovakav ribolov je najprikladnije imati fider ili picker stap male tezine bacanja i duzine do 4m, pa cak I mec stap vam moze posluziti.
Masinica treba biti malo manja nego klasicno fider pecanje ,najbolje plovkaroska sa osnovnim najlonom ne vecim od 0,18 mm Idealno bi bilo 0,16mm I brojem ili dva tanjim predvezom.
Na pocetku vezivanja sistema potrebno je imati nekih 20 cm malo debljeg najlona ili ako nemate iseci isto toliko osnovnog najlona .Taj najlon sluzi kao veza , kako bi na njemu fixirali sacmu ili navukli suzu.Jednostavno se na polovini najlona napravi mala omcica I kroz nju provuce osnovni najlon,ili isto tako mozete na kraju tog najlona vezati mikro vrtilicu a kroz drugi kraj vrtilice provuci osnovni najlon.Iskreno vrtilicu stavljam kada pocinjem samo sa sacmom dok kad pocinjem olovnom suzom pravim samo omcu.To radim iz prostog razloga sto se sacma mnogo puta otkotrlja I hoce da uvrti najlon dok se suza sama vrti oko najlona i time automatski ima i manje mrsenja.
Zatim na osnovni najlon navucemo silikonski stoper(stoper cvor) ili mozemo staviti sacmu kao granicnik za nase otezanje koje je u ovom slucaju par sacmica a moze biti kao sto rekosmo I mala olovna suza !
Predvez sa udicom spajamo alberto cvorom ili dvema omcama za osnovni najlon I nas sistem je spreman.
Stoper koji smo navukli na osnovni najlon nam dozvoljava da experimentisemo sa duzinom predveza jednostavno povlaceci ga po potrebi ka ili od udice.
Predvez je uglavnom oko pola metra sa udicom koja je uskladjena sa mamcem.
Kod ovakvog pecanja mamac moze biti bilo koji.Mozemo pecati na crve ,koricu hleba ,komadic salame,kackavalja.zrno kukuruza ili bilo kog drugog mamca za koji verujemo da ce dati rezultate. Cak sta vise par puta sam eksperimentisao I ulovio par mrena I skobalja na travu ovakvim sistemom!
Sam sistem je jako fleksibilan I dozvoljava vam puno experimentisanja na vodi.
Mozete bacati ,blago uzvodno,nizvodno ili popreko reke I dozvoliti sistemu da se svreme na vreme skotrlja !Udarci se uglavnom desavaju kad olovo krene niz vodu.Licno volim zabaciti preko preliva I polako navlaciti sistem preko istog.
Stap moze biti na drzacu a moze se pecati I iz ruke.
Ako je vase olovo duzi vremenski period u jednom mestu I nemate udarce, jednostavno ga pomerite jednim okretom rucice na masinici.Ovaj postupak je pozeljno raditi svreme na vreme kako bi videli sta ribama odgovara najvise tog dana na vodi!
U prvo vreme mozda necete moci razlikovati udarce od kotrljanja olova ali svremenom ce te se izvestiti I jesno prepoznavati udarce od kotrjanja. Kontrirajte uglavnom na sve sumjive pokrete kako bi izbegli brojne promasaje.
Isto tako ako nemate udarce pomerite vas stoper ka stapu a u suprotnom ako su vam mamci pojedeni a niste detektovali udarce pomerite stoper blize udici.
Za ovakvo pecanje vam je potrebno jako malo opreme sto vam daje dovoljno slobode da brzo I lako promenite mesto .
Iskreno uglavnom pocinjem pecanje sa par sacmica ili sa jednom suzom od 3 ili 4 grama,pa u zavisnosti od uslova na vodi dodajem ili oduzimam po koji sacmu.
Takodje volim prackom ubaciti malo hrane !Oglavnom su to male kuglice od mrvljenog hleba ili hrane,crvici, komadici salame I sira ili neke od zitarica.
Time smanjujemo opreznost kod riba I jednostavno ih navikavamo na mamce koje cemo im servirati.
Ceo ovaj postupak I sistem je jako slican nasem kotrljanju sa jedinom razlikom sto se kod nas koristi teze olovo sa in line montazom sto link ledgering cini mnogo osetljivijim I sofisticiranijeim sistemom.
Mrenarosi Bistro !!!







Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

Milan berkut

 :clap2: :clap2: :clap2: da si dodao još komadić vunice drečave boje, vezane kao klizni graničnik plovka u meč ribolovu, na osnovnom najlonu, podešenu na duplo duže rastojanje do olova nego što je dubina na tom mestu - to bi bila tehnika koja se na bosanskim rekama upražnjava odavno i zove se - zastavica, ili - pecanje na zastavicu. Taj komadić vezane vunice je indikator trzaja i ''drži'' se do pola metra iznad površine vode.
Odličan tekst  :takoje: :tongue:

PerfectAngler


alehandro

Oho!  Ovo izgleda vrlo prosto i primenljivo na mojim terenima!

Sent from my E2003 using Tapatalk


nesha1980

odličan tekst i odlično objašnjen sistem :ok:.

Spojene poruke: 17 Mart 2018, 23:57:07

na moju zalost  ja u okolini nemam reku na kojoj bih ga primenio.Jedina zamerka je to što je sistem predstavljen kao najfiniji feeder sistem,a ne koristi se hranilica,čak nije neophodan ni feeder štap,pa to onda nekako dođe izuzetno lagan dubinski ribolov :smiley:. U svakom slučaju,zbog svoje finoće, verovatno vrlo efikasan na rekama na kojima se može primeniti.

Teme sličnog naslova (10)