Vukovi sa DUNAVA Prijatelji foruma
Pages: 123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657
Odg: List Ribolov By: ^piKe^ Date: 07 Oktobar 2010, 21:38:01
U zadnjih godinu dana redovno uzimam časopis ribolov...zao mi je samo što nemam ranije brojeve  :sad:
Odg: List Ribolov By: pikeman Date: 14 Oktobar 2010, 11:04:47
Sadržaj broja 256:



Aktuelno: 6 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 14. do 27. oktobra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Aktuelno: Lov u bistrom (jesenje varaličarenje štuke na malim kanalima)
Praksa: Silom fideraš (uspešan lov jezerske deverike modifikovanim kompletom za grabljivice)
Praksa: Zlatno zrnce (pravilno pripremanje, kuvanje i čuvanje pšenice)
Šaran: Tečin Bungur (letnji lov šarana na Tisi kod Titela)
Šaran: Propusna montaža (klizeće olovo na savremeni način)
Parada ulova
Dobar savet: Slamka spasa; Voćni fider; Špulna u čarapi
Na vodi: Doktor i za smuđa (Jedan od nas: Miloš Stevanović, Požarevac)
Praksa: Povuci me dole (otežanja za varaličarenje strimerima)
Na vodi/praksa: Tepih na udici (lov skobalja na veštačku travu, na Limu kod Priboja)
Na vodi: Ode dno uzvodno (Teško varaličarenje soma iz ugla specijaliste za lako voblerisanje)
Praksa: Šljiki danju, baba noću (laki fider ribolov početkom jeseni na Zapadnoj Moravi)
Mušičarenje: I tular i jednodnevka (emerdžer od fazanovog repa)
Na vodi: Odlična organizacija, solidni ulovi (X Štukijada VK Rasina)
Na licu mesta: Ista pesma (sajam LORIST, Novi sad, 28.09.–03.10)
Na vodi: Gradske pastrmke (lov salmonida na Vrbasu u Banjaluci)
Na vodi: Veći plovak i crvići (Lov babuške na plovak, na Neretvi, nizvodno od Mostara)
Na vodi/reviri: Četiri kalife i jedna jesetra (popodne na komercijalnom reviru u Bruniku)
Reviri: Temelji u Duvaništu
Pribor/praksa: Trabucco Spilfzter PW Feeder
Iz sveta: Šedovi D.A.M. Effzett Maniac; mašinica Cormoran Antera BR 5 PiF, varaličarski štap Balzer IM-12 Alegra Wels Spin; Rescue Tape – super izolir traka; udice Korda Kaptor; pletenica Sufix Performance Stretch Braid
More: Poznaću te po stomaku (šta jedu jadranske grabljivice)
Kuhinja: Punjene lignje
Izveštaji sa ribolovnih terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Silbaš, Bački Petrovac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Slankamen, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje.



Iz minuta u minut: Jesenje varaličarenje štuke na malim kanalima

Lov u bistrom



Autor: Saša Ledenčan

Tokom septembra nikako nisam mogao da se odlučim da li da najbolji deo sezone varaličarenja posvetim smuđu ili štuki. »Zubonja« se čitave godine slabo lovio, pa je bilo logično očekivati da konačno krene, štuka je počela sporadično da se javlja, a ja sam maltene pred svaki izlazak po nekoliko puta na sat menjao planove. Premda znam da bez bar 4-5 »vezanih« izlazaka na jednu vodu teško mogu da se nadam nekom ozbiljnijem rezultatu, jednostavno nisam mogao da presečem bez pomoći prijatelja. U izlasku iz »faze neodlučnosti« pomogao mi je početkom oktobra naš saradnik Nebojša Stević, koji me je pozvao da me podseti da sam mu poodavno obećao da ću ga odvesti na jedan od mojih »tajnih« kanala u široj okolini Požarevca. To su male i ribom relativno bogate vode, na kojima se iole veći pritisak sportskih ribolovaca brzo oseti, pa na njih odlazim isključivo u društvu kolega za koje sam siguran da neće potom tu početi da dovode ekskurzije. Zahvalan prijatelju što me je rešio slatkih muka, bez razmišljanja sam prihvatio predlog... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 256-)



Male tajne ribolovačke kuhinje: Pravilno pripremanje, kuvanje i čuvanje pšenice

Zlatno zrnce

Autor: Nenad Kostadinović



Kuvana pšenica je jedan od najefikasnijih mamaca i dodataka hranama za ciprinide, pa nije čudno što je koristi većina ribolovaca (pogotovo plovkaroša) koji pecaju mirne vrste riba. Premda je upotrebljiva tokom cele godine, najbolje rezultate daje od kraja leta, tj. otprilike od početka žetve te žitarice, pa sve do značajnijeg zahlađenja vode. Najveći ljubitelj žita je bodorka, za njom slede babuška i deverika, ali ga voli i druga bela riba, kao i krupniji ciprinidi – šaran, linjak i mrena.
Pšenica je jeftina, veoma se lako nabavlja, jednostavno se priprema i čuva do upotrebe, a ne traži posebne uslove ni pri transportu, ali nekoliko sitnica na koje malo ko obraća pažnju mogu u velikoj meri uvećati njen učinak ili ga umanjiti, ukoliko ih prenebregnemo. Prilikom  kupovine treba da se uverimo da su zrna zdrava i čista, tj. da nisu plesniva, vlažna ili napadnuta nekim parazitima. Sasvim osušenu pšenicu treba čuvati na suvom, tamnom i hladnom mestu, u staklenim teglama, sa poklopcem koji potpuno zaptiva. Ukoliko nismo sigurni da je žito suvo, najbolje će biti da ga do upotrebe držimo u dobro zatvorenim papirnim kesama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 256-)



Ekstremna varijanta: Teško varaličarenje soma na Ebru iz ugla specijaliste za lako voblerisanje

Ode dno uzvodno

Autor: Aleksandar Milanović, Beogradske bucovdžije



Svaki ribolovac sebe pronađe u nekoj tehnici ili njenom segmentu. Ja sam isprobao sve i svašta, ali najradije pecam bucova, smuđa, štuku, protfiša i klena na voblere, relativno lakim priborom: štapovima težine bacanja do četrdesetak grama, mašinicama odgovarajuće veličine (pre manjim nego srednjim), te tankim najlonima i upredenim strunama. Naporno blinkerisanje teškim štapovima, zvanično predviđenim – ako li je suditi po specifikacijama proizvođača – za bacanje tereta od bar 100 g, te mašinicama kapaciteta 100m/0,50mm i većim, na džigove i glavinjare teške i preko 50 g i velike voblere – nikada me nije previše privlačilo. Doživljavao sam ga kao neku vrstu kuluka, tako da ga nisam upražnjavao, pa ni opremu za takve izazove doskora nisam imao, premda pecam više od tri decenije.
Zato me je dogovor za odlazak na čuvenu špansku reku Ebro, u okviru redakcijske ekipe, koju su činili još Vladimir Stakić, Tibor Mesaroš i Dragan Ćirić, prvo doveo pred problem izbora pribora za blinkerisanje izuzetno krupnog soma. Kako nisam bio spreman za isuviše velike zaokrete, odabrao sam kompromisno rešenje: trometarski dvodelac Shakespeare Ugly Stick, težine bacanja 50–100 g (izuzetno lak za svoju robusnost, ali i pomalo »neozbiljan« u odnosu na pilk štapove i druge »batine« težine bacanja do 250-300 g, koje se na Ebru smatraju sasvim primerenim alatkama), mašinicu Daiwa Caldia 4000X (kapaciteta 190m/0,35 mm) i pletenicu Climax Br8, prečnika 0,30 mm (predveze od fluorokarbona Awa-Shima Power Monster Sea Game, debljine 0,73 mm i Neša kopče od čelične žice promera 0,9 mm za celu ekipu je odabrao Staka).
Poneo sam neuobičajeno veliki broj voblera za lov smuđa i soma, desetak kašika, malo glava težine 30–50 g, koju kesicu Orka Šedova i Sirena i jednu jedinu glavinjaru Draško, tešku 30 g... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 256-)



Na licu mesta

Sajam Lorist, Novi Sad, 28.09. - 03.10.

Ista pesma



Ni Lorist 2010, na veliku žalost posetilaca i sadašnjih i bivših izlagača nije doneo dugo očekivane korenite promene, koje bi rezultirale većim interesovanjem za nastup na manifestaciji koja je po ponudi iz oblasti ribolova (samo devet trgovaca i proizvođača, te dva specijalizovana glasila) i po kvadraturi ovoga puta bila manja od mlađeg i znatno skromnije organizovane niške sajmske smotre. Dakako, i u toj skromnoj ponudi moglo se naći dosta toga zanimljivog, a naša dvočlana ekipa za ovaj izveštaj izdvojila je neke sitnice koje su joj posebno zapale za oko.
Na štandu kraljevačkog Plus Sporta, takmičari su mogli da kupe dva modela platformi Trabucco, po ceni od 32.000 i 35.000 din. Iz popularnog programa K-Karp dosta pažnje privlačili su dvodelni šaranski štapovi Pioneer od 3,66 m, t.c. 3 lb (9.000 din), ali i trodelci Imperial, iste dužine i t.c, koji su koštali samo 7.000 din. U mnoštvu šaranskih sitnica, mnogi su zapazili praktičnu iglu za montiranje bojlija, koja na minimum svodi mogućnost samopovređivanja ribolovca pri montiranju mamca na dlaku, a na sajmu se prodavala za samo 200 din... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 256-)



Isprobano na vodi: Trabucco Spilfyter PW Fedeer
Laka konjica

Autor: Saša Jakovljević



Fider štapovi dugi oko 3 m, sa težinom bacanja do peesetak grama, predviđeni su za najlakše varijante pecanja sa hranilicom, poput ciljanog lova babuške, deverike ili bodorke na malim vodama, kao i za sve one situacije u kojima nisu neophodni daleki zabačaji (npr. za zimski ribolov na kanalima, ribnjacima i marinama, pecanje sitnije ribe iz čamca itd). Sve pomenute vidove lakog ribolova rado upražnjavam, a kako je moj stari Cormoran Black Star odavno zreo za penziju, nedavno sam rešio da arsenal upotpunim odgovarajućim štapićem iz aktuelne ponude.
Izbor je, posle kraće potrage, pao na novi Trabucco Spilfyter PW Feeder, pre svega zbog odličnog balansa i vrlo skladne akcije, koju proizvođač označava kao MH (Medium Heavy – srednje-teška). Štapovi iz ove kategorije obično su previše mekani (»glindžavi«) za moj ukus, ali to kod ovog 3,3 m dugog dvodelca nije slučaj, pa sam jedva čekao priliku da ga temeljno isprobam na vodi. Metar je pokazao da je namontirani Spilfyter dug 3,32 m, transportna dužina je 170 cm, a težina (po katalogu) iznosi 268 g. Proizvođač navodi da je blank izrađen od SHRC karbona, a prvi segment je ojačan unakrsno upletenim karbonskim trakama... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 256-)
Odg: List Ribolov By: dushann Date: 27 Oktobar 2010, 00:51:10


Sadržaj broja 257:

Aktuelno: 6 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 28. oktobra do 13. novembra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Aktuelno/na vodi: Početak jeseni na Dunavu kod Rama u znaku velikih smuđeva
Aktuelno: Jesenji lov skobalja bolonjezom na Savi u Beogradu
Na vodi/praksa: Lov soma krajem sezone na metalne glavinjare na DTD kanalu
Šaran: Nedelja za pamćenje na jezeru Parko del Brenta
Šaran: Lovna pasta i primama od istih sastojaka
Parada ulova
Dobar savet: Bužir protiv mršenja; Šed sa krilcetom; Fiderom do kedera
Praksa: Šest saveta za jesenji lov štuke na tekućicama
Aktuelno: Prvi mrazevi najavljuju punu sezonu lova mrene
Na vodi: Uspešan vikend na reci Po u blizini Mantove
Mušičarenje: Mala škola vezivanja – Blue Wing Olive
Aktuelno: Uzbudljiv finiš jesenje sezone mušičarenja lipljena na Drini
Na vodi: Uspelo testiranja kašika Idra i silikonaca Orka na Vranskom jezeru
Reviri: Tisa kod Titela – Sitan kamen
Reviri: Krupna štuka odlično radi na jezeru Joca
Pribor/praksa: Provereno na vodi – vobleri Calypso F 3, F 4 i Chubby 318
Iz sveta: Mašinica DAM Quick A-head; Profi-Blinker udice; mašinica Shimano Ultegra 5500 B; nož Rapala Fisherman' Utility; vodootporni ranac Pelcer Executive WP; šaranski parabolici Daiwa Dragonier
Na vodi: Ulov koji se pamti – zubato popodne na zvorničkom jezeru
Izveštaji sa ribolovnih terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Silbaš, Bački Petrovac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Slankamen, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje.



Početak jeseni na Dunavu kod Rama u znaku velikih smuđeva

Ljubin ekspresni doktorat



http://img301.imageshack.us/img301/6186/str41.jpg

Autor: Saša Ledenčan

Poslednjeg iole krupnijeg smuđa upecao sam još početkom leta, pa možda i nije čudno to što sam osetio blagu nesvesticu kada sam 12. oktobra otvorio elektronskom poštom poslatu poruku Dr Ljube Jacića iz Požarevca i video fotografije smuđeva od 5,5 i 8 kg, koje je moj stari drugar  uhvatio na Dunavu kod Rama za 24 časa. »Evo kako šarandžija peca smuđa«, pisalo je ispod slika od kojih prosto nisam mogao da odvojim pogled.
– Eto, lepi moj, snašao sam se i bez tebe – odgovorio je Ljuba u svom prepoznatljivom tonu kada sam ga pozvao telefonom i upitao kako se tako brzo izveštio u lovu velikih smuđeva. Tada me je i podsetio da sam mu koliko prošle jeseni nudio pomoć u savetima oko izbora prvog varaličarskog kompleta i upućivanja u tajne džigovanja. Nažalost, dato obećanje zbog brojnih obaveza nisam ispunio, ali sam zato odmah nakon tog razgovora odjurio u Ram, kako bih se iz prve ruke uverio da Ljuba nije preterivao kada je rekao da tih dana skoro niko nije sa vode otišao bez nekoliko krupnih smuđeva.
Jacić je poznati šarandžija sa dugogodišnjim stažom na Dunavu i mnogobrojnim zatvorenim (»divljim«) vodama, te sa impresivnom niskom trofeja, među kojima ima i primeraka težih od 20 kg. Ovaj iskusni ribolovac se decenijama bavi i lovom smuđa i soma dubinskim metodom na Dunavu kod Rama, ali je u varaličarenju totalni početnik... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)



Lov soma krajem sezone na metalne glavinjare na DTD kanalu
Teško vibriranje



Autor: Tibor Mesaroš

Prva polovina jeseni često donosi lepe ulove soma, koji oseća da se voda hladi, pa se pojačano hrani, ne bi li u period zimske hibernacije ušao sa što većom telesnom masom, koja će mu pomoći da lakše dočeka proleće. U poslednjih mesec i po dana, uporni varaličari, koji dobro poznaju terene na kojima najveća slatkovodna riba obitava i njene navike, mogli su lepo da love na mnogim vodama, pa i na delu DTD kanala između ušća u Dunav i brane Kajtasovo. Premda je poslednjih godina taj potes izložen velikom pritisku ribokradica sa mrežama i sličnim alatima, ali i sportskih ribolovaca, među kojima je dosta onih koji se baš i ne ponašaju naročito sportski.
Povoljna okolnost za ovu vodu, odnosno za njen riblji fond je to što riba stalno ulazi iz Dunava, a krupni primerci nauče da budu obazrivi i da izbegavaju razne zamke, poput mreža, bubnjeva i strukova, ali i veštačke mamce koje često i dugo viđaju. Zato je »klasika«ove jeseni u velikoj meri podbacila  – som (i to uglavnom sitan – od mere do 3,5-4 kg) se sporadično javljao na silikonce, kašike i voblere, a tek nešto bolje na kedere i durdubake.
Ova riba se, čini mi se, drži dna više nego ikada ranije, ali se ipak povremeno javlja na površini, i to na nekim atipičnim mestima, kao što su tišaci u priobalju, uz zone sa većom dubinom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)



Prvi mrazevi najavljuju punu sezonu lova krupne mrene

Brkati torpedo



Autor: Nenad Kostadinović

Ko nije lovio mrenu, ne zna šta je uzbudljiv ribolov na reci, slažu se mnogi ljubitelji lova ribe koju s pravom zovu kraljicom rečnih matica. Oni s nestrpljenjem čekaju prva izrazitijajesenja zahlađenja i pojavu žutog lišća – pouzdane znake da se bliži vreme lova krupnih primeraka te vrste.
Mrena nastanjuje donje tokove salmonidnih voda, tekućice prelaznog regiona i one na ciprinidnom području, zadržavajući se uvek u zonama sa najbržim protokom, kroz koje njeni direktni konkurenti u ishrani samo prolaze. Tokom jeseni i zime mrena traži pozicije sa tvrdim (šljunkovitim) dnom i dubinom bar malo većom od prosečne na tom delu reke, pa ćemo je naći grupisanu u virovim, kanalima na rečnom dnu, rupama oko mostova, uz šporove itd. Lov ove vrste veoma je zanimljiv i zbog toga što je možemo ciljano hvatati svim tehnikama, sem klasičnim mušičarenjem. Pa, krenimo redom...
Plovak. Za pecanje mrene ovom tehnikom na tekućicama, najpogodniji su bolonjezi, koji na srednjim i većim rekama, na kojima se neretko peca na velikim daljinama, a ribolovac ima dovoljno mesta da se razmaše, mogu biti dugi i 5 do 7 m... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)



Uspešan jesenji vikend naših ribolovaca na reci Po u blizini Mantove

Dobro složene kockice



Autor: Danijel Ranisavljević Deni

Zbog obaveza na poslu, sa velikim žaljenjem sam morao da odbijem poziv mojih prijatelja iz Požarevca Aleksandra Žikića i Nebojše Stojanovića i Smederevca Mihajla Vidakovića, da provedemo vikend pecajući na reci Po. Ali, izazov je bio preveliki, pa sam uzeo slobodno pre podne i u subotu oko sedam sati već sam se vozio ka Mantovi. Morao sam da prevalim ukupno 250 km, da bih pecao samo nekoliko sati, ali ipak nisam moga da u potpunosti propustim priliku za susret i ribolov sa starim drugarima, na vodi za koju nas sve vežu brojne lepe uspomene.
Ogromni somovi (dugi i preko 2,5 m) privlače na Po ribolovce iz cele Evrope, a u najvećoj italijanskoj reci ima i izuzetno krupnih mrena, divljih šarana i ogromnih smuđeva. Ali, to nipošto ne znači da je ovo laka voda za ribolov. Naprotiv, dnevne i sezonske migracije riba mogu itekako da zbune nedovoljno iskusnog ribolovca, dok česte promene vodostaja, a pogotovo prolećne i jesenje poplave (koje mogu da poprime i razmere elementarne nepogode) umeju da na duže ili kraće vreme onemoguće uspešno pecanje, pa i da dovedu do manjih ili većih promena konfiguracije dna, zbog kojih je potrebno traženje novih mesta i ponovno upoznavanje sa terenom. No, upravo te otežavajuće okolnosti za mene i mnoge druge ribolovce i predstavljaju najveći izazov... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)



Tisa kod Titela – sitan kamen



Autor: Slađan Milenković

Donji tok Tise obiluje dobrim ribolovnim terenima, na kojima se tokom većeg dela godine uspešno hvataju smuđ, šaran, som i bela riba. Jedan od najpoznatijih je sitnim kamenom nasuti deo reke, koji se nalazi 4-5 km km uzvodno od Titela. Praktično jedini nedostatak ovog revira, veoma popularnog među titelskim šarandžijama, je to što je nedostupan sa obale, pa na njemu mogu da pecaju isključivo kolege koje imaju čamce.  

Voda: Sitan kamen se nalazi 15 km uzvodno od ušća Tise u Dunav, a proteže se kraj desne obale, u dužini od oko 1.000 m. Ribolovcima koji ovamo prvi put dolaze kao svojevrsni orijentir može da posluži velika crvena bova, koja označava plovni put, a postavljena je približno na sredini ovog potesa. Dubina pri srednjem vodostaju iznosi između 4 i 8 m, a početkom oktobra, kada je Tisa bila visoka, ponegde je dostizala i 10 m. Dno je tvrdo, nasuto sitnim kamenom (po kom je revir i dobio ime), sa mnogobrojnim rupama i podvodnim bregovima, ali je uglavnom čisto – drveće i granje koje je voda tu i tamo nanela ne otežavaju ribolov u značajnijoj meri. Na desnoj obali, koja je od vetra zaštićena čuvenim Titelskim bregom, postoji nekoliko lokacija pogodnih za kampovanje... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)



Provereno na vodi: Vobleri Calipso  F 3 i F 4

Čačanski fantomi



Autor: Nebojšta Stević

Voblere Calypso, Čačanina Slobodana Arsenijevića Arse, koristim duže od decenije. Za to sam vreme na njih uhvatio mnogo grabljivica, uključujući i neke trofejne za vode na kojima pecam, a nekoliko modela sam upoznao do tančina, pa sam rado prihvatio urednikov predlog da neka od tih zapažanja podelim sa čitaocima Ribolova.
Ako me sećanje dobro služi, sa Calypsom sam se prvi put sreo pre punih 13 godina. Bucovdžije i klenaroši iz Požarevca i okoline su u to vreme uglavnom bacali metalne varalice, a od voblera Rapalu i Ružno pače, ali su drvene ribice novog čačanskog proizvođača odmah privukle pažnju mog eksperimentisanju sklonog brata Draška Živanovića, koji je probe radi kupio dva komada. Kako se već nakon prvih izlazaka uverio u izuzetnu lovnost tih voblera, jedno vreme je obilazio požarevačke prodavnice i dosađivao vlasnicima rečima: »Naručite Calypso! To je najbolja varalica!«.
Nije prošlo mnogo, a plivajući plavo-beli Calypso Fantom od 33 mm (proizvođačke oznake F 3)postao je i moj favorit za klena. Toliko sam poverenje stekao u taj vobler da sam u nekoliko navrata imao prave napade panike kada bih ustanovio da ga nisam poneo... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)



Zvorničko jezero: Ulov koji se pamti

Zubato popodne



Autor: Srđa Popović

U ponedeljak, 11. oktobra, oko 13,30 č, moj prijatelj Miodrag Ćirić Ćiro (vrsni  ribolovac i jedan od najboljih poznavalaca Zvorničkog jezera) i ja krenuli smo njegovim čamcem uz ovu veliku akumulaciju, od Amajića prema Čitluku. Dok smo se polako vozili uzvodno, uživajući u prijatnom jesenjem suncu, prebirao sam po varalicama za štuku i maskija, koje sam kupio tokom nedavnog boravka u Americi i razmišljao koje bih mogao da isprobam, jer su uslovi za to bili dobri – štuka je već nekoliko dana bila aktivna, a samo je prethodne večeri palo nekoliko, kako ovde kažu »pismenih komada«.
Rešili smo da se koncentrišemo na zone blizu nagomilanog granjua, kog u sve zasutijem Zvorničkom jezeru ima u izobilju, pa je dvokrilni spinerbajt, koji zahvaljujući žičanom »kosturu« i jednoj jednokrakoj udici prolazi i kroz najveći krš, bio logičan izbor. Posle dvadesetak zabačaja, imao sam prvu ribu na štapu, malo težu od 2 kg. Takvih štuka ove godine ima mnogo u jezeru, pre svega zahvaljujući više puta nagrađivanom ribočuvaru Dejanu Tomiću i njegovim kolegama, pa se povremeno hvataju i u serijama. Zato smo ovu, posle slikanja, brzo vratili u vodu i nastavili sa bacanjem. U prvih pola sata imali smo još nekoliko napada grabljivica, koje su idući za kederima, suncem namamljenim u plićake, i same prišle obali i smestile se uz razne prepreke, odakle su vrebale i napadale sve što im je ličilo na lak plen.
Posebnu pažnju posvetili smo plitkom i zatravljenom delu uz ostrvo, gde štuka uz samu trsku najčešće napada Mepps Lusox i druge slične leptire... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 257-)
Odg: List Ribolov By: pikeman Date: 11 Novembar 2010, 12:56:23



Sadržaj broja 258:

Aktuelno: 6 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 11. do 24 novembra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Aktuelno: Varaličarenje smuđa na Savi u centru srpske prestonice
Aktuelno: Kraj takmičarske sezone na Savskom jezeru u znaku krupne deverike
Na vodi: Laki fider na dunakvsim kubicima kod Kličevca
Šaran: Kako da pecajući šarana na stajaćoj vodi (ne) uhvatimo trofejnu deveriku
Šaran: Slučajno pronađen odličan mamac za šarana – šećerac iz tunjevine
Parada lova
Na vodi: Lični stav – Uhvati i pusti – Ulaganje u budućnost
Dobar savet: Tri preporuke za lov mrene kotrljanjem; Zaključana kutija; Visinske pripreme
Pribor/praksa: Kombinovani fider štapovi – alatke za svestrane ribolovce
Na vodi: Nišlija Toma Popović, jedan od najuspešnijih nemačkih šarandžija, sve češće na Nekru na plovak lovi ribe svoje mladosti
Aktuelno: Izveštaj sa 10. Smuđijade SM u Sremskoj Mitrovici
Praksa: Pravo vreme za varaličarenje bandara na stajaćicama
Na vodi/praksa: Kako prevariti neaktivnog basa na kanalu krajem sezone
Reviri: Mlava od Brbora do mosta
Mušičarenje: Mala škola vezivanja – Strimer Fox Tail
Pribor/praksa: Provereno na vodi – vobleri Alex Ritmo i Alex Ritmo Five
Izlog: Yo-Zuri i Duel vobleri; mašinica Nevis Metalim; Shakespeare meredov; Gardner PVA pena; Novi Orka Tvister
Iz sveta: Mašinica ABU Garcia Revo Neos; Ardent Rell Kleen set za čišćenje čekrka; Quatum Radical White Coconut bojliji; upredena struna Sufix 832 Advanced Superline; vobler Izumi Shad Alive; spod štap Saneger Anaconda Base
MORE: Tune ušle u barsku luku!?
Izveštaji sa ribolovnih terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Silbaš, Bački Petrovac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Slankamen, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje.




Ekstremna varijanta: Varaličarenje smuđa u centru grada

Beogradsko boksovanje



Autor: Ivan Mujović

Cijele noći nisam mogao tvrdo zaspati, mučen »krizom vikenda« čiji prvi dan nisam proveo pecajući. Evo, sviće i nedelja, a ja sam slobodan samo do devet, jer kasnije imam neke porodične obaveze. Kuda da odem na dva sata? Kroz prozor vidim da se drvored savija od vjetra, što znači da je na mom omiljenom mjestu, na dunavskom keju kod SC Milan Gale Muškatirović (»25. maj), pravi tornado.
Računajući da bi na Savi moglo da bude bolje, šaljem SMS poruku mom drugaru Dušanu Marjanoviću, od kog brzo stiže ohrabrujući odgovor: »Vodostaj 286, voda 10,6° C, u porastu, blago zamućena, vetar nije prejak. Idealno za smuđa po boksovima. Tamo sam za 20 minuta. Stižeš?«.
Ne da stižem, nego prosto letim ka Savskom pristaništu, smještenom u samom centru grada, kod Brankovog mosta, gde se nalaze ti boksovi, to jest džepovi koje tvore betonirana obala ojačana čeličnim stubovima i za nju privezani brodovi, barže, splavovi i drugi plovni objekti. I smuđ i druge grabljivice tu u uslovima povišenog vodostaja prilaze vrlo blizu obali, idući za sitnom ribom, koja traži zaklon od jake vode... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Alatke za svestrane ribolovce: Kombinovani fider štapovi

Dva u jedan



Autor: Nenad Kostadinović

Mnogi proizvođači ribolovačkog pribora odavno su prepoznali potencijale fider tehnike i naslutili njenu aktuelnu ekspanziju u evropskim okvirima, pa mnogo rade na usavršavanju pribora za ovaj dinamični vid pecanja i privlačenju novih kupaca. Kako većina fideraša deo vremena posvećuje pecanju na plovak ili raznim starijim varijantama klasičnog dubinskog pecanja, nije nimalo čudno to što iz godine u godinu na tržištu ima sve više kombinovanih fider štapova, koji se isporučuju sa jednim donjim delom, dva gornja i setom izmenljivih fider vrhova (kojih najčešće ima dva ili tri).
Gornji segment namenjen savremenom pecanju sa hranilicom je šupalj i ima otvor na gornjem kraju, u koji se utiču puni fider vrhovi, dok je drugi jednodelan i u potpunosti šupalj – to je takozvani »avon« (čita se »ejvon«) vrh, koji se koristi za pecanje na plovak, stacionarni ribolov sa olovima manjih težina, kotrljanje, pa čak i za neke varijante lakog varaličarenja. Zavisno od proizvođača i namene, ovi štapovi nose nazive: Float-Feeder, Barbel, Combo, Specialist, Multi-feeder i sl, koji bi trebalo da ukažu pre svega na njihovu primenljivost u različite svrhe. Na našem tržištu su se ovakve alatke povremeno pojavljivale... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Pravo vreme za varaličarenje bandara na stajaćicama

Potraga za prugastim proždrljivcem



Autor: Miodrag Radojičić Miki

Druga polovina jeseni je pravo vreme za varaličarenje bandara (grgeča, lat. Perca fluvialitis). Naime, on se sa prvim jačim zahlađenjima grupiše u jata i seli u nešto dublje delove stajaćica –bara sa još uvek bujnom vodenom vegetacijom, te starih rečnih korita i dubokih jezera nastalih eksploatacijom šljunka, ali i intenzivno uzima hranu – kako u dubini, tako i na osunčanim plićacima, u koje zalazi bela riba – jer se priprema za najhladniji deo godine, u kome će do nje teško dolaziti.
Najteži deo posla ćemo po pravilu završiti kada pronađemo ovog malog ali neustrašivog i vrlo borbenog grabljivca. On se najradije zadržava na mestima na kojima može da vreba plen iz zasede, a i da se sam skloni od većih predatora – u blizini potopljenih panjeva i stabala, ispod grana vrba nadvijenih nad vodu, uz ivicu priobalnog pojasa drezge, koja se na mnogim barama još nije povukla, u podnožju podvodnih bregova itd. Savršeno maskiran u svojoj maslinastozelenoj »uniformi« sa tamnim poprečnim prugama, »grga« u zaklonu čeka priliku da se munjevito ustremi na plen, za kojim ponekad juri i po nekoliko metara sve dok ga ne sustigne i ne proguta... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Kako prevariti neaktivnog basa na kraju sezone

Nano-džigovanje



Autor: Danijel – Deni Ranisavljević

Moj prijatelj Denis Borgato rođen je pre 37 godina u Padovi, italijanskom gradu u čijoj okolini ima više nadaleko čuvenih terena za lov basa. Denis je pecanje te ribe zavoleo od malih nogu i poodavno mu se potpuno posvetio. Odličnim rezultatima ostvarenim na varaličarskim takmičenjima brzo je privukao pažnju specijalizovanih časopisa i počeo da sarađuje sa njima.
Odskora je i test-ribolovac italijanske firme Molix, orijentisane na varaličarski program. Kao jedan od članova njenog Pro-Teama, angažovan je na razvoju, isprobavanju i usavršavanju proizvoda, kao i na promociji te robne marke, pa je vrlo rado prihvatio moj predlog da deo svog velikog znanja o lovu grabljivica veštačkim mamcima podeli sa čitaocima Ribolova u nizu tekstova koji počinje ovim prilogom napravljenim krajem oktobra, na tridesetak kilometara dugom i oko 40 m širokom kanalu između Padove i Venecije. On je nekada, dok su još konji vukli barže, služio za prevoz robe između ta dva grada, ali iz nekog razloga brodovi njime nikada nisu zaplovili, što ribolovcima, dakako, nimalo ne smeta. Nastanjuju ga bela riba, šaran, som i bas, dok je nekada brojna štuka poslednjih godina veoma proređena. Konfiguracija je tipična za kanale – dubina je veća na sredini (do 3,5 m) nego kraj obala (oko 1 m), a na tvrdom dnu nema rupa, odseka, bregova ili prepreka, osim priobalne vegetacije.
Dan je bio sunčan i prijatan, ali sam odmah primetio da u niskoj i veoma bistroj vodi ima dosta trave koja je tek počela da truli i da nema vidljivih znakova aktivnosti ma kakve ribe. Denis je iz prtljažnika izvadio samo jednu kutiju sa Molix Nano Jigovima različitih dekora, a kada je video moj upitni pogled rekao je: – Ništa nam drugo neće trebati... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Mala škola vezivanja: Fox Tail

Krznena povruša



Autor: Đorđe Glavinić Šumadinac

Mušičarenje grabljivih riba ciprinidnog i mrenskog regiona potezankama je vrlo zanimljiv vid ribolova. Pravilno odabranim mahačem, strunom i mamcem možemo pokriti gotovo sve slojeve vode, a lagano pulsiranje strimera često je štukama, smuđevima i bucovima privlačnije od ma kakve vibracije varalica. Mušičarske imitacije sitne ribe grabljivicama nalikuju na ranjene ili bolesne ribice, odnosno na vrlo lak plen, koji je uvek prvi na udaru. Ovoga puta prikazaćemo izradu Fox Taila – lovnog strimera izrađenog od lako dostupnih materijala... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Mini test: Vobleri Alex Ritmo i Ritmo Five

Moj novi ljubimac



Autor: Mike Grabeck, Ignjatov Tackle Test Team

Kao dugogodišnji korisnik »napirlitanih« voblera japanskih firmi Jackall, Lucky Craft i Megabass, na prvi pogled nisam bio naročito impresioniran izgledom Alex Ritma. Za razliku od gorepomenutih plastičnih kicoša, taj čačanski vobler je izrađen od balze, nema ugrađenu zvečku, dekori u kojima se pravi neuporedivo su manje realistični nego kod većine »Japanaca«, a i ne prate ga priče o upotrebi svemirskih tehnologija i najnovijih znanja u njegovom nastajanju.
Ipak, kada sam od firme Ignjatov Tackle, uvoznika Alexa za Nemačku, na probu dobio  kompletnu paletu od šest Ritmo voblera u dekoru GAS (Green American Shad), bio sam dovoljno zaintrigiran da ih ubacim u kutiju koju redovno nosim na pecanje, rešen da ih što pre isprobam.
Prva prilika ukazala mi se na reci Rur, kod jedne male brane, na mestu kao stvorenom za vobler poput Ritma, sa dubinom od nepuna 2 m pri normalnom vodostaju i prilično brzim tokom, te sa solidnom populacijom pastrmke i klena, koje ipak nije nimalo lako nadmudriti... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Tune u barskoj luci

Obalski big gejm



Autor: Pavle Miljanić

U vode barske luke su i ranije, prateći sitnu ribu, ulazile raznorazne krupne pučinske grabljivice, poput lica od po 20-30 kg, gofova od 30-40 kg, pasa modrulja itd. Uprkos tome, možda zvuči neverovatno, ali je potpuno istinito – nedavno  je u poseti Luci bilo i nekoliko krupnih tuna, teških sigurno 30-40 kg, ako ne i više. Po njihovoj se veličini sa sigurnošću može zaključiti da je reč o pravim tunama plavoperkama (Thunnus thynnus), a ne o tunici – lucu modropegu (Euthynnus alletteratus), koji ne prelazi težinu od 16-17 kilograma. Tune su u luci napravile pravi dar-mar, progoneći i rasterujući cipole, iglice i drugu sitnu ribu, koja je prštala na sve strane i u paničnim pokušajima da nekako izvuče živu glavu čak i iskakala na obalu.
Kao što se može pretpostaviti, nije bilo moguće pecati na mestima na kojima su se tune hranile, pošto je većina riba u strahu nestala, kao kada u luku zađe neki delfin. Pojedini ribolovci su se odlučili na nemoguću misiju, pa su pokušavali da uhvate neku tunu na velikog živog cipola, priborom za teški lov iz čamca, ali bez uspeha. Sve se završavalo skidanjem mamca ili kidanjem strune... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)



Bugarska: Rekordni amur

58,3 kg



Zahvaljujući kolegi Vasilu Saramandovu iz Bugarske i sajtu www.ilovecarp.com, objavljujemo fotografije amura teškog 58,3 kg, uhvaćenog pre nekoliko dana nedavno na jezeru Ovčarica u blizini grada Stara Zagora, u centralnom delu Bugarske... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 258-)
Odg: List Ribolov By: Žorž Date: 13 Novembar 2010, 14:29:41
Ekstremna varijanta: Varaličarenje smuđa u centru grada

Beogradsko boksovanje
... "klamfuči"  :rolleyes:
Odg: List Ribolov By: pikeman Date: 23 Novembar 2010, 22:19:16


Sadržaj broja 259:

Aktuelno: 7 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 25. novembra do 8. decembra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Praksa/aktuelno: Guma, gvožđe i plastika – tri aduta za uspešan jesenji lov štuke veštačkim mamcima
Praksa: Lov fider tehnikom po vetru
Aktuelno: Bare kod sela Mrzenica – vruće mesto za hladne dane
Šaran: Zig rig – prezentacija za dubinski lov na površini
Šaran: Recept za uspešan kraj sezone
Parada ulova
Na vodi: Jesenji lov mrene na prirodne mamce na Kolubari
Dobar savet: Dorađeni leptir; Zasečeni keder; Varalice u kofi
Na vodi: Sredina novembra na Skadarskom jezeru
Aktuelno: Jesenji lov smuđa na Dunavu usred Beograda
Na vodi: Tradicionalna novembarska zanimacija na južnom Jadranu – lov lignji varaličarenjem
Na vodi: Varaličarski kup »Bovan 2010«
Mušičarenje: Mala škola vezivanja – Grayling Orange Nymph
Na vodi: Protest varaličara zbog uvođenja posebnih mera i ograničenja na delu RP Srbija Centar
Na vodi: Jesenji ribolov soma na kanalu
Na vodi: Kako pretvoriti porodični izlet u prijatan i uspešan ribolovni dan
Reviri: Velika Morava kod Velikog Orašja
Na vodi: I to se događa – vraćen pa uhvaćen
Aktuelno: Pravo vreme za lov bandara veštačkim i prirodnim mamcima
Aktuelno: Mini-reportaža sa Dudinog dunavca
Iz sveta: Berkley visuljak; Novi dekori Mepps leptira: Električni grejač za ruke; School N Shad spinerbejt; Nash ranac; Rapala lampe
More: Jesen na crnogorskom primorju u znaku dobrih ulova zubaca krunaša
Izveštaji sa ribolovnih terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Bački Petrovac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje.


Praksa/aktuelno

Tri aduta za uspešan jesenji lov štuke veštačkim mamcima

Guma, gvožđe i plastika



Udarni period lova štuke veštačkim mamcima proteže se od kraja leta do prvog dužeg izrazito hladnog perioda, koji sasvim obori vodenu vegetaciju i otera ciprinide u krtog, a na plićim vodama može da dovede i do pojave leda (najčešče tankog). To se obično dešava početkom druge polovine jeseni, ali ako je ona blaga, poput ove, sezona može malo i da se produži.
Štuka oseća približavanje perioda u kome će teško dolaziti do hrane, a uveliko se priprema i za mrest, tako da se intenzivno hrani i na mnogim vodama odlično radi. U Polsednjih nedelja se na mnogim vodama lepo hvataju primerci svih gabarita, a šanse za ulov kapitalnih primeraka su veće nego u ostalim delovima godine. Ali, to ne znači da su sve varalice i prezentacije jednako lovne, pa čak ni to da će nam ono na šta smo odlično lovili ribu danas, obavezno doneti uspeh i sutra. Zato pri ruci treba imati nekoliko različitih tipova veštačkih mamaca i biti spreman na eksperimentisanje, koje će se najčešće isplatiti, jer uz pravilan pristup možemo sada na napa izazvati i predatora koji nije zainteresovan za jelo. Svaki ribolovac ima neke svoje favorite, a mi vam ovoga puta skrećemo pažnju na neke varalice i prezentacije koje su poslednjih nedelja davale odlične rezultate.
Višedelni vobleri bez pakte  (najčešće trodelni), poput u svetskim okvirima već legendarnog Sebille Magic Swimmera, pravi su hit i na nekim našim vodama ove jeseni (pre svega na Zvorničkom jezeru i jezeru Joca, gde su već dale desetine krupnih primeraka)... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 259-)



Novembar na jezeru u Čonoplji

Trofej za kraj



Autor: Ivan Radivojević

Ovogodišnju sezonu lova šarana zatvorio sam pecajući od 9. do 12. novembra na akumulaciji u Čonoplji, nedaleko od Sombora. Na to lepo jezero, na kome se peca po principu »uhvati i pusti«, stigao sam u ranim jutarnjim satima. Odabrao sam mesto na oko 40 m od brane i odmah nakon što sam se raspakovao, pažljivo sam ispitao dno pomoću markera.
Rešio sam da hranim dva mesta – jedno na sedamdesetak metara od obale (gde je dubina bila nešto veća od 3 m), a drugo tridesetak metara dalje, ge je dubina iznosila oko 4 m. Olovo je lako upadalo u muljevito dno, iz koga ga nije bilo lako iščupati, pa mi je bilo jasno da moram da odaberem takvu prezentaciju koja će sprečiti mamce da utonu u mekanu podlogu. Zato sam predveze duge oko 25 cm, sa udicama veličine 6, namamčenim plivajućim bojljima od 14 mm, balansirao tako da budu na samom dnu – tj. da ne plivaju iznad njega, ali da ni ne uranjaju u mulj. Da bih skrenuo ribi pažnju na tako plasirani mamac, udicu sa bojlijem sam pri svakom zabačaju stavljao u PVA kesicu koju sam punio  peletima... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 259-)



Novembarska zanimacija na južnom Jadranu: varaličarenje lignji

Igranka počinje u suton



Autor: Marko Radević

Kada sam se početkom novembra obreo se na crnogorskom primorju, nisam mogao da propustim  priliku da »osolim« pribor, loveći lignje (kalamare), brojne stanovnike Mediterana, čija puna sezona pecanja pada u poznu jesen i u ranu zimu. Lignja pripada klasi glavonožaca (Cephalopoda), baš kao i sipa i hobotnica. Međutim, za razliku od tih srodnika, ona je pelagična vrsta (ne živi isključivo na morskom dnu), a i zalazi znatno dublje (u Jadranu je nalazimo na dubini do 400 m). Krajem leta, u potrazi za hranom i pogodnim mestom za mrest, lignje se postepeno približavaju obali. U zimskim mesecima, jata lignji redovno zatičemo na dubinama manjim od 10 m, pa ih je moguće uspešno loviti čak i sa mnogih plaža.
Lignja ima duguljasto, vitko telo, nežno na dodir i spolja sluzavo. Boje je rumeno-smeđe ili sivkaste, dok je živa, a pobeli kada ugine. Pod leđnim plaštom, na istom mestu na kom sipa ima kost, nalazi se jedna prozirna, tanka tvorevina, koja donekle učvršćuje telo ovog glavonošca. Ova grabljivica krupnih očiju savršeno vidi i u mrklom mraku, a do plena dolazi zahvaljujući velikoj brzini – najstartniji je stvor u moru, jer za plivanje koristi mlazni pogon, tj. snažno ištrcavanje vode iz levkastog tela, zahvaljujući čijoj pokretljivosti lako menja smer i može naglo da se zaustavi... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 259-)



Mala škola vezivanja: Grayling Orange Nymph

Izlazeća nimfa



Autor: Đorđe Glavinić Šumadinac

Ribolov suvim mušicama, imitacijama insekata koje riba kupi nakon što padnu na površinu, najzanimljiviji je i najatraktivniji za mnoge mušičare, a posebno za početnike. Međutim, te odrasle jedinke su na jelovniku salmonidnih riba zastupljene znatno manje od nimfi (larvi) i malih zglavkara, zbog čega je lov podvodnim mušicama znatno efikasniji u mnogim situacijama.
Ovoga puta ćemo foto-stripom predstaviti izradu jedne izuzetne lovne nimfe za lipljena i pastrmku. Prikazana varijanta namenjena je za veće reke, poput Drine, pa je otežana i tungstenskom glavom (umesto nje možemo upotrebiti i mesinganu) i olovnom trakom, koja nije potrebna ukoliko mušicu nameravamo da koristimo na manjim tekućicama... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 259-)



Sremska Mitrovica: I to se događa

Vraćen pa uhvaćen


Autor: Predrag Ćirić

Dvadesetak minuta nakon što je glavni sudija Darko Kulić dao znak za početak ovogodišnje Smuđijade SM, sa piste na gradskom keju se začuo povik: – Evo ga, ima ga... Tri kile najmanje!. Brzo sam pritrčao i video poprilično savijen štap Novosađanina Lazara Puškarevića, zvanog Zander. Nažalost, lep smuđ nije progutao varalicu, već mu se jednokraka udica zabola između druge i treće žbice prednjeg leđnog peraja, pa je nakon slikanja i merenja, koje je pokazalo da ima 3,1 kg, vraćen u Savu, a vrsni smuđaroš je za utehu osvojio nagradu Mister maler Smuđijade 2010.
Slučaj je hteo da sedam dana kasnije, u subotu 30. oktobra, oko 18 č, Mitrovčanin Stevan Vuković, pobednik prošlogodišnje smuđijade... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 259-)
Odg: List Ribolov By: kole Date: 09 Decembar 2010, 09:20:51


Sadržaj broja 260:

Aktuelno: 7 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 9. do 22. decembra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Na vodi/aktuelno: Lov sitne bele ribe kratkim petljašima, sa hlebnom primamom i hlebnim peletom na udici
Praksa: Lov fider tehnikom po vetru
Aktuelno: Slobodna i usidrena balerina – najčešće korišćeni sistemi za lov štuke na prirodne mamce
Šaran: Pet saveta za lov šarana krajem jeseni i početkom zime
Šaran: Laso dlaka – jednostavan a efikasan način za postavljanje peleta na udicu
Parada ulova
Aktuelno: I ti za Kraljevo – humanitarni kup na jezeru Žiča
Dobar savet: Sistem za drop šot; Zvonce na držaču; Dodatno naoružanje
Praksa: Lov bandara na jezeru modifikovanom varličarskom tehnikom
Praksa/aktuelno: Retko korišćena a efikasna varijanta lova grabljivica na mrtve kedere
Na vodi: Sneg za kraj sezone na jezeru Brenta; Decembarsko mušičarenje štuke; Dva trofeja lozničkih mladičara
Mušičarenje: Mala škola vezivanja – nimfa Baetis Rhodani
Na vodi: Jedna od nas – Sonja Mandić, sombor
Aktuelno: Mušičarenje bucova na Tamišu u kasnu jesen
Na vodi: Rezime klenaroško-varaličarske sezone u donjem toku Mlave
Na vodi: Noćni lov deverike na Bovanskom jezeru
Reviri: Staro korito Nišave - Ledena stena
Aktuelno/na vodi: Lov soma početkom decembra na Zapadnoj Moravi kod Vrnjačke Banje
Izlog: Mašinica Formax Cast Master 4500; Varaličarac Viva X-Pert Jig; Prologic svingeri i hengeri; Energofish flis jakna
Iz sveta: Džigovi na uvrtanje; mašinica Daiwa CrossCast S; džerk Bandit Tail, alat 2Handee Fisherman's Utility; kašike Idra Miš; MP-Direct opruga na dlaci
More: Noćni lov sarga na plovak sa obale
Izveštaji sa ribolovnh terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje.



Lov sitne bele ribe kratkim petljašima na tekućoj vodi

Na belom hlebu



Autor: Nenad Kostadinović

Iako se hleb može za primamu i mamac koristiti tokom cele sezone, beloj ribi je posebno interesantan krajem jeseni i početkom zime, kada joj se apetiti smanjuje, pa je manje zainteresovana za »jaču hranu«. U ovom periodu se mnoge vrste sitnih pripadnika ogromne familije ciprinida mogu veoma lepo pecati na hleb na našim rekama, i to izrazito finim sistemima i kratkim štapovima bez vođica, dakle uz minimum opreme, ulaganja i napora.
Na engleski način: Većina ribolovaca najviše voli da ide na sigurno i da iz sezone u sezonu ponavlja jednom usvojene obrasce koji donose rezultat, odnosno lepe ulove. I ako spadate u tu veliku grupu, predlažem vam da ovoga puta odstupite od šablona i probate nešto malo drugačije, krajnje jednostavno, a provereno efikasno. Ukoliko već pecate na plovak, skoro je sigurno da imate skoro sav pribor potreban za zabavu koju vam ovoga puta preporučujem, osim zumbi (»kalibratora«) za hleb. To omiljeno pomagalo engleskih ribolovaca se polako »prima i kod nas, pa se povremeno može naći u bolje snabdevenim radnjama, ali možemo upotrebiti i obućarsku zumbu za kožu ili sami napraviti ovu alatku (npr. od starih olovaka). Prihranu skoro sigurno imate kod kuće, a mamac možete za male pare kupiti u svakoj prodavnici osnovnih životnih namirnica... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)



Slobodna i usidrena balerina: Najčešće korišćeni sistemi za lov štuke na prirodne mamce

Ples na površini



Autor: Saša Ledenčan

Što se temperatura vode više približava tački mržnjenja, to je štuka manje raspoložena za jurnjavu za potencijalnim plenom, pa sve sve teže i ređe lovi na varalice, naročito na one brzo vođene. Ali, osećajući približavanje dugotrajnog perioda u kome će teško dolaziti do hrane, kao i mresta na koji troši mnogo energije i kalorija, ova grabljivica se još uvek intenzivno hrani i može se vrlo uspešno pecati na žive i mrtve kedere.
Trenutak kada drečavo obojeni plovak uz glasno »plop« nestaje ispod površine za mnoge je ribolovce najuzbudljiviji u lovu štuke sistemom balerine, koji je, i pored ekspanzije varaličarenja i porasta broja mušičara među štukarošima, ubedljivo najkorišćeniji na našim vodama. Dve osnovne varijante, koje vam ovom prilikom predstavljamo, razlikuju se po rasporedu elemenata i njime uslovljenom ponašanju mamc Kod tzv. slobodne balerine, olovo se nalazi između plovka i kedera, postavljenog iznad dna, dok je kod usidrene balerine, kao što i njeno ime govori, uteg na dnu (fiksiran za kraj strune), a mamac je iznad njega.
Slobodnom balerinom možemo pecati i na plitkim i na dubokim pozicijama, ali samo na stajaćim i sasvim sporo tekućim vodama. Najčešće koristi na relativno čistim mestima, tj. takvim na kojima živa ribica ne može da se dokopa nekog zaklona... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)



Pet saveta za lov šarana krajem jeseni i početkom zime

Hrani malo ali stalno



Autor: Aleksandar Ljubomirović, Acke von Veliku Kopašnicu

Šaran je, kao i većina ostalih ciprinida, znatno aktivniji u toplijem delu godine, nego tokom kasne jeseni i zime. Kako je po niskim temperaturama teško i pecati, naročito ako su praćene vetrom i padavinama, većina šarandžija je pre dvadesetak godina završavala sezonu sa prvim jačim mrazevima. U specijalizovanim časopisima, pa i u mnogim knjigama, moglo se pročitati da se šaran u hladnoj vodi krtoži i uopšte se ne hrani, tako da ga je nemoguće upecati. Međutim, zbog sve veće popularnosti te ribe, pravog buma komercijalnih revira i razvoja odeće i opreme za ekstremne uslove (vodonepropusnih šatora, debelih vreća za spavanje, kamperskih grejalica itd.), sezona se postepeno produžavala, pa smo postepeno spoznavali da se naša omiljena vrsta, istina, u ovom periodu slabije kreće i hrani nego tokom proleća, leta i prvog dela jeseni, ali daleko od toga da je sasvim neaktivna i nezainteresovana za jelo. U poslednje dve nedelje me je nekoliko manje iskusnih šarandžija zamolilo da im kažem koje bojlije i arome koristim preko zime. Svima sam odgovorio isto – da kao i drugi ribolovci i ja imam neke favorite među mamcima, ali da su za uspešan lov šarana krajem godine važne i neke druge stvari, pobrojane u redovima koji slede... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)



Retko korišćena a efikasna varijanta lova grabljivica na mrtve kedere

Francuska veza



Grabljivice se kod nas muvanjem, to jest tehnikom povlačenja kedera, love uglavnom na izrazito krševitim terenima na rekama i jezerima, na kojima čak i džigovi sa jednokrakom udicom prečesto zapinju za prepreke. Sistem sa olovom na glavnoj struni, udaljenim 30-50 cm od velike jednokrake udice, skrivene u telu kedera, izvežban ribolovac može uz minimalne gubitke satima da vodi preko panjeva, pa čak i kroz spletove podvodnog granja. Kada oseti da riba uzima mamac, on sačeka, kako bi joj dao vremena da proguta, a potom snažno kontrira, da bi udica prošla kroz telo ribice i zabola se na pravo mesto. Na čistijim terenima i pri vertikalnom pecanju ispod samog čamca, za muvanje se mogu koristiti i džig udice, najbolje one sa što kraćim vratom.
Tamo gde nema mnogo prepreka, može se, međutim, uspešno muvati i na razne varijante »Drašković sistema«, nazvanog po legendarnom Albertu Draškoviću, Francuzu srspkog porekla i jednom od najvećih evropskih lovaca na grabljivice svih vremena... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)



Jesenje ribolovačke razglednice

Sneg za kraj



Autor: Igor Jović

Ovogodišnju sezonu lova šarana zatvorio sam od 22. do 26. novembra na svom omiljenom jezeru Parko del Brenta, između Padove i Vićence. Voda je zbog kiša koje su u tom delu severne Italije padale skoro dva meseca bila visoka i izrazito hladna, pa se nisam nadao iole boljim ulovima, ali se nisam predavao i to mi se itekako isplatilo, uprkos mnogim problemima... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)

Dva trofela lozničkih varaličara

Vobleri i porast



Autor: Vlada Tadić

Premda mladice na delu Drine od brane u Perućcu do ulaza u Zvorničko jezero ima manje nego osamdesetih i devedesetih godina, ova atraktivna grabljivica na našu najlepšu planinsku reku još privlači stotine zaljubljenika u lov veštačkim mamcima, koji su ove jeseni ostvarili više lepih ulova. Među onima koji su uhvatili trofejne ribe, duže od metra, su i dvojica mladih Lozničana... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)

Decembarsko mušičarenje štuke

Veliki strimeri u velikom kršu



Autor: Srđan Savulov

U poslednjih nekoliko nedelja, mnogi ribolovci koji su posetili jezero Joca, kod banatskog sela Belo Blato, ulovili su štuku svog života. Uhvaćeno je nekoliko kapitalki težih od 10 kilograma i mnoštvo riba od preko 5 kg. Ali, ni na toj vodi se, kao ni na drugima, ne može protiv prirode, jer kad su uslovi loši i riba nije pri apetitu, nije nimalo jednostavno ni upisati se.
Baš tako je bilo u subotu četvrtog decembra, kada su nas, posle dugog perioda uglavnom  stabilnog i za pecanje pogodnog vremena, na Joca dočekali ledeni vetar, tmurni oblaci i nizak vazdušni pritisak. Desetak upornih varaličara je bez uspeha pokušavalo da prevari neku od brojnih kapitalki, a Šone i ja smo klasičnim mušičarskim priborom zabacivali i do 15 cm duge strimere sa štitnicima, zahvaljujući kojima smo mogli da pretražujemo i najveći krš. Vetar nam je bio neprijatelj u zabacivanju, ali i saveznik u pretraživanju terena, jer je lagano nosio naš čamac, čije smo kretanje malo usporili spustivši jedan teg u vodu, tako da smo mogli sistematično da prečešljamo poveliki potes... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)



Mala škola vezivanja: Nimfa Baetis Rhodani

Tamnomaslinasta jednodnevka



Autor: Đorđe Glavinić Šumadinac, www.grandepescatore.com

Male maslinaste jednodnevke iz familije Baetidae veoma su brojne u našim rekama, naročito onim salmonidnim, pa nije nimalo čudno to što su veoma zastupljene u ishrani riba, naročito lipljena i pastrmke. Za nas mušičare i vezače posebno je interesantna je Baetis rhodani, tamnomaslinasta jednodnevka koja se pojavljuje pre ostalih, već u rano proleće, kada na malo kojoj vodi možemo primetiti površinsku aktivnost. Međutim, ribe vrlo rado jedu ovog insekta u fazi nimfe, pa ćemo ovoga puta i prikazati vezivanje jedne varijante Baetis rhodani u tom razvojnom stadijumu, koja se pokazala kao naročito lovna u proleće, ali može da bude vrlo efikasna i tokom letnjeg dela sezone... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)



Mušičarenje bucova na Tamišu u kasnu jesen

Šetnja niz Bucov štrase



Autor: Srđan Savulov

Prve tri nedelje novembra su na Tamišu kod Opova bile u znaku bistre i male vode. Zato i nije bilo čudno što su se grabljivice posakrivale u granje, iz koga su, radi lova, izlazile tek u sumrak. Bucov je, primera radi, u vreme punog meseca raubovao po površini  tokom cele noći, da bi se ujutru, kada sunce izađe, na mestima sa dosta brzim protokom zavlačio u krš, iz koga ga je veoma teško izmamiti, ne samo zato što je oprezan, već i stoga što mu u spletovima granja društvo prave jata sitne bele ribe, tako da mu je hrana »na izvol'te«. Samo prolazak nekog čamca nakratko poremeti ravnotežu u tim podvodnim »dnevnim boravcima«, jer rasplaši kedere, koji se pokrenu, što tu i tamo isprovocira i bucova da zaraubuje. No, takve uzbune kratko traju, a kada se nakon njih sve smiri, nema te varalice koja bi »galamdžiju« motivisala da napusti svoje skrovište. A istini za volju, na takvim je mestima veoma teško provući ma koji vobler bez kačenja. Ipak, jedan veštački mamac i jedna prezentacija donose lepe ulove i u takvim uslovima... (-ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 260-)
Odg: List Ribolov By: pikeman Date: 22 Decembar 2010, 16:58:31


Sadržaj broja 261/2:

Aktuelno: 6 saveta za 28 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 23. decembra do 19. januara; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Praksa/aktuelno: Pravo vreme za lov krupnih bandara na prirodne mamce
Praksa/aktuelno: Zimsko pecanje bodorke na Peku kod Požežena – fider protiv plovka
Šaran: Kako je nastala neubadajuća bandži montaža
Šaran: Efikasna prezentacija za lov šarana u hladnijem delu godine – metod magot
Parada ulova
Na vodi: Jesenji lov mrene na prirodne mamce na Kolubari
Dobar savet: Torbice za fideraše; Kutija za sušenje varalica;Sunđer u hranilici; Bižuterija na najlonu
Praksa: Lov mrene fider tehnikom na reci
Na vodi: Ekipa emisije Lov i ribolov snimila serijal od četiri epizode o lovu soma i smuđa na reci Minčo
Mušičarenje: Mala škola vezivanja – Maslinasta plivajuća nimfa
Nema problema: Slikanje sa ulovom; Kalup za metod fider; Zašto dunavski šaran ispravlja udice
Praksa/aktuelno: Kako da za 10 dinara i pet minuta obojite ribolovni hleb
Praksa: Mujozviz – hibridna varalica za smuđa i bucova
Praksa: Jesenje-zimska prihrana i mamac za klena – crevca i iznutrice
Reviri: Radaljsko jezero
Pribor/praksa: Provereno na vodi – najlon Trabucco Capture Spin Pike
Iz sveta: Horor balaklava; Cormoranov novogodišnji paketić za šarandžije; Mikro kopče; Mini bojliji Antbait; Profi-Blinker klem-klešta; Enterprise Tackle aromatizovani plastični kukuruz
More: Trnobokan – nova sportska riba u Jadranu
Kuhinja: Hobotnica ispod sača
Izveštaji sa ribolovnih terena: Sombor, Sivac, Čurug, Bački Petrovac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje.
Aktuelno: Izveštaji sa treće Fider akademije i Fider kupa u Trsteniku
Ulov koji se pamti: Dunavski kapitalac Đorđa Maleševića



Pravo vreme za lov krupnih bandara na prirodne mamce

Kapitalci na kedere



Autor: Saša Ledenčan

Većina ovdašnjih ribolovacavaca bandara smatra dosadnim malim proždrljivcem, koji im samo smeta pri pecanju bele ribe na mesne mamce, a ponekad ume i da se zaleti na kedera namenjenog krupnijim grabljivicama, pre svega štuki i smuđu. Ako se tako odnosimo prema tom predatoru, tj. ako ni ne pokušamo da ga ciljano lovimo odgovarajućim priborom i mamcima, ostaćemo uskraćeni za mnoga ribolovačka zadovoljstva, jer je grgeč vrlo borbena i za svoju veličinu snažna riba, koja ume da bude vrlo oprezna i izbirljiva, pa je za njeno uspešno pecanje pecanje često potrebno dosta umeća, truda i strpljenja.
Naravno, najpre moramo pronaći mesto na kome ima krupnih primeraka, a to kod nas nije lako, jer prosečna lovna težina na većini naših voda jedva da dostiže pedesetak grama. Ipak, sem velikih i dubokih akumulacija, čija se voda ne zagreva previše, kao što su Vlasinsko jezero, Zavoj, Perućac ili Vrutci, lepi grgeči nastanjuju i mnoge manje stajaćice, uključujući i šljunkare kakvih u dolinama većih reka (sve tri Morave, u donjem toku Drine itd) ima na stotine.
Od sredine jeseni pa sve do pojave leda ne možemo računati na jednako veliki broj udaraca kao u letnjem delu sezone, ali zato možemo da se nadamo obaranju ličnog rekorda, pa i hvatanju nekog kapitalca, poput onih kakve je naš čitalac Nenad Janković nedavno upecao na akumulaciji Vrutci, nedaleko od Užica... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)



Decembrasko pecanje bodorke na Peku kod Požežena: Fider protiv plovka

Zimske čarolije





Autor: Saša Ledenčan

Prva dekada decembra je na terenima na kojima najčešće pecam protekla u znaku izrazito visokih vodostaja i gotovo nikakve aktivnosti grabljivica, pa sam većinu slobodnog vremena proveo sređujući pribor i podmazujući mašinice, u potajnoj nadi da će se neki od mojih brojnih »insajdera« sa terena konačno oglasiti sa informacijom da riba negde ipak radi.
– Uredniče, čujem da na Peku kod Požežena lepo grize bodorka. Jesi li raspoložen? – rekao je Saša Jakovljević, čim me je pretprošlog ponedeljka pozvao na mobilni, da bi nastavio i ne čekajući da odogovorim:
– Ja sam sutra slobodan. Dare (Darko Milošević – op. ur.) bi nas pokupio oko šest ujutru i do sedam ćemo već pecati, a mogli bismo da upriličimo i neki duel, da nas dvojica ne ispadnemo iz forme. Šta kažeš?
– Odlično! Ja ću pecati na plovak, Dare neka fideriše, a ti budi sudija. Gubitnik plaća piće, kao i obično – složio sam se i nekoliko trenutaka nakon razgovora već sam bio u garaži, birajući pribor za sutrašnju zimsku avanturu.
Zahvaljujući Daretu, koji se posle burne noći uspavao, na Pek smo tog 14. decembra stigli sat kasnije nego što smo planirali. Vreme je bilo idealno za ribolov – hladno i tmurno, ali tiho i bez vetra, sa povremenim snegom, koji je ulepšavao zimski ambijent. Spustili smo se do mosta na putu ka Požeženu i smestili na obali dubokog vira, u kom su prethodnih dana uspešno pecale brojne kolege iz Velikog Gradišta i okoline... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)



Efikasne montaže za lov šarana u hladnijem delu godine (I)

Metod, klip i crvići



Autor: Danijel Ranisavljević Deni

Šaran tokom najhladnijeg perioda u godini štedi energiju i ne kreće se mnogo u potrazi za hranom, pa ga nije lako loviti. Ipak, uz pravilan pristup, tj. uz dobru taktiku, mamac i prezentaciju možemo se na »uhvati i pusti« revirima, sa velikom količinim ribe na malom prostoru, nadati nekom ulovu koji će nam zagrejati dušu i pomoći da lakše dočekamo proleće. Ovo je pravo vreme za lov fider tehnikom, jer ćemo uz malo umeća i strpljenja i najkrupnije komade moći da savladamo već i srednje-jakim fider štapovima, a hranilica plasirana kraj mamca biće najčešće sasvim dovoljna da privučemo ribu. Ona je na komercijalnim jezerima naviknuta na bojlije, kukuruz i pelete, ali joj ja umesto tih poslastica zimi često sa uspehom nudim ružu crvića, jer šaran neće odbiti tako izazovan zalogaj bogat proteinima, a dosadni cverglani su se konačno povukli i neće nam smetati dok se voda dobro ne zagreje.
Za pecanje na taj mamac i na »divljim« i na komercijalnim revirima ja često koristim Korda Maggot Klip – minijaturnu metalnu nisku, koja se vezuje na dlaku ili montira na specijalni dodatak zakačen za udicu (o kom će biti reči u nastavku teksta). Tako cela udica ostaje slobodna, pa je procenat realizovanih udaraca visok, što je posebno važno u periodima kada riba nije pri apetitu, pa je važno iskoristiti svaku šansu koja se ukaže. Ovoga puta ću vam predstaviti jednu odličnu montažu koju primenjujem kada zimi pecam šarana fider tehnikom, na crve.
Metod Magot D-Rig. Glavni faktor efikasnosti ovakvih sistema je »puna nezavisnost« udice od mamca, jer mamac vezan za klizeću alkicu (odnosno, u ovom slučaju, prikačen za nju) zauzima u ustima ribe takav položaj da se udica u vrlo velikom broju slučajeva zabada u nepce, kada ona pokuša da je ispljune (u šaranskom ribolovu se zbog te karakteristike za takve montaže odomaćio  engleski termin »anti eject rig«) ... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)



Ribolov mrene fider tehnikom na reci Kupi

Gozba pred zimovanje



Autor: Ninoslav Žagar

Dok većini ribolovaca već pri samom spomenu na hladna jutra prekrivena maglom prvo padaju na pamet štuke, meni je oduvijek pred očima bila samo ona – mrena! Mišićava i snažna, s obzirom na svoju veličinu vjerojatno najjača riječna riba, borac koji će vam uvijek pružiti partiju za pamćenje i koji se ne predaje da posljednjeg daha. Zovu je kraljicom brzaka, odmila nazivaju »brkata ljepotica«, a po njoj je dobio ime i čitav jedan dio riječnog toka. Premda je uvriježeno mišljenje da se veće mrene najradije zadržavaju u jačoj vodenoj struji sa pretežno šljunkovitim ili kamenitim dnom, što načelno i nije netočno, nalazio sam ih i u mirnijim dijelovima toka, na pozicijama koje su ponekad nesebično dijelile sa ploticama, podustima, nosarama, pa i deverikama, kojima bi takvi životni uvjeti trebali bili primjereniji. Mreni je svakako najvažnije da ima dovoljno kisika i hrane koju joj voda donosi, pa je stoga ljeti, pri iznimno niskim vodostajima, doista nalazimo u brzacima, u prolazima između sedri, na prijelazima iz plićih u dublje dijelove rijeke ili ispod slapova. U jesen je, međutim, priča ponešto drugačija.
Moja iskustva vezana su prvenstveno za Kupu, prekrasnu rijeku koju obožavam i na kojoj najčešće lovim, ali vjerujem da se ona mogu prenijeti na sve vode bar donekle sličnog tipa... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)



Na vodi

Ekipa emisije Lov I Ribolov snimila serijal od četiri epizode o lovu soma i smuđa na reci Minćo kod Mantove (Italija)

Orijaši usred grada



Ekipa emisije Lov i ribolov boravila je ove godine u dva navrata u Italiji, snimajući dvodelni mini-serijal od ukupno četiri polusatne epizode o lovu soma i smuđa, na reci Minćo kod Mantove, dvadesetak kilometara od njenog ušća u Po, a pedesetak nizvodno od ogromnog ledničkog jezera Garda, iz kog ističe.
Na predlog glavnog organizatora ove ekspedicije, Bate Ruosa, Negotinca koji u švajcarskom gradu Sen Galenu ima veliku prodavnicu ribolovnog pribora Fischershop Wels, prvi put smo na Minću pecali početkom maja.
Smestili smo se u marini Fosa Serena, u kojoj smo iznajmili jedan čamac, dok je drugi Bata dovukao od kuće. Minćo je kod Mantove još u srednjem veku pregrađen branama, radi stvaranja jezera čija je funkcija bila da potencijalnim osvajačima otežaju zauzimanje grada. Tako su stvorena tri jezera – Gornje, Srednje i Donje, na kojima ima mnogo izglednih mesta za ribolov. Nizvodno od Mantove, Minćo poprima karakteristike prave ravničarske reke sporog toka. Širok je od 50 do 100 m, a prosečno dubok preko pet. Priroda je potpuno očuvana, jer u priobalju nije dozvoljena nikakva gradnja, pa čak ni postavljanje šatora.
MI SMO OBIŠLI DOBAR deo reke oko grada, a najviše ribe smo uhvatili ispod brane gornjeg mantovljanskog jezera, nekoliko stotina metara od marine u kojoj smo odseli... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)
(-Reprizu prve emisije snimljene minulog proleća na Minću možete pogledati na II programu RTS-a u petak, 24. decembra, u 20,30 č. Druga emisija sa Minća biće premijerno prikazana u ponedeljak 27. decembra u 10,05 č na I programu RTS, a treća i četvrta će biti emitovane tokom 2011. godine-)



Mala škola vezivanja: Maslinasta plivajuća nimfa

Filmska poslastica



Autor: Đorđe Glavinić Šumadinac, www.grandepescatore.com

Mušičarenje lipljena i pastrmke nezamislivo je bez dobre kolekcije plivajućih nimfi, emerdžera i drugih kreacija koje imitiraju vodene insekte u stadijumu presvlačenja, neposredno pred  izletanje iz vode. Svi oni predstavljaju lak plen, jer ne mogu da beže, pa ih ribe mirno uzimaju, zbog čega često ne možemo tačno da procenimo njihovu veličinu na osnovu kolobara koji tom prilikom naprave na površini.
Ova imitacija je odavno nastala, a na našim prostorima vezuje se za reku Drinu i jednog pionira mušičarenja na ovoj reci, Aleksandra Veselinovića Aca, konstruktora Ružnog pačeta. Kasnije su ovu mušicu mnogi kopirali, a neki i menjali, tako da danas postoji više verzija. Ovoga puta prikazaću vam postupak izrade moje varijante ove sjajne plivajuće nimfe, čiju su lovnost drinski lipljeni potvrdili mnogo puta... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)



Provereno na vodi: Najlon Capture Spin Pike

Visoka klasa



Autor: Nebojša Stević

Kao jednom od malobrojnih saradnika Ribolova koji još uvek varaličare isključivo monofilnim strunama, početkom jeseni dobio sam zadatak da temeljno isprobam najlon Trabucco Capture Spin Pike i svoja zapažanja pretočim u tekst. Ova zelenkasto-braon obojena struna, namenjena je za lov štuke, pa je kamuflažni dezen, kojim se uklapa u podvodni ambijent sa obiljem vegetacije sasvim primeren. Izrađena je primenom T-Force tehnologije, koju Trabucco koristi već nekoliko godina, što ukazuje na dobar prijem na tržištu.
Na preseku strune uočavaju se čak četiri sloja. U sredini se nalazi jako jezgro, po tvrdnji proizvođača obavijeno »keramički ojačanim polimerom«, prekrivenim slojem otpornim na abraziju i spolja presvučenim silikonom, koji daje mekoću. Ja sam se opredelio za najlon prečnika 0,255 mm, čija mi je deklarisana nosivost od 8,36 kg ulivala poverenje, premda znam da se mnogi proizvođači poslednjih godina prosto utrkuju u »gađanju« ogromnim nosivostima, ne vodeći baš mnogo računa o pravom stanju stvari.
Tokom prvog testiranja, obavljenog u donjem toku Mlave, uhvatio sam samo nekoliko sitnih štuka, a već sutradan imao sam i jednu sasvim solidnu za taj teren, tešku 1,3 kg. Dok sam je zamarao,  učinilo mi se da se najlon veoma malo isteže, a nekoliko minuta kasnije sam se uverio da sam potpuno u pravu, kada sam zakačio leptirastu varalicu za granu potopljenog drveta, iz kog sam uspeo da je iščupam na silu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 261/2-)
Odg: List Ribolov By: Vale Date: 23 Decembar 2010, 11:53:14
 :clap2: Za naslovnu ,Saletov naslednik.U zivotu nisam video da dete toliko voli pecanje.Mali se vise raduje za varalice nego za bilu koju igracku :thumbup:
Odg: List Ribolov By: Belizmaj Date: 23 Decembar 2010, 22:21:39
A peca kao da ga bata Rikardo junior ucio
Odg: List Ribolov By: Vale Date: 28 Decembar 2010, 09:06:57
Аутор International Fishing Club - camp Pakostane. Napisano datuma:  27 12 2010 8:56 h
Prenosimo obavijest Saše Ledenčanina u cijelosti:
UGAŠEN PROFIL RIBOLOVA!
Dakle, iz nama nepoznatih razloga Facebook profil Ribolova je danas ugašen. Na prigovor administratorima dobili smo odgovor u vidu automatske poruke da je do gašenja došlo zbog "nedozvoljenog sadržaja" i da je ta odluka konačna, bez ikakvog obrazloženja o čemu se konkretno radi.

Pošto Ribolov na svoj profil definitivno nije stavljao ništa nedozvoljeno (nasilje, droga, seks, vređanje...), smatramo da je po sredi ili hakerski napad na naš profil (sa ciljem da nam se iz ko zna kojih razloga napakosti) ili neka ozbiljn...a sistemska greška na Facebooku.
Kako god, do daljnjeg profil Ribolova neće biti dostupan, a ja vas sve molim da ovaj post stavite na svoj status kako bi što više ljudi bilo upoznato sa problemom sa kojim se suočavamo.

Novi profil je: http://www.facebook.com/profile.php?id=100001175188261&sk=wall
Odg: List Ribolov By: pikeman Date: 19 Januar 2011, 15:31:54


Sadržaj broja 263:

Aktuelno: 6 saveta za 28 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 20. januara do 2. februara; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Praksa/aktuelno: Som se u januaru sporadično javljao na Dunavu kod Beograda
Praksa/aktuelno: Lov smuđa u januaru i februaru na velikim rekama
Aktuelno: Zimski lov deverike, babuške i drugih ciprinida fider tehnikom
Parada ulova
Na vodi: Jesenji lov mrene na prirodne mamce na Kolubari
Dobar ulov: Indikator iz upaljača; Ribolovačka radionica na jednom mestu; Mamci na držaču
Praksa: Zimski lov skobalja i plotica bolonjeze tehnikom na tekućicama
Na vodi: Lov bakalara, morskog vuka i drugih grabljivica hladnih mora, na krajnjem severu Evrope
Mušičarenje: Mala škola vezivanja – Superbrzi hiperrealizam
Praksa: Lov smuđa i bandara »bezrepim« varalicama od meke gume
Praksa/aktuelno: Zimski ribolov plovkom i dubinkom na malim planinskim tekućicama
Praksa: Kako pronaći izgledna zimska mesta za lov skobalja na rekama
Reviri/na vodi: Jesenje-zimski lov smuđa na ušću Drave u Dunav
Praksa: Mali vodič kroz prihrane – Van Den Eynde Supercup
Šaran/aktuelno: Efikasne montaže za lov šarana u hladnijem delu godine (II) – Fluoro-kombi magot rig
Iz sveta: Abel grickalica, Chub T3 i T5 signalizatori, mašinica Okuma Axeon V2, Rekord Fishing aditivi za šarana, Behr vreća, jakna i prsluk
More: Mrtav cipol – odličan mamac za troling
Kuhinja: Pastrmka sa bademom
Izveštaji sa ribolovnih terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Bački Petrovac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot.



Som se u januaru sporadično javljao na Dunavu i Savi kod Beograda

Možda spava



Autor: Ivan Mujović

Dugo se smatralo da je som jedna od ribljih vrsta koje su potpuno neaktivne u najhladnijem delu sezone. Poslednjih godina, međutim, ova riba se na našim rijekama, ali i drugdje širom srednje i zapadne Evrope, sve češće hvata i usred zime, uglavnom na varalice za smuđa. Dobar broj tih riba, doduše nije upecan, već zakačen udicom za tijelo, ali regularnih ulova (ostvarenih udicom za usta) ima više nego dovoljno da možemo reći da teorija o zimskom snu najveće slatkovodne vrste našeg kontinenta više nije tačna, ako je ikada i bila.
Moguće je da je som sada zimi aktivniji nego do prije nekoliko decenija zbog rasta temperature voda izazvanog dijelom klimatskim promjenama (tj. globalnim zagrevanjem), a dijelom ispuštanjem tople vode iz energetskih i industrijskih postrojenja, kao i gradskih kanalizacija. Ne treba, međutim, izgubiti iz vida ni to da je, upravo zbog blažih zima, ali i zbog sve savršenije garderobe i opreme, sezona značajno produžena, a uz to su i varalice za lov pri dnu, na kom se som sada nalazi sve bolje, tj. efikasnije.
Kako spadam u one koji u ribolov idu kad god mogu, izašao sam i 6. januara (na Badnji dan) na Dunav nizvodno od Pančevačkog mosta. Vrijeme je bilo sunčano, a temperatura vazduha čak 8° C.  Osim štapa Mitchell Catfish Spin, dužine 2,92 m, t.b. 50–190 g i mašinice Nevis Metalim 4000, na kojoj je bila tanka upredena struna (nosivosti 10 lb), ponio sam torbicu sa varalicama, ali i kilogram usoljenih papalina, skoro 2 kg isjeckanih pilećih crijeva i nešto  ribljih iznutrica. Taj »biološki otpad«, od čijeg su smrada i vrane bježale, izvadio sam iz zamrzivača nekoliko dana ranije, kako bih ga upotrijebio kao prihranu u lovu manića dubinskim metodom, ali taj izlazak nisam realizovao, pa sam riješio da sve bacim u vodu ovom prilikom, u nadi da ću možda privući neku drugu grabljivicu... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263-)



Lov smuđa u januaru i februaru na velikim rekama

Zimske gume, letnje vreme



Autor: Dejan Mučalica Uča

Većina varaličara smuđa tokom zime (tačnije do prvog marta, kada počinje lovostaj), peca na manje-više isti način – sačekaju neki topliji dan (sa temperaturom vazduha od bar 2-3º C iznad nule i bez vetra), izađu na vodu oko podneva i »odbacaju« par sati, pa šta bude. Ako se nešto uhvati – dobro je, ne desi li se ništa, opet nije loše, jer svakom ribolovcu prija neki sat proveden na čistom vazduhu i kraj vode.
Ni ja ne spadam u one koji toliko vole ribolov (ili novac od prodate ribe) da su spremni da se satima zlopate i smrzavavaju na obali po svakom (ne)vremenu, ali uvek kada mi se pruži prilika, ja smuđa u ovom periodu pecam po mraku. Zimske večeri, sa temperaturom vazduha od -3º C pa na više i tihim vremenom (bez vetra ili sa slabim povetarcem), koji jedva mreška vodu, su idealne za lov smuđa, pogotovo ako uz to još i promiče krupan sneg.
Da bi smo mogli uspešno da lovimo u takvim okolnostima, moramo se adekvatno opremiti i obući. Štap ne treba da bude prejak, ali ni preslab (zavisno od terena, može biti t.b. do 40, 60 ili 80 g), a važno je da bude dovoljno osetljiv, da možemo da osetimo i najopreznije udarce i da ima vođice što većeg prečnika, na kojima se ledeni »čepovi« teže stvaraju a sa kojih se lakše skidaju nego sa vođica manjeg promera. Najlon je na izrazito niskim temperaturama bolji od svake upredene strune koja pije vodu, ali ja ipak, zbog bolje detekcije napada i kontakata mamca sa dnom radije koristim pletenicu malog prečnika i predvez od najlona, mada na jednoj špulni u ovom periodu uvek imam monofil promera 0,25-0,30 mm (ako pecate sa najlonom, imajte u vidu da će i on posle izvesnog vremena početi da se ledi, a uz to kontra mora da bude jača nego pri lovu sa »koncem«)... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263-)



Ekstremna varijanta: Zimski lov ciprinida fider tehnikom

Što manje, što tanje, što duže



Autor: Danijel Ranisavljević Deni

Kada u rano zimsko jutro, dosta pre izlaska sunca, sat zazvoni da bi nas obavestio da je vreme za ustajanje radi odlaska na pecanje, malo ko iz kreveta skoči sa osmehom. Sama pomisao na debeli minus i obale okovane snegom i ledom dovoljna je da sebi kažemo kako bi ipak bilo pametnije ostati u toploj sobi i lepo se naspavati, pogotovo ako padaju sneg ili ledena kiša i duva vetar. Neki to i urade, ali prave zaljubljenike u ribolov nikakve otežavajuće okolnosti ne mogu naterati  da se odreknu mogućnosti da provedu par sati kraj vode i uhvate neku ribu.
Da bismo nešto ulovili, moramo, naravno, najpre pronaći ribu. Tokom zime, gotovo sve vrste koje se uopšte mogu pecati fider tehnikom – bodorka, babuška, šaran, špicerka, kesega, deverika, i razna sitna bela riba – nisu naročito aktivne i većinu vremena provode na skrovitim mestima, po pravilu dubljim, koja retko napuštaju pre buđenja proleća i toplijih dana, ali i tu će uzimati hranu, ako im ponudimo pravi zalogaj, na pravi način.
Svaki ribolovac koji dobro poznaje teren na kome redovno peca i uvek pažljivo prati sve što se oko njega događa zna i kuda se riba kreće i gde se tačno zadržava u različitim periodima, pa i preko zime. Gore pobrojane vrste ciprinida iz voda šaranskog regiona sada ćemo naći u dubokoj i sporoj vodi, naročito na lokacijama zaklonjenim od hladnog vetra i jakih strujanja, zatim blizu ispusta tople vode iz elektrana, toplana i sl, kao i tamo gde se u vodu ispuštaju jestivi otpaci (na ulivima kanalizacija, ispustima otpadnih voda iz klanica i drugih pogona prehrambene industrije itd). Izuzetno su izgledne i pozicije oko podvodnih izvora, čija voda sada može biti i znatno toplija od one u koju utiče, što ubrzava metabolizam organizama koji se tu zadržavaju i pozitivno utiče na njihov apetit (to važi i za razne larve, zglavkare i mekušce, kojima se riba hrani)... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263)



Praksa/aktuelno

Zimski lov skobalja i plotica bolonjeze tehnikom na tekućicama

Vožnja po ivici



Autor: Ninoslav Žagar

Iako se bolonjez tehnikom uspješno može loviti tokom cijele godine, što istinski zaljubljenici u ribolov bijele ribe na rijekama i čine, većina ostalih je uglavnom povezuje sa zimskim plovkarenjem, za koje gotovo da je postala sinonim. Dolaskom hladnijih dana, velika jata podusta i plotica okupljaju se u zimovnicima, koje je ponekad dovoljno pronaći ili na neki drugi način saznati za njih, zabaciti udicu s mamcem i »ubiti se od ribe«. Ponekad! No nije to baš uvijek tako jednostavno, a nije ni sasvim svejedno što ćemo, kako i čime zabaciti. I mada je o tome mnogo puta pisano, kao i u ostalim segmentima života dobro je povremeno se podsjetiti nekih stvari i ponoviti ih. A ovo je pravo vrijeme za to...
Štapovi. Vjerojatno već i ribe u vodi znaju da su bolonjezi teleskopski štapovi sa vođicama, koji se izrađuju u dužinama od pet do osam metara, pa i više, ali se uglavnom koriste oni od 6 i 7 m. Petice su najčešće prekratke, ne samo zbog dubine vode, već i stoga što je njima teže kontrolirati plovak pri lovu na većim daljinama, dok su štapovi duži od sedam metara nezgrapni i uglavnom preteški, pa njima nije nimalo lako ni ugodno loviti. Kupujete li bolonjez, najbolje će biti da odaberete onaj dužine 6 m, pogotovo ako će vam biti jedini. No, valja pripaziti na još neke stvari, osim dužine... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263)



Lov bakalara, morskog vuka i drugih grabljivica hladnih mora, na krajnjem severu Evrope

Deset dana u raju



Autor: Slobodan Filipović Fića

Već pola decenije jednom godišnje sa nekoliko drugara idem na desetodnevnu ribolovačku ekspediciju na krajnji sever Norveške i našeg kontinenta, u mestašce Repvag, nedaleko od Nordkapa. Uvek nastojimo da ovu turu organizujemo sredinom juna, kada na severu Norveške počinju bele noći, pa sunce praktično ne zalazi, tako da možemo da pecamo koliko god hoćemo, odnosno dok ne popadamo od umora.
Peca se isključivo sa brodića, a nas četvorica ili petorica uvek iznajmljujemo desetak metara dugo i kompletno opremljeno plovilo, sa snažnim brodskim motorom, sonarom, GPS uređajem, radiom i uređajima za navigaciju...), kako bismo mogli da lovimo udobno i bezbedno. Ali, bez obzira na kvalitet i pouzdanost opreme, pre isplovljavanja uvek svratimo kod našeg domaćina, koji ima nekoliko kuća i čamaca za izdavanje. On redovno prati vremensku prognozu, kao i kretanje plime i oseke, a u svakom trenutku zna i kojom brzinom i iz kog pravca duva vetar, što je vrlo važno, jer izlazak iz fjorda na otvoreno more može biti vrlo opasan po lošem vremenu i talasima od 3-4 m, pa i višim, koji su opasni i za veće ribarske brodove. Inače, ponuda čamaca za iznajhmljivanje je velika, tako da ni cene nisu previsoke, pogotovo kada se uporede sa nekim drugim u Norveškoj, inače jednoj od najskupljih evropskih država.
Bakalara i druge ribe ima svuda, ali se krupni komadi ne love na svakom mestu. Najčešće se zadržavaju oko podvodnih bregova... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263)



Mala škola vezivanja:HMG nimfa kamenjarke RP

Očas posla poslastica



Autor: Radojica Popović

Mušičari veoma često polemišu o tome šta je sve bitno za lovnost mamaca koje koriste. Takve se rasprave po pravilu završavaju zaključkom da su svi faktori bitni na svoj način, u manjoj ili većoj meri. U izradi mušica jedni teže perfekcionizmu, a drugi jednostavnosti, ali mnogi ne žale ni vreme ni novac da naprave kreacije kakve smatraju najefikasnijim. Realistične imitacije insekata su, međutim, do skora uglavnom bile dostupne samo najveštijim vezačima, jer od onog ko ih pravi traže veoma mnogo umeća, vremena i truda, pa nisu nimalo jeftine, kada se uopšte nađu u slobodnoj prodaji. Ali, zahvaljujući asortimanu užičke firme Hemingway's, specijalizovane za izradu mušičarskih potrepština, od skora svaki iole vešt vezač može napraviti izuzetno realističnu imitaciju za svega nekoliko minuta. U nekom od narednih brojeva biće reči o tome da li je potpuno prirodan izgled uistinu neophodan i koliko daleko u tome treba ići, a ovim prilogom otpočinjem malu seriju priloga u kojima ću vam predstaviti izradu nekih od najpoznatijih kreacija tog tipa.
Za početak sam odabrao svoju verziju HMG nimfe kamenjarke, čiji su leđni i krilni pokrov gotovi proizvodi iz Hemingway's programa – vodootporni, izuzetno mekani i lak za rad, samolepljivi i uz to hiperrealistični, pa nam itekako olakšavaju rad i omogućavaju da brzo napravimo sjajne mušice... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263)



Mali vodič kroz prihrane: Van Den Eynde Supercup

Večni adut za sporu vodu



Autor: Nenad Kostadinović

Belgijska firma Van den Eynde, jedan od najvećih svetskih proizvođača primama za ribolov, već više od 25 godina po istom receptu pravi hranu Supercup. A ta mešavina, načinjena od 18 sastojaka, nije na dobar glas izašla samo zbog reputacije i rezultata osnivača ove imperije, Marsela Van den Endea (22 nastupa za Belgiju na svetskim i evropskim šampionatima, uz jednu osvojenu titula prvaka sveta u pojedinačnoj konkurenciji i dve ekipne) ili Boba Nada, jednog od dugogodišnjih promotera i najuspešnijih engleskih takmičara svih vremena, već i zbog odličnih ulova koje je, koristeći baš Supercup, ostvarila ogromna armija takmičara i rekreativnih ribolovaca širom našeg kontinenta.
Kvalitetni i dobro izbalansirani sastojci daju ovoj primami izvanredne karakteristike koje je čine vrlo široko upotrebljivom. Ona je sitne strukture i vrlo lagana, a dodajući joj različite količine vode, razne dopunske sastojke (zemlju, prezlu, ttx...) ili druge hrane učinićemo je efikasnom u različitim situacijama. Možemo je koristiti tokom cele godine, a posebno u hladnijem periodu, kao i u svim drugim uslovima kada se riba slabije hrani, a širokoj primenljivosti doprinosi i smeđa (krem) boja, koja nije ni previše napadna niti suviše neutralna. Najbolje rezultate Supercup daje na kanalima i plićim stajaćicama, ali se u kombinaciji sa drugim primama može koristiti i na dubljim jezerima i sporotekućim vodama... (-Deo teksta iz Ribolova br. 263)
Odg: List Ribolov By: Vale Date: 19 Januar 2011, 18:26:45



"Kako i dolikuje, Ribolov je novu sezonu svečano otvorio 1. januara rano ujutru, na vodi, preciznije na Toploj Mlavi, između "brbora" i dalekovoda. Stakiću i meni pridružili su se prijatelji iz "Beogradskih bucovdžija" i domaćini iz "Trabucco Feeder fishing teama Kod dva soma". Bilo je ledeno hladno, riba naravno nije radila, ali smo se Staka, Miler, Ćira, Vale, Mali, Sale, Vlada, Buki i ja lepo proveli i poželeli da u novoj godini što više vremena provedemo na vodi, u sličnim akcijama. Za kobaje su bili zaduženi fideraši Sale i Vlada, a ja sam doneo "radžu", za koju su prisutni rekli da "nije loša". Srećna voda godina!!!"; citat:Sasa Ledencan
Odg: List Ribolov By: Belizmaj Date: 19 Januar 2011, 19:42:46
Vale nadam se uskoro bice i pulicerova nagrada
Odg: List Ribolov By: ledeni012 Date: 28 Januar 2011, 20:44:43
Biće, biće... Još malo da se potrudi :lol: